REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Obcokrajowcy są dyskryminowani

Firmy działające w Polsce łamią prawo, zatrudniając obcokrajowców i oferując im warunki pracy poniżej polskich standardów.

Luka w prawie pozwala firmom zmuszać do dłuższej pracy

W kodeksie pracy brakuje m.in. definicji dnia wolnego i stałego miejsca pracy. Firmy wykorzystują luki w prawie i interpretują je na niekorzyść pracowników. Podwładni korzystają z faktu, że kodeks nie sankcjonuje porzucenia prac.

Kupno domeny - pierwszy krok do zaistnienia w internecie

Wybór domeny, czyli nazwy strony www, jest dla firmy kluczowy. Należy wybierać nazwy jak najprostsze i najłatwiejsze do zapamiętania, ale jednocześnie najlepiej kojarzące nazwę strony internetowej z jej zawartością.

Dostarczanie pracownikom środków higieny osobistej

Pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy i jego obowiązkiem jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Obejmuje to także konieczność dostarczania pracownikom środków higieny osobistej.

REKLAMA

Potwierdzenie faktury korygującej jest konieczne

Faktury korygujące stanowią podstawę do zmiany zobowiązania podatkowego w VAT. Nabywca może na ich podstawie skorygować podatek naliczony, a sprzedawca jest zobowiązany do poprawienia kwot podatku należnego.

Drożeją kredyty walutowe

Na przestrzeni minionego tygodnia zdrożały kredyty hipoteczne we wszystkich walutach analizowanych przez Comperię. Największy wzrost kosztów dotyczy kredytów walutowych, a w szczególności denominowanych w dolarach.

Jak rozliczać koszty w działalności prowadzonej w domu

Ze względu na różne okoliczności osoby fizyczne coraz częściej podejmują się prowadzenia samodzielnie działalności gospodarczej. Nierzadko jej specyfika nie wymaga wynajmowania pomieszczeń biurowych. Przedsiębiorcy decydują się wtedy prowadzić działalność w domu, przeznaczając część mieszkania na potrzeby firmy. W takim przypadku konieczne jest prawidłowe określanie kosztów uzyskania przychodów. Nie każdy bowiem wydatek może zostać do nich zaliczony bezpośrednio i w całej wysokości. Błędne rozliczenie kosztów uzyskania przychodów przyczynić się może do odprowadzenia podatku w nieprawidłowej wysokości i narazić podatnika na niepotrzebne konsekwencje wynikające nie tylko z przepisów ustaw o podatkach dochodowych, Ordynacji podatkowej, ale także przepisów kodeksu karnego skarbowego. Warto więc prześledzić tę kwestię bardzo dokładnie.

PARP: polskie firmy nie są innowacyjne

Tylko przedsiębiorstwa innowacyjne mogą być konkurencyjne; polskie przedsiębiorstwa i cała gospodarka innowacyjne nie są - powiedziała na poniedziałkowej konferencji prasowej prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) Danuta Jabłońska.

REKLAMA

Firmy uzupełnią dokumenty

Zamawiający będzie miał obowiązek wezwać nie tylko do uzupełnienia oświadczeń lub dokumentów, ale także pełnomocnictw.

Prokurator zajrzy do firmowych kont przedsiębiorców

Prokuratorzy uzyskają dostęp do firmowych kont rozliczeniowych przedsiębiorców, objętych tajemnicą bankową.

Fiskus może kwestionować bartery

Umowy barterowe to dobrze znane polskim przedsiębiorcom transakcje. Podatnicy częściej jednak podpisują umowy kompensacyjne, traktując je na równi z barterami. Aby uniknąć kłopotów z fiskusem, warto w takich umowach szczegółowo określać wartość transakcji.

Nowa PKWiU 2008 przysporzy problemów podatnikom

Jest już gotowy projekt nowej PKWiU, opartej na klasyfikacjach unijnych. PKWiU 2008 ma zastąpić od 1 stycznia 2009 r. klasyfikację obowiązującą od 1997 roku. Zdaniem ekspertów nowe regulacje spowodują kłopoty przy rozliczeniach z fiskusem.

Przedsiębiorca złoży skargę do sądu administracyjnego w sprawach o dotacje z UE

Będzie można składać skargi na decyzje dotyczące funduszy unijnych do sądów administracyjnych.

Czy praca we własnej firmie podczas zasiłku macierzyńskiego pozbawia prawa do świadczenia

Prowadzę działalność gospodarczą. Od dwóch miesięcy otrzymuję zasiłek macierzyński w związku z urodzeniem dziecka. Czy podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego mogę podpisywać faktury, umowy itp.? Czy na okres pobierania zasiłku macierzyńskiego powinnam zawiesić działalność gospodarczą?

Kiedy przedsiębiorca może skontrolować inspektora

Inspektor może rozpocząć kontrolę w firmie dopiero po okazaniu legitymacji służbowej oraz po doręczeniu przedsiębiorcy upoważnienia do przeprowadzenia kontroli. Tylko wyjątkowo może kontrolować wyłącznie po okazaniu legitymacji.

Błędy przy naliczaniu podatku można poprawić

Przedsiębiorca, który popełnił błąd wypełniając deklarację podatkową, może złożyć korektę deklaracji. Również organ podatkowy ma prawo dokonywać drobnych poprawek i uzupełnień, ale o wszystkich zmianach musi zawiadomić podatnika.

Gdy nie masz ochoty na alkohol?

Podczas służbowych spotkań często pojawia się alkohol. Jest dodatkiem do jedzenia, rozluźnia atmosferę, sprawia przyjemność. Jeśli nie należysz do miłośników mocniejszych trunków lub nie lubisz ich w nadmiarze – nie musisz się do tego zmuszać.

Jak odchodzić z pracy?

Odejście z pracy z klasą jest rzeczą bardzo istotną. Nie każdy wie, jak to zrobić i jak zachować się podczas rozmowy. Niżej prezentujemy żelazne zasady, do których należy się zastosować, aby wszystko przebiegło jak należy.

Firmom będzie łatwiej weryfikować dane dotyczące adresów i dowodów osobistych

Firmy będą mogły weryfikować, w trybie on- line, udostępniane im przez klientów dane dotyczące adresów i dowodów osobistych - postanowił w piątek Sejm nowelizując ustawę o ewidencji ludności i dowodach osobistych.

Lista najbardziej charakterystycznych szkodliwych programów - lipiec 2008

Oto najbardziej charakterystyczne szkodliwe programy lipca w podziale na kategorie.

Najpopularniejsze szkodliwe programy sierpnia 2008

Przedstawiamy listę szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w sierpniu 2008 r.

5-proc. kara nie jest rażąco wysoka

Wymierzając karę wielobranżowemu przedsiębiorstwu, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie musi ograniczać się do przychodu osiągniętego przez firmę.

Rekord zatrudnienia pobity, ale będzie gorzej

Bezrobocie mierzone przez GUS według metodologii BAEL spadło do historycznego minimum 7,1 proc. Jeszcze nigdy po 1989 roku nie mpracowało tak wielu Polaków jak obecnie. Na rynku pracy widać już pierwsze oznaki spowolnienia gospodarczego, które może pogorszyć sytuację pracujących. 

W czasie zawieszenia firma może legalnie zarabiać

Nowe przepisy regulujące zawieszenie działalności mogą być wykorzystywane do optymalizacji podatkowej. W okresie zawieszenia firmy przedsiębiorca będzie mógł dokonywać czynności niezbędnych do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Opodatkowanie wierzytelności VAT

W przypadku gdy jedna spółka nabywa od innej spółki wierzytelność, którą następnie zamierza wyegzekwować, to nie można takiej transakcji traktować jako usługi ściągania długu.

Odpowiedzialność cywilna organów w spółce z o.o.

Czy w sytuacji, gdy osoba pełniąca obowiązki organów spółki z o.o. nie ma odpowiedniego wykształcenia lub doświadczenia potrzebnego do reprezentowania spółki, to powierzenie jej tej funkcji może być traktowane jako naruszenie wymaganej staranności i sumienności?

Prowadzący kantor zakłada dodatkowe ewidencje

Przedsiębiorcy prowadzący kantor obok podatkowej księgi przychodów i rozchodów muszą założyć ewidencję wartości dewizowych.

Od każdej umowy zlecenia należy opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne

Jeżeli osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia podpisze kolejną umowę tego rodzaju, wówczas z drugiej umowy ubezpieczenia emerytalne i rentowe są dobrowolne. Obowiązkowe jest natomiast ubezpieczenie zdrowotne z obu umów.

Sejm za większym dostępem śledczych do informacji bankowych

Za zmianami w prawie bankowym pozwalającymi na większy dostęp policji i prokuratury do informacji bankowych związanych z przestępstwami gospodarczymi i wykroczeniami drogowymi opowiedział się w czwartek Sejm.

Do 22 września trzeba złożyć zawiadomienie

Spółki, które zrezygnują z ksiąg rachunkowych i od 1 września poprowadzą księgę podatkową, muszą zawiadomić o tym fakcie urząd skarbowy.

Na jakie zmiany w prawie mogą liczyć firmy

Zlikwidowane zostaną pozwolenia budowlane i decyzje o warunkach zabudowy. Przedsiębiorca będzie mógł zawiesić działalność firmy na dwa lata. Ujednoliceniu i uproszczeniu ulegną zasady przeprowadzania kontroli w przedsiębiorstwie.

30-letni okres najmu umożliwi stabilne prowadzenie firmy

Okres, na który przedsiębiorcy będą mogli zawierać umowy najmu lokali użytkowych na czas określony, zostanie wydłużony do 30 lat. Dzięki temu wynajmujący łatwiej określą szacunkowe zyski z długotrwałego najmu.

Będzie trzecia w tym roku podwyżka cen prądu dla firm

Energa podnosi ceny dla odbiorców przemysłowych średnio o 6 proc. To pierwszy duży sprzedawca energii, który planuje kolejną podwyżkę w tym roku, ale raczej nie ostatnią.

Informacje o firmie otrzyma cała załoga, a nie tylko rada

Pracownicy nie wiedzą, jak mają funkcjonować rady pracowników po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad doprecyzowaniem przepisów dotyczących powoływania rad. Członkowie rad zostaną zobowiązani do przekazywania informacji o firmie reszcie załogi.

Rachunki firmowe powinny być chronione

Komisja Finansów Publicznych usunęła z rządowego projektu nowelizacji prawa bankowego przepis rozszerzający uprawnienia prokuratorów w dostępie do firmowych kont rozliczeniowych objętych tajemnicą bankową. Nad poprawką tą dyskutować będą posłowie.

Brak aplikacji uniemożliwia przesyłanie e-formularzy

Firmy, biura księgowe i doradcy nie mogą przesyłać e-deklaracji ze swoich programów księgowych. Nie można przesyłać deklaracji za pomocą programów, bo producenci nie przygotowali odpowiednich aplikacji. Pośrednio jest to wina Ministerstwa Finansów, które wprowadziło możliwość testowania programów dopiero od lipca.

Nie wszystkie odsetki mogą być kosztem

Do kosztów uzyskania przychodów przedsiębiorca może zaliczyć odsetki, które zostały faktycznie zapłacone, oraz odsetki skapitalizowane z wyjątkiem odsetek od pożyczek zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji.

Czy inspekcja pracy musi udzielać firmom informacji dotyczących prawa pracy

Od roku, czyli od 1 lipca 2007 r., obowiązuje nowa ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy. Zastąpiła inną ustawę funkcjonującą od 1981 roku. Czy, mimo że nowe przepisy zawęziły podstawę udzielania przez inspektorów pracy informacji pracodawcom na temat stosowania prawa pracy, mogą się oni domagać ich w takim zakresie, jak pod rządami starej ustawy?

Jak odzyskać zagraniczne wierzytelności

Polscy przedsiębiorcy często stają przed dylematem, czy rozwijać sprzedaż z zagranicznym kontrahentem, choć może być ona obarczona dużym ryzykiem, czy też pozostać na rynku lokalnym, gdzie odzyskanie należności jest prostsze.

Mniej pieniędzy dla firm na szkolenia

Pracodawcy będą mogli starać się o zwrot 80, a nie jak obecnie 90 proc. kosztów szkolenia niepełnosprawnego pracownika.

Restrukturyzacja spółek kapitałowych bez podatku

Podział oraz łączenie spółek kapitałowych jako czynności restrukturyzacyjne nie będą podlegały podatkowi od czynności cywilnoprawnych jako zmiana umowy spółki.

Przed zmianą kursu zabezpieczają się coraz mniejsze firmy

Nawet firmy eksportujące za 400 tys. euro miesięcznie decydują się na instrumenty mające zniwelować umacniającego się złotego.

W sklepach bez darmowych torebek

20 gr będą kosztowały w sklepach torebki foliowe, które obecnie są darmowe. Wszystkie sklepy mają też przyjmować opakowania wielokrotnego użytku.

Rozliczenia VAT staną się prostsze i znacznie szybsze niż dziś

Sejm rozpoczyna prace nad zmianami w ustawie o VAT, których celem jest likwidacja barier utrudniających prowadzenie firmy.

Podatnicy zamiast etatu wolą własny biznes

W 2007 roku wzrosła liczba podatników w I progu skali PIT kosztem progów II i III. Wzrosła też - i to znacznie - liczba podatników 19-proc. liniowego PIT. Zdaniem ekspertów to efekt świadomych wyborów i planowania podatkowego.

Obniżenie kosztów zakładania i prowadzenia spółek nie wyzwoli przedsiębiorczości

Projekty nowelizacji kodeksu spółek handlowych zakładają zmniejszenie kapitału zakładowego, zniesienie obowiązku zawierania umów spółek handlowych przed notariuszem, zniesienie obowiązku przekształcenia spółki cywilnej w jawną, określenie terminów wypłaty dywidendy, zlikwidowanie obowiązku poświadczania podpisów przed notariuszem

Prokuratorzy łatwiej dotrą do firmowych rachunków

Banki będą musiały udzielać prokuraturze i sądom informacji o kontach przedsiębiorców, którzy są podejrzewani o popełnienie przestępstwa. Tajemnica bankowa nie będzie obowiązywać już przed postawieniem zarzutów.

Wycofanie komputera z działalności

Jestem podatnikiem VAT. W związku z wykonywaną działalnością kupiłem kilka lat temu komputer. Nie wprowadziłem go do ewidencji środków trwałych. Ze względu na zużycie, chciałbym teraz wycofać komputer z działalności. Czy wycofując go z działalności powinienem zapłacić VAT?  

Wypowiedzenie umowy spółki cywilnej

Z samej swej natury spółka cywilna jest stosunkiem zobowiązaniowym o charakterze trwałym, który ma zapewnić wspólnikom czerpanie zysków przez dłuższy okres. Nie zawsze będzie to jednak możliwe i wtedy aktualizuje się konieczność unicestwienia spółki przez wypowiedzenie bądź też wystąpienie wspólnika w tym trybie ze spółki. 

Czy firma może żądać od kandydata na pracownika wszystkich danych osobowych

Katalog danych osobowych, których może żądać pracodawca od kandydata na pracownika, zawarty jest w art. 221 kodeksu pracy. Czy kandydat na pracownika może odmówić podania danych, których zakres wykracza poza ten katalog, np. w sytuacji gdy pracodawca pyta go o stan jego zdrowia?

REKLAMA