REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pełnomocnik złoży donos na podatnika za jego zgodą

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Przyznanie się do przestępstwa lub wykroczenia skarbowego, tzw. czynny żal, nie jest karane. Oprócz podatnika zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego może złożyć pełnomocnik. Na zawiadomienie składane przez pełnomocnika zgodę musi wyrazić podatnik.

Podatnik, który popełnił przestępstwo lub wykroczenie skarbowe, nie zostanie ukarany przez fiskusa, jeśli zawiadomi o tym organ podatkowy. Takie oświadczenie podatnika to czynny żal. Powstaje tu pytanie, czy pełnomocnik może złożyć donos w postaci czynnego żalu na podatnika, w imieniu którego działa? Zdaniem ekspertów jest to możliwe, pod warunkiem że podatnik wyrazi na to zgodę.

REKLAMA

Ważna forma i termin

REKLAMA

Złożenie czynnego żalu umożliwia sprawcy czynu zabronionego uniknięcie odpowiedzialności karnej skarbowej. Jak wyjaśnia adwokat Wojciech Jaworski z Allen & Overy A. Pędzich, osoba zawiadamiająca o przestępstwie skarbowym (tj. składająca czynny żal) musi wyjaśnić wszelkie istotne okoliczności czynu zabronionego, w tym ujawnić osoby współdziałające w jego popełnieniu. Czynny żal musi być także złożony w odpowiednim terminie.

Przepis nie wskazuje, czy czynny żal może być złożony przez pełnomocnika działającego w imieniu sprawcy przestępstwa, np. członka zarządu spółki kapitałowej, odpowiedzialnego za rozliczenia podatkowe.

- Wydaje się, że na podstawie zasad ogólnych, jeżeli pełnomocnictwo ma właściwy zakres, to pełnomocnik może skutecznie złożyć czynny żal w imieniu swojego mocodawcy, który popełnił czyn zabroniony - stwierdza Wojciech Jaworski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tylko za zgodą sprawcy

REKLAMA

Zgodnie z art. 16 ustawy z 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 111, poz. 765 z późn. zm.) podatnik, który popełnił wykroczenie lub przestępstwo skarbowe, powinien: zawiadomić organ ścigania o fakcie popełnienia czynu; ujawnić istotne okoliczności tego czynu; ujawnić osoby współdziałające w jego popełnieniu. Wtedy uniknie odpowiedzialności karnej skarbowej.

Zdaniem adwokat dr Hanny Gajewskiej-Kraczkowskiej z Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, już z samej wykładni gramatycznej powołanego przepisu zdaje się wynikać, że autorem czynnego żalu może być tylko sprawca osobiście. Trzeba jednak podkreślić, że czynny żal jest przede wszystkim oświadczeniem wiedzy, którą posiada sprawca i ujawnia organowi ścigania w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej.

Zawiadomienie jest więc swoistą formą zeznania, a skuteczność czynnego żalu jest m.in. uzależniona od prawdziwości i zakresu przedłożonych przez sprawcę informacji.

- Z tych względów należy uznać, że pełnomocnik nie jest, z istoty posiadania ogólnego pełnomocnictwa, automatycznie uprawniony do składania czynnego żalu - wyjaśnia Hanna Gajewska-Kraczkowska.

Dodaje jednak, że niektórzy komentatorzy kodeksu karnego skarbowego uznają, że czynny żal może być złożony przez pełnomocnika sprawcy, pod warunkiem że jest przez sprawcę podpisany i wyraża jego stanowisko.

- Można jednak skutecznie bronić tezy o dopuszczalności złożenia czynnego żalu przez pełnomocnika, ale w sytuacji, gdy sprawca wyraźnie upoważni do tego pełnomocnika, stwierdzając równocześnie, że zawarte w zawiadomieniu informacje są zgodne ze stanem jego wiedzy - argumentuje Hanna Gajewska-Kraczkowska.

Według naszej rozmówczyni można tu wskazać na pewną analogię czynnego żalu i korekty deklaracji. Skoro deklaracja korygowana oraz jej uzasadnienie mogą być podpisane przez pełnomocnika (doradcę podatkowego) i wywołują skutek w postaci bezkarności podatnika, to i złożenie przez pełnomocnika oświadczenia o przestępstwie lub wykroczeniu skarbowym w ramach udzielonego upoważnienia i potwierdzenia prawdziwości informacji w nim zawartych przez sprawcę powinno wywoływać skutek identyczny.

Pełnomocnik pośrednikiem

Tomasz Fiałek, aplikant adwokacki z Kancelarii Deloitte Legal Pasternak i Wspólnicy, zwraca uwagę, że za dopuszczalnością dokonania zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego za pośrednictwem innej osoby opowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z 1968 roku (sygn. akt II KR 140/68), uznając, że zawiadomienie nie musi nastąpić osobiście. Zgodnie jednak z poglądami doktryny zastępstwo w ramach składania przez sprawcę czynnego żalu ogranicza się do pośrednictwa.

- Stanowisko takie raczej wyklucza udział pełnomocnika przy zawiadomieniu składanym ustnie do protokołu, a przy zawiadomieniu pisemnym oznacza możliwość jego sporządzenia i złożenia w urzędzie przez pełnomocnika, pod warunkiem że pismo wyraża stanowisko sprawcy i zostało przez sprawcę podpisane - podkreśla Tomasz Fiałek.

Jego zdaniem, przy tak rozumianej koncepcji zastępstwa nie jest konieczne, aby za sprawcę działał profesjonalny pełnomocnik procesowy lub inna osoba legitymująca się pełnomocnictwem do określonych czynności prawnych lub procesowych. Przygotowanie zawiadomienia może zostać powierzone np. biuru rachunkowemu obsługującemu podatnika.

Jednak uwaga. Podpisanie zawiadomienia przez osobę inną niż sprawca może nie tylko spowodować, że czynny żal nie zostanie uznany za skutecznie złożony, ale może ponadto uniemożliwić skuteczne powtórzenie tej czynności już przez samego sprawcę - podsumowuje Tomasz Fiałek.

W konsekwencji takie nieskuteczne zawiadomienie może być przyczyną i podstawą ukarania za popełnione wykroczenie lub przestępstwo skarbowe. Organ podatkowy będzie bowiem miał informacje, że doszło do naruszenia przepisów karnych skarbowych przedstawionego przez pełnomocnika podatnika. W wyniku takiego donosu to podatnik poniesie odpowiedzialność.

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA