REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Start inwestycji przyspieszy nawet o trzy miesiące

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

Przedsiębiorcy będą mogli rozpocząć inwestycję tuż po złożeniu wniosku o dotację - wynika z nowych przepisów. Zmiany zaczną obowiązywać w Polsce najpóźniej od początku 2009 roku.

Komisja Europejska ułatwiła życie małym i średnim firmom, które chcą sięgnąć po unijne dotacje na inwestycje. Nowe rozporządzenie, które najpóźniej 1 stycznia 2009 r. zacznie obowiązywać w Polsce, umożliwi przedsiębiorcom rozpoczęcie inwestycji już w momencie złożenia wniosku o uzyskanie dotacji, a nie dopiero po uzyskaniu decyzji. Należy pamiętać, że każdy robi to na własne ryzyko.

REKLAMA

Obecnie firmy muszą czekać na informację z urzędu, która potwierdza kwalifikowanie się inwestycji do wsparcia ze środków UE (nie jest to tożsame z uzyskaniem dotacji). W zależności od urzędu zajmuje to od miesiąca do nawet kilku miesięcy. Przez ten czas firma nie może rozpocząć robót ani zakupić maszyn, bo wówczas traci szansę na wsparcie.

Jak wynika z informacji uzyskanych w resorcie rozwoju regionalnego, trwają prace nad wprowadzeniem nowych zasad do polskich rozporządzeń o pomocy publicznej.

REKLAMA

Dużym firmom również może być łatwiej, ale będą one musiały spełnić dodatkowy wymóg. Bruksela wprowadziła obowiązek udowadniania znaczącego wpływu dotacji na kształt inwestycji. Przedsiębiorca będzie mógł stosowną analizę wpisać do biznesplanu będącego częścią wniosku o dotacje.

- Planujemy odpowiednie zmodyfikowanie wzoru biznesplanu, który będzie zawierał dwa warianty realizacji projektu: gdy będzie realizowany z pomocą publiczną lub bez niej - mówi Agnieszka Jankowska z Ministerstwa Rozwoju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według MRR duża firma także będzie mogła rozpocząć inwestycje na własne ryzyko tuż po złożeniu wniosku, a poprawność analizy będzie sprawdzana w trakcie oceny formalno-merytorycznej wniosku. Jeśli będzie błędna, to prawdopodobnie firma straci szansę na dotacje.

Michał Turczyk z Deloitte ocenia, że taka interpretacja rozporządzenia UE przez MRR ułatwi dostęp dużych firm do środków.

- Należy pamiętać, że z reguły dosfinansowanie ze środków UE powoduje w przypadku dużych przedsiębiorców zwiększenie zakresu inwestycji, ale nie decyduje o jej realizacji - podkreśla Michał Turczyk.

Fundusze z UE

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA