Pomoc regionalna na inwestycje początkowe dla przedsiębiorców
REKLAMA
REKLAMA
Inwestycja początkowa oznacza inwestycję w aktywa materialne, niematerialne i prawne związaną z:
REKLAMA
- utworzeniem nowego przedsiębiorstwa
Utworzenie nowego przedsiębiorstwa należy rozumieć jako powołanie kolejnego bytu gospodarczego oprócz przedsiębiorstwa już istniejącego – np. otworzenie oddziału, uruchomienie produkcji w innym mieście.
- rozbudową istniejącego przedsiębiorstwa
Rozbudowa istniejącego przedsiębiorstwa to wszelkie inwestycje w przedsiębiorstwo poza inwestycjami o charakterze odtworzeniowym, czyli np. dobudowanie hali produkcyjnej, dokupienie sprzętu, wyposażenia.
- realizacją w istniejącym przedsiębiorstwie działań polegających na dokonywaniu zasadniczych zmian produktu lub procesu produkcyjnego (poprzez racjonalizację, dywersyfikację lub modernizację).
Polecamy: Wspieranie inwestycji – nowe zasady pomocy regionalnej
Zobacz: Zarządzanie w kryzysie – czas cięć
REKLAMA
Przez zmianę produktu należy rozumieć dywersyfikację produkcji czyli wytwarzanie nowych produktów obok produktów już oferowanych na rynku. Natomiast zmiana procesu produkcyjnego musi polegać na zasadniczej zmianie procesu. Nie wystarczy tu więc jednej maszyny zastąpić inną, zmiana musi dotyczyć całościowego procesu produkcyjnego.
Przez produkt należy tu także rozumieć usługi świadczone przez firmę. Jeśli przykładowo firma w ramach swojego projektu chce rozpocząć świadczenie usług drogą internetową, czego do tej pory nie robiła jest to także inwestycja początkowa.
Co do zasady wyłączone jest natomiast wsparcie na inwestycje odtworzeniowe.
Za inwestycję początkową uważa się również inwestycje w kapitał trwały podejmowane w formie zakupu (przejęcia) przedsiębiorstwa, które przestało prowadzić działalność gospodarczą lub które by przestało prowadzić działalność gospodarczą, gdyby nie zostało przejęte.
Wydatki kwalifikowane, czyli wydatki jakie mogą zostać przedsiębiorcy dofinansowane obejmują różnorodne elementy inwestycji: grunty (do 10% wartości całkowitych wydatków kwalifikowanych), budynki, wyposażenie, maszyny, a także pewne kategorie inwestycji niematerialnych. W przypadku dużych przedsiębiorstw inwestycje w wartości niematerialne i prawne kwalifikują się do 50% wartości całkowitych wydatków kwalifikowanych.
Wysokość dofinansowania jaką może otrzymać przedsiębiorca kalkulowana jest na podstawie tzw. mapy pomocy regionalnej.
Intensywności pomocy regionalnej dla przedsiębiorców.
Dodatkowo istnieje możliwość aby poziom dofinansowania dla przedsiębiorców z sektora mikro i małych przedsiębiorstw podnieść o dodatkowe 20%, a z sektora średnich przedsiębiorstw o 10%.
Uwaga! - nie wszystkie województwa z takiej możliwości skorzystały (np. warmińsko – mazurskie, małopolskie).
Dokładnych informacji udzielą Państwu punkty konsultacyjne w poszczególnych Urzędach Marszałkowskich, które są odpowiedzialne za Regionalne Programy Operacyjne.
Zobacz: Zarządzanie – jak podnieść jakość przy małych kosztach?
Kinga Wiśniewska
konsultant ds. funduszy europejskich
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.