REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomoc regionalna na inwestycje początkowe dla przedsiębiorców

Kinga Wiśniewska

Konsultant ds. funduszy europejskich, ekspert w dziedzinie pozyskiwania środków dla samorządów i przedsiębiorców.

Pomoc regionalna na inwestycje początkowe dla przedsiębiorców
Pomoc regionalna na inwestycje początkowe dla przedsiębiorców

REKLAMA

REKLAMA

Generalną zasadą, we wszystkich Regionalnych Programach Operacyjnych, w ramach których przedsiębiorcy mogą się ubiegać o dofinansowanie jest to, że o środki UE można ubiegać się tylko na tzw. inwestycje początkowe (lub nowe inwestycje).

Inwestycja początkowa oznacza inwestycję w aktywa materialne, niematerialne i prawne związaną z:

REKLAMA

- utworzeniem nowego przedsiębiorstwa

Utworzenie nowego przedsiębiorstwa należy rozumieć jako powołanie kolejnego bytu gospodarczego oprócz przedsiębiorstwa już istniejącego – np. otworzenie oddziału, uruchomienie produkcji w innym mieście.

- roz­budową istniejącego przedsiębiorstwa

Rozbudowa istniejącego przedsiębiorstwa to wszelkie inwestycje w przedsiębiorstwo poza inwestycjami o charakterze odtworzeniowym, czyli np. dobudowanie hali produkcyjnej, dokupienie sprzętu, wyposażenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- realizacją w istniejącym przedsiębior­stwie działań polegających na dokonywaniu zasadniczych zmian produktu lub pro­cesu produkcyjnego (poprzez racjonalizację, dywersyfikację lub modernizację).

Polecamy: Wspieranie inwestycji – nowe zasady pomocy regionalnej

Zobacz: Zarządzanie w kryzysie – czas cięć

REKLAMA

Przez zmianę produktu należy rozumieć dywersyfikację produkcji czyli wytwarzanie nowych produktów obok produktów już oferowanych na rynku. Natomiast zmiana procesu produkcyjnego musi polegać na zasadniczej zmianie procesu. Nie wystarczy tu więc jednej maszyny zastąpić inną, zmiana musi dotyczyć całościowego procesu produkcyjnego.

Przez produkt należy tu także rozumieć usługi świadczone przez firmę. Jeśli przykładowo firma w ramach swojego projektu chce rozpocząć świadczenie usług drogą internetową, czego do tej pory nie robiła jest to także inwestycja początkowa.

Co do zasady wyłączone jest natomiast wsparcie na inwestycje odtworzeniowe.

Za inwestycję początkową uważa się również inwestycje w kapitał trwały podejmowane w formie zakupu (przejęcia) przedsiębiorstwa, które przestało pro­wadzić działalność gospodarczą lub które by przestało prowadzić działalność go­spodarczą, gdyby nie zostało przejęte.

Wydatki kwalifikowane, czyli wydatki jakie mogą zostać przedsiębiorcy dofinansowane obejmują różnorodne ele­menty inwestycji: grunty (do 10% wartości całkowitych wydatków kwalifikowanych), budynki, wyposażenie, maszyny, a także pewne kategorie inwestycji niematerialnych. W przypadku dużych przedsiębiorstw inwestycje w war­tości niematerialne i prawne kwalifikują się do 50% wartości całkowitych wydatków kwalifikowanych.

Wysokość dofinansowania jaką może otrzymać przedsiębiorca kalkulowana jest na podstawie tzw. mapy pomocy regionalnej.

Intensywności pomocy regionalnej dla przedsiębiorców.

Dodatkowo istnieje możliwość aby poziom dofinansowania dla przedsiębiorców z sektora mikro i małych przedsiębiorstw podnieść o dodatkowe 20%, a z sektora średnich przedsiębiorstw o 10%.

Uwaga! - nie wszystkie województwa z takiej możliwości skorzystały (np. warmińsko – mazurskie, małopolskie).

Dokładnych informacji udzielą Państwu punkty konsultacyjne w poszczególnych Urzędach Marszałkowskich, które są odpowiedzialne za Regionalne Programy Operacyjne.

Zobacz: Zarządzanie – jak podnieść jakość przy małych kosztach?

Kinga Wiśniewska

konsultant ds. funduszy europejskich

wisniewska.k@gazeta.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA