REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powstanie lista firm łamiących prawa pracowników

Izabela Rakowska-Boroń

REKLAMA

Zamierza pan bardziej niż dotychczas propagować działania profilaktyczne zamiast represyjnych. Czy taka zmiana wizerunku inspektora pracy nie spowoduje, że pracodawcy łamiący prawo będą czuli się bezkarni?

- Nie chcemy, aby inspekcja pracy była postrzegana wyłącznie jako urząd, który tylko nakłada kary. Ci pracodawcy, którzy szanują pracowników i przestrzegają przepisów prawa pracy, mogą liczyć na pomoc PIP. Nasz urząd ma być przyjazny dla pracodawców. Chcemy, aby przedsiębiorcy sami zgłaszali się do inspektorów z różnego rodzaju problemami dotyczącymi stosowania prawa pracy lub jego interpretacją. Nie mogą się obawiać, że zostaną ukarani, a następnego dnia w ich firmach zostanie przeprowadzona kontrola. Będziemy jednak zwracać większą uwagę na notorycznie łamiących przepisy.

REKLAMA

Czy wobec nich będą stosowane wyższe kary?

- Takie rozwiązanie będzie brane pod uwagę. Nie może być tak, że co roku, w tych samych branżach podczas kontroli inspektorzy wykrywają naruszenia tych samych przepisów. Kolejne wizyty w przedsiębiorstwie muszą spowodować poprawę warunków pracy i przestrzegania prawa, a tak obecnie nie jest. Pracodawcy często nie stosują się do zaleceń inspektorów. Kara grzywny też ich nie odstrasza. Chcę to zmienić. Okręgowi inspektorzy pracy mają zbadać sytuacje na ich terenie. Na tej podstawie ma powstać ogólnopolska lista przedsiębiorców - recydywistów. Będę chciał przeprowadzić z nimi rozmowy dotyczące tego, co przeszkadza im w przestrzeganiu prawa. Jeśli i to nie przyniesie skutku, wówczas zastanowimy się nad tym, czy nie należałoby częściej niż dotychczas wystawiać właścicielom firm decyzji nakazujących zaprzestania działalności. W ubiegłym roku inspektorzy nałożyli 27 takich decyzji.

Inspektorów może jednak ubywać ze względu na niskie wynagrodzenia, które znacząco nie wzrosną. Czy w pracy będą mieli możliwość dodatkowego zarobkowania?

- W moim przekonaniu, po uzyskaniu zgody głównego inspektora pracy, będą mogli prowadzić, na przykład działalność szkoleniową. Powstanie jednak ogólnodostępna lista osób, którzy nabędą prawo do dodatkowego zarobkowania. Warunkiem dostania się na taką listę będzie fakt wykazania się wysokimi kompetencjami oraz predyspozycjami do prowadzenia szkoleń. Zaznaczam jednak, że taka działalność nie będzie mogła być podejmowana podczas urlopów wypoczynkowych pracowników inspekcji pracy. Nie będzie mogła być też wykonywana u tych pracodawców, u których w firmach inspektor prowadził działania kontrolne, albo jest w jakikolwiek zawodowy sposób związany z takim przedsiębiorcą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tadeusz Jan Zając, główny inspektor pracy

 

Rozmawiała IZABELA RAKOWSKA-BOROŃ

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA