REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie obowiązki podatkowe mają prowadzący małe winnice

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik, który chce zająć się produkcją wina w ilości ponad 1000 hl rocznie, będzie musiał wystąpić o uzyskanie pozwolenia na prowadzenie składu podatkowego.

Produkcja wina w Polsce staje się coraz popularniejszym pomysłem na biznes. Co ważne, polskie wina gronowe zyskują coraz większą rzeszę zwolenników na całym świecie. Niestety, produkcja tego trunku obwarowana jest licznymi obowiązkami podatkowymi.

REKLAMA

Podatek do zapłaty

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku akcyzowym producentem wina jest podmiot dokonujący wyrobu lub rozlewu wina. Podstawą opodatkowania jest liczba hektolitrów gotowego wyrobu. Stawka akcyzy na wino została obniżona rozporządzeniem ministra finansów i wynosi obecnie 136 zł/hl gotowego wyrobu.

Czasem produkcja wina będzie zwolniona z akcyzy. Przepisy przewidują bowiem, że zwalnia się od akcyzy m.in. wino wytworzone domowym sposobem przez osoby fizyczne na własny użytek i nieprzeznaczone do sprzedaży.

REKLAMA

Przedsiębiorca, który zdecyduje się na produkcję wina, musi wiedzieć, że w tym przypadku samo zarejestrowanie firmy nie wystarczy. Produkcja i przetwarzanie wyrobów akcyzowych zharmonizowanych może odbywać się wyłącznie w składzie podatkowym, z wyłączeniem produkcji win gronowych uzyskanych z winogron pochodzących z upraw własnych w ilości mniejszej niż 1000 hl w ciągu roku kalendarzowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prowadzącym skład podatkowy może być wyłącznie podmiot, któremu wydano zezwolenie na jego prowadzenie. Aby uzyskać takie pozwolenie, trzeba przedstawić wiele zaświadczeń, m.in. dotyczących niekaralności osób kierujących działalnością winiarni, a także spełnić wymogi związane z obecnością szczególnego nadzoru podatkowego.

Wyodrębnione miejsca

Miejsce magazynowania wyrobów w składzie podatkowym powinno być właściwie dostosowane do bezpiecznego składowania tych wyrobów, a w szczególności powinno spełniać warunki gwarantujące zapewnienie nienaruszalności i tożsamości znajdujących się w nim wyrobów oraz warunki techniczne zapewniające możliwość wykonywania szczególnego nadzoru podatkowego, ponadto powinno być odpowiednio oznaczone i odgrodzone.

REKLAMA

Ze względu na spełnienie wielu wymagań, jeśli chodzi o prowadzenie składu podatkowego, producenci win, którzy chcą wprowadzać swoje produkty do obrotu, mogą skorzystać z zewnętrznych firm prowadzących składy podatkowe, ale będzie to wiązało się z dodatkowymi kosztami.

Warto tu dodać, że gotowy projekt nowej ustawy o podatku akcyzowym, opracowany przez Ministerstwo Finansów, przewiduje wprowadzenie zwolnienia dla producentów win gronowych, których produkcja nie przekracza 1000 hl w skali roku, z obowiązku prowadzenia tej działalności w składzie podatkowym. Zmiany te mają wejść w życie od 2009 roku.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

OPINIA

GRZEGORZ NOWAKOWSKI

Winnice Jaworek

Trudno teraz mówić o konkretnych problemach przy produkcji win, gdyż wszystko jest w fazie organizacji. Wytyczone są główne kierunki, jakimi muszą poruszać się winiarze, ale brakuje jeszcze szczegółowych aktów wykonawczych dla wielu urzędów, które realizują działania na rynku wina. W ostatnim miesiącu dużo się zmieniło i wciąż dowiadujemy się, jakie kroki musi wykonać winiarz na swej drodze od produkcji do sprzedaży. Każdy posiadający uprawy i pragnący produkować wino zgłasza uprawę w Agencji Rynku Rolnego, deklarując zbiór, produkcję winogron i wina. Poważnym problemem dla wielu winiarzy może być kontrola Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Nie bez znaczenia jest konieczność odbioru winiarni (miejsca, gdzie przerabiane będą winogrona i produkowane wino) przez Sanepid, Straż Pożarną. Podejrzewam, że wielu małych winiarzy może mieć z tym problemy. Procedury związane z akcyzą, czyli kontakt z izbą celną, mogą też przysparzać trudności niewielkim producentom. Uprawy winorośli będą podlegały kontroli Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, która ma także uprawnienia kontrolne winnic - problemem może być posiadanie przez niektórych winiarzy odmian niedopuszczonych do uprawy w celu produkcji wina w Polsce.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

REKLAMA

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

REKLAMA

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA