| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > W Belgii można zarejestrować firmę w okienku dla przedsiębiorców

W Belgii można zarejestrować firmę w okienku dla przedsiębiorców

Polak, zakładając działalność gospodarczą w Belgii, musi dopełnić takich samych formalności, jak obywatel tego kraju. Działalność gospodarcza dzieli się na handlową, rzemieślniczą i przemysłową.


Obywatele Unii Europejskiej, mogą prowadzić działalność gospodarczą na terenie Belgii w formie samozatrudnienia lub jednego z kilku rodzajów spółek prawa belgijskiego. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre rodzaje działalności wymagają uzyskania odpowiednich zezwoleń. W takim przypadku zezwolenie należy otrzymać jeszcze przed dokonaniem rejestracji firmy w belgijskim rejestrze handlowym.

Ustawodawstwo Belgii rozróżnia handlową, rzemieślniczą i przemysłową działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy rozpoczynający prowadzenie firmy podlegają rejestracji w rejestrze handlowym (La Banque-Carrefour des Entreprises), który działa przy Ministerstwie Gospodarki. Takim obowiązkiem nie są objęci przedstawiciele wolnych zawodów, do których zalicza się m.in. adwokatów i lekarzy. Muszą oni jedynie zarejestrować się w korporacjach zawodowych.

Należy pamiętać, że utrudnieniem dla osób zakładających działalność w Belgii może być federalna struktura tego państwa. Wiąże się ona bowiem ze skomplikowanym podziałem kompetencji w administracji pomiędzy urzędami federalnymi oraz regionalnymi. Pewnym utrudnieniem może być także podział językowy kraju. W zależności od regionów lub wspólnot językowych w Belgii obowiązują trzy języki oficjalne: niderlandzki, francuski i niemiecki.

Warto pamiętać, że na terenie kraju działają tzw. okienka przedsiębiorstw, które prowadzą szerokie usługi informacyjne i doradcze dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Udzielane przez nie porady są w zasadzie bezpłatne. Niewielka odpłatność obowiązuje przy rejestracji oraz wystawianiu różnego rodzaju dokumentów, np. wyciągów z rejestru handlowego. Okienka takie prowadzi dziesięć firm posiadających akredytację belgijskiego Ministerstwa Gospodarki. Dysponują one około 230 biurami na terenie całego kraju. Ich pełna lista dostępna jest na stronach internetowych Ministerstwa Gospodarki: www.mineco.fgov.be.

Najprostszą i najchętniej podejmowaną przez Polaków formą prowadzenia działalności gospodarczej w Belgii jest samozatrudnienie (independant). Taką działalność może podjąć osoba, która ukończyła 18 lat. Musi ona przedstawić zaświadczenia: o niekaralności, z gminy o zameldowaniu, a także z banku o posiadaniu konta. Ponadto aby prowadzić działalność w jednym z zawodów uznanych w Belgii za reglamentowane, należy wykazać kwalifikacje profesjonalne. Aby utworzyć firmę trzeba dysponować lokalem odpowiednim do prowadzenia danego rodzaju działalności gospodarczej. Przedsiębiorstwo może mieć jednak siedzibę np. w mieszkaniu właściciela.

Rejestracji dokonują wspomniane już okienka przedsiębiorstw. Procedura trwa około tygodnia. Gdy złożona dokumentacja zostanie zaakceptowana, przedsiębiorca otrzymuje wypis z rejestru handlowego (extrait). Przydzielony zostaje mu także numer rejestracyjny, który po dokonaniu rejestracji w administracji fiskalnej staje się również numerem VAT.

ADRESY INTERNETOWE

• www.mineco.fgov.be/enterprises/crossroads_bank/diplo/intro_fr. asp - informacje na temat wymogów, jakie należy spełnić przy zakładaniu reglamentowanej działalności

• www.rsvz-inasti.fgov.be - centralna instytucja ubezpieczeniowa dla prowadzących działalność w formie samozatrudnienia (Institut National d'Assurances pour Travailleurs Indépendants - INAST),

• http://www.mineco.fgov.be - pełny wykaz zawodów reglamentowanych oraz dziedzin wymagających uzyskania zezwoleń i licencji

MAŁGORZATA KRYSZKIEWICZ

malgorzata.kryszkiewicz@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK