REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W Belgii można zarejestrować firmę w okienku dla przedsiębiorców

Małgorzata Kryszkiewicz
Małgorzata Kryszkiewicz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Polak, zakładając działalność gospodarczą w Belgii, musi dopełnić takich samych formalności, jak obywatel tego kraju. Działalność gospodarcza dzieli się na handlową, rzemieślniczą i przemysłową.

Obywatele Unii Europejskiej, mogą prowadzić działalność gospodarczą na terenie Belgii w formie samozatrudnienia lub jednego z kilku rodzajów spółek prawa belgijskiego. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre rodzaje działalności wymagają uzyskania odpowiednich zezwoleń. W takim przypadku zezwolenie należy otrzymać jeszcze przed dokonaniem rejestracji firmy w belgijskim rejestrze handlowym.

REKLAMA

Gdzie rejestrować

REKLAMA

Ustawodawstwo Belgii rozróżnia handlową, rzemieślniczą i przemysłową działalność gospodarczą. Przedsiębiorcy rozpoczynający prowadzenie firmy podlegają rejestracji w rejestrze handlowym (La Banque-Carrefour des Entreprises), który działa przy Ministerstwie Gospodarki. Takim obowiązkiem nie są objęci przedstawiciele wolnych zawodów, do których zalicza się m.in. adwokatów i lekarzy. Muszą oni jedynie zarejestrować się w korporacjach zawodowych.

Należy pamiętać, że utrudnieniem dla osób zakładających działalność w Belgii może być federalna struktura tego państwa. Wiąże się ona bowiem ze skomplikowanym podziałem kompetencji w administracji pomiędzy urzędami federalnymi oraz regionalnymi. Pewnym utrudnieniem może być także podział językowy kraju. W zależności od regionów lub wspólnot językowych w Belgii obowiązują trzy języki oficjalne: niderlandzki, francuski i niemiecki.

Warto pamiętać, że na terenie kraju działają tzw. okienka przedsiębiorstw, które prowadzą szerokie usługi informacyjne i doradcze dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Udzielane przez nie porady są w zasadzie bezpłatne. Niewielka odpłatność obowiązuje przy rejestracji oraz wystawianiu różnego rodzaju dokumentów, np. wyciągów z rejestru handlowego. Okienka takie prowadzi dziesięć firm posiadających akredytację belgijskiego Ministerstwa Gospodarki. Dysponują one około 230 biurami na terenie całego kraju. Ich pełna lista dostępna jest na stronach internetowych Ministerstwa Gospodarki: www.mineco.fgov.be.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Firma na własny rachunek

REKLAMA

Najprostszą i najchętniej podejmowaną przez Polaków formą prowadzenia działalności gospodarczej w Belgii jest samozatrudnienie (independant). Taką działalność może podjąć osoba, która ukończyła 18 lat. Musi ona przedstawić zaświadczenia: o niekaralności, z gminy o zameldowaniu, a także z banku o posiadaniu konta. Ponadto aby prowadzić działalność w jednym z zawodów uznanych w Belgii za reglamentowane, należy wykazać kwalifikacje profesjonalne. Aby utworzyć firmę trzeba dysponować lokalem odpowiednim do prowadzenia danego rodzaju działalności gospodarczej. Przedsiębiorstwo może mieć jednak siedzibę np. w mieszkaniu właściciela.

Rejestracji dokonują wspomniane już okienka przedsiębiorstw. Procedura trwa około tygodnia. Gdy złożona dokumentacja zostanie zaakceptowana, przedsiębiorca otrzymuje wypis z rejestru handlowego (extrait). Przydzielony zostaje mu także numer rejestracyjny, który po dokonaniu rejestracji w administracji fiskalnej staje się również numerem VAT.

ADRESY INTERNETOWE

• www.mineco.fgov.be/enterprises/crossroads_bank/diplo/intro_fr. asp - informacje na temat wymogów, jakie należy spełnić przy zakładaniu reglamentowanej działalności

• www.rsvz-inasti.fgov.be - centralna instytucja ubezpieczeniowa dla prowadzących działalność w formie samozatrudnienia (Institut National d'Assurances pour Travailleurs Indépendants - INAST),

• http://www.mineco.fgov.be - pełny wykaz zawodów reglamentowanych oraz dziedzin wymagających uzyskania zezwoleń i licencji

MAŁGORZATA KRYSZKIEWICZ

malgorzata.kryszkiewicz@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  REKLAMA

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  REKLAMA