REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Obniżki stóp będą możliwe w 2009 roku

 GUS podał, że PKB w II kwartale wzrósł o 5,8 proc., czyli więcej niż oczekiwali ekonomiści. Czy realizowany jest scenariusz stopniowego spowolnienia?

Dotacje na szkolenia dla najszybszych

Jedno zdanie w przepisach spowodowało, że ponad 160 przedsiębiorców straciło szansę na unijne dotacje na szkolenia i studia dla pracowników.

70 tys. zł dla bezrobotnego na założenie firmy

Bezrobotny rozpoczynający działalność będzie mógł jednocześnie ubiegać się o wsparcie z Funduszu Pracy i ze środków UE. Dwukrotnie wzrośnie dotacja na prowadzenie działalności gospodarczej z Funduszu Pracy.

Wydatki na aplikację pracownika są zwolnione z PIT

Wydatki ponoszone przez pracodawcę na aplikację pracownika zatrudnionego w kancelarii prawnej podlegają zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych.

REKLAMA

Budowlańcy: firmy z Chin mogą być tańsze najwyżej o 5 proc.

Ministerstwo Sportu zapowiada, że chińskie firmy za połowę ceny wybudują infrastrukturę na Euro 2012. Krajowi przedsiębiorcy twierdzą, że tak niskich cen nikt nie jest w stanie zaproponować.

Jak przejść postępowanie przed sądem gospodarczym

Spory między przedsiębiorcami rozstrzygają sądy gospodarcze. W postępowaniu przed nimi na stronach i pełnomocnikach ciąży więcej obowiązków niż wówczas, gdyby sprawa nie toczyła się między przedsiębiorcami.

Jak rozliczać VAT z faktur za media prowadząc działalność w domu

Jestem osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Nie wynajmuję żadnego lokalu, a działalność prowadzę w mieszkaniu, w którym mieszkam i jestem zameldowany. Czy mogę odliczyć podatek naliczony z faktur (proporcjonalnie do wykorzystywanej na potrzeby działalności powierzchni) za energię, wodę itp.?

Wynagrodzenie za zakaz konkurencji

Zakaz konkurencji w czasie trwania stosunku pracy i po jego ustaniu ma za zadanie chronić pracodawcę przed działaniami pracownika, które mogłyby narazić go na szkodę.

REKLAMA

Polskie firmy mogą stracić w Rosji nawet 4 mld zł

Firmy inwestujące w Rosji nie obawiają się dalszego pogorszenia stosunków polsko-rosyjskich. W ubiegłym roku polski eksport wzrósł o 36 proc.

Bez kopii paragonów przy awarii kasy podatnik zamknie firmę

Po wejściu w życie przepisów, które zniosą obowiązek przechowywania elektronicznych i papierowych kopii paragonów, w razie awarii kasy fiskalnej podatnik będzie musiał zamknąć firmę na czas jej serwisowania.

Specjalne strefy ekonomiczne będą działać trzy lata dłużej

Rząd chce wydłużyć funkcjonowanie specjalnych stref ekonomicznych do 2020 roku. Dzięki temu lokalizowanie w nich dużych inwestycji ma być nadal opłacalne.

Pensje nie będą rosły tak szybko, ale wyhamują nieco ceny

Szczyt wzrostów płac jest już za nami, twierdzą ekonomiści. Najszybciej skutki spowolnienia gospodarczego odczują firmy w branży przemysłowej. Inflacja nieznacznie zwolni, ale dla przeciętnego konsumenta nie będzie to odczuwalne.

123 mln zł na e-inwestycje

PARP zdecydował, że podwoi budżet wrześniowego konkursu o unijne dotacje na prowadzenie e-biznesu.

Umowa na zastępstwo

Umowa na zastępstwo pozwala zatrudnić na miejsce nieobecnego pracownika inną osobę, bez konieczności tworzenia dodatkowego etatu.

Promocja i marketing a koszty reprezentacji

Czy do kosztów możemy zaliczyć wydatki na przekąski i napoje? Czy ubranie z logo firmy dalej można zaliczyć do kosztów?

Na najtańszy firmowy e-rachunek trzeba wydać 86 złotych rocznie

Dostęp do firmowego rachunku bankowego przez internet jest już standardem. To rozwiązanie wygodne i tanie. Najtańsze e-rachunki dla małych i średnich przedsiębiorstw oferują: VW Bank direct, MultiBank i mBank.

Będzie można produkować wino z wielu odmian winorośli

Producent wina nie będzie przedstawiać listy odmian winorośli, z których wytwarza wino. Nie musi też zakładać składu akcyzowego, jeśli wprowadza na rynek mniej niż 100 tys. litrów wina rocznie.

Nowe zasady udzielania pomocy dla zakładów pracy chronionej

Od 1 stycznia 2009 r. pomoc publiczna dla chronionego i otwartego rynku pracy będzie taka sama. PFRON nie będzie odrębnie refundował pracodawcom opłaconych składek ZUS niepełnosprawnych. Zakłady pracy chronionej już zapowiadają, że będą rezygnować z tego statusu lub redukować zatrudnienie.

PIT-11 w ciągu roku będzie wystawiany tylko na wniosek zwolnionego podatnika

Jeżeli pracodawca zwolni pracownika w trakcie roku, informację PIT-11 będzie wystawiał tylko na jego wniosek.

Podział wyniku finansowego może nie być ważny

Decyzja o podziale wyniku finansowego podjęta przez spółkę, która miała obowiązek badania sprawozdania, ale tego nie zrobiła, jest nieważna z mocy prawa.

Będą normy dla ekorolnictwa

Działalność ekologiczną trzeba będzie zgłosić tylko wybranej jednostce certyfikującej, za sprzedaż produktu wytworzonego konwencjonalnymi metodami, a oznaczonego jako ekologiczny mają grozić kary.

Firmy zarobią na lokacie nawet 6,5 proc. rocznie

Małe firmy mogą korzystać z podobnych produktów oszczędnościowych i inwestycyjnych jak klienci indywidualni: mogą inwestować w jednostki funduszy inwestycyjnych, zakładać lokaty, kupować bony skarbowe.

Kwalifikacje pracowników

Obowiązkiem pracodawcy jest ułatwianie pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Nie oznacza to jednak, że pracownik może domagać się organizacji i finansowania kształcenia.

Czy każdy podmiot może prowadzić skład podatkowy

Skład podatkowy można prowadzić legalnie tylko na podstawie zezwolenia. Podmiot, który się o nie ubiega, musi spełnić wiele szczegółowych warunków.

Odpowiedzialność małżonka-wspólnika za zobowiązania spółki jawnej

Jak odpowiada wspólnik spółki jawnej za zobowiązania tej spółki? Kiedy małżonkowie mogą powoływać się na rozszerzenie, ograniczenie lub wyłączenie wspólności majątkowej? Jakie są przesłanki odpowiedzialności majątkiem wspólnym?

Po zakończonej rekrutacji można pozostawić dane kandydatów

Pracodawca może przetwarzać dane osobowe kandydata do pracy po zakończeniu rekrutacji, jeśli wyraził on na to zgodę w oświadczeniu.

Prawo hamuje inwestycje budowlane

Sejm nie przygotował nowelizacji zakwestionowanej przez TK ustawy o gwarancji zapłaty. Teraz szykuje przepisy, które utrudnią firmom budowlanym uzyskanie należności.

Na fakturach można umieszczać skróconą nazwę spółki cywilnej

W dokumentacji podatkowej należy wymieniać imiona i nazwiska wszystkich wspólników spółek cywilnych. Faktura może jednak zawierać skróconą nazwę spółki.

Ostrzeżenia zajmą 20 proc. powierzchni butelki

Producenci alkoholi obawiają się dodatkowych kosztów i wątpią w funkcje profilaktyczne planowanych ostrzeżeń, które mają być umieszczane na opakowaniach piwa, wódki i wina.

Przedsiębiorca musi wpłacić ryczałt za okres zawieszenia

W okresie zawieszenia firmy przedsiębiorca nie może wykonywać działalności i osiągać bieżących przychodów. Podatnik opłacający ryczałt musi jednak obliczyć i wpłacić podatek dotyczący przerwy w działalności. Zdaniem ekspertów obowiązek zapłaty odnosi się do określonej kategorii dozwolonych przychodów.

Firmom będzie łatwiej zatrudnić cudzoziemców spoza Unii

Co trzeci cudzoziemiec posiadający zezwolenie na pracę jest zatrudniony jako menedżer, doradca lub ekspert. Praca w rolnictwie i budownictwie jest wykonywana głównie przez Ukraińców na podstawie oświadczeń pracodawców. Pracodawcy nie będą musieli uzyskać od wojewody przyrzeczenia zatrudnienia cudzoziemca spoza UE.

Były współmałżonek może odpowiadać za długi firmy

Za zobowiązania podatkowe przedsiębiorca odpowiada całym swoim majątkiem, a ponadto jego odpowiedzialność rozciąga się na majątek wspólny jego i współmałżonka. Po rozwodzie były małżonek odpowiada tylko do wysokości swojego udziału w majątku wspólnym.

Zarządzanie bezpieczeństwem - korzystne dla pracodawcy

Wdrożenie systemu zarządzania bhp prowadzi do osiągania stałej poprawy bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników oraz do ograniczenia strat związanych z niewłaściwymi warunkami pracy.

Firmy muszą płacić za ingerencję w środowisko

Firma, która w jakikolwiek sposób korzysta ze środowiska, musi liczyć się z obowiązkiem uiszczania tzw. opłat środowiskowych. Opłaty te ponoszone są m.in. za emisję gazów lub pyłów do powietrza czy też za wprowadzanie ścieków do ziemi lub wód.

Czy można negocjować wysokość raty?

Wziąłem w banku kredyt hipoteczny na zakup mieszkania. Spłaciłem już ponad połowę rat. Niestety zostałem zwolniony z pracy i w tej chwili nie jestem w stanie spłacać raty w takiej wysokości jak dotychczas. Czy mogę wystąpić do banku z prośbą o zmianę wysokości raty?

Czy bank ma prawo pobierać opłaty za reklamację

Przeanalizowałam tabelę opłat mojego banku i znalazłam tam zapis, który stanowi, że bank pobierze poniesione koszty w przypadku rozpatrzenia nieuzasadnionej reklamacji. Czy ma do tego prawo? 

Samo wysłanie karty nie wystarczy

Mam zamiar oddać kartę kredytową, ponieważ w innym banku proponują mi znacznie lepsze warunki. Czy wystarczy, jeśli wyślę kartę przesyłką poleconą? 

Od 2009 roku grzywna będzie wyższa o 100 zł

Od 1 stycznia 2009 r. wzrośnie kara grzywny, którą organ podatkowy może nałożyć na uczestników postępowania podatkowego.

PIP ustali, dlaczego firmy notorycznie łamią te same przepisy

 Czy jako nowy główny inspektor pracy będzie pan kładł większy nacisk na karanie pracodawców łamiących prawo pracy. A może większe znaczenie nadal będzie miała prewencja? 

Firmy chciały zatrudnić 100 tys. pracowników ze Wschodu

Coraz mniej cudzoziemców zza wschodniej granicy przyjeżdża do pracy w Polsce. Największy spadek zatrudnienia jest w rolnictwie.

Sieci handlowe planują zainwestować ponad 7 mld zł

Wartość rynku handlu detalicznego wzrośnie w tym roku do 250 mld zł - szacuje branża. Wydatki Polaków na zakupy wzrosną o 14-15 proc. Największe sieci dążą do konsolidacji i stawiają na mniejsze obiekty oraz droższe delikatesy.

Nie wszystkie zmiany będą korzystne dla inwestorów

W najbliższym półroczu czekają nas nowelizacje ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i prawa budowlanego. Nowelizacje te w radykalny sposób zmienią tok procesu inwestycyjnego.

O jaką pomoc publiczną mogą ubiegać się przedsiębiorcy w Luksemburgu

Luksemburg to jedno z najatrakcyjniejszych miejsc dla zagranicznych inwestorów. Luksemburg kusi nie tylko preferencyjnym systemem podatkowym, ale także pomocą publiczną skierowaną głównie do małych i średnich przedsiębiorstw. O jaką pomoc mogą ubiegać się przedsiębiorcy?

Krytyka pracodawcy może uzasadniać rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

Pracownik może krytykować działania pracodawcy, jeśli dotyczą one organizacji pracy. Nie może jednak w wulgarny czy agresywny sposób wyrażać swojej opinii o wszystkich jego decyzjach.

Kosztem jest tylko wynagrodzenie rad nadzorczych

Kwestia wydatków na rzecz członków rad nadzorczych wymaga szczegółowej analizy. Nie każdy z nich może być bowiem zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

Albo ulga uczniowska, albo dofinansowanie

Podatnicy, którzy do końca 2003 roku nabyli prawo do ulgi uczniowskiej, mogą z niej korzystać w ramach praw nabytych. Innym wsparciem dla przedsiębiorców szkolących młodocianych jest dofinansowanie kosztów kształcenia.

Inspektor sprawdzi jakość materiałów

Podwojenie liczby inspektorów i wprowadzenie tajnego zakupu kontrolnego w punktach sprzedaży przewiduje projekt nowelizacji ustawy o materiałach budowlanych, do którego dotarła GP.

Nowy limit może nie mieć zastosowania

Znany jest nowy limit wartości składników majątku, którego przekroczenie powoduje odpowiedzialność nabywcy za długi podatkowe przedsiębiorcy.

Na niekonstytucyjnej ustawie straciły najwięcej polskie sklepy

Po uchyleniu niekonstytucyjnej ustawy duże sieci handlowe planują nowe inwestycje. Skorzysta na tym branża budowlana. Zahamowana została tendencja do grupowania kapitału małych sklepów.

40 tys. zł kary za nielegalne prowadzenie domu opieki

Przedsiębiorcy będą mogli zakładać całodobowe ośrodki opiekuńcze tylko po uzyskaniu zezwolenia wojewody. Czterokrotnie wzrosną kary dla firm za prowadzenie placówek bez specjalnego zezwolenia. Wojewoda będzie mógł wydać decyzję administracyjną nakazujacą wstrzymanie działalności placówki opiekuńczej.

REKLAMA