REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie zmiany dla spółek akcyjnych wprowadza najnowsza nowelizacja k.s.h.

Sławomir Biliński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 5 października 2008 r. spółka akcyjna będzie mogła nabywać własne akcje o wartości nominalnej nieprzekraczającej w sumie 20% kapitału zakładowego. W określonych przez Kodeks spółek handlowych przypadkach zarząd spółki akcyjnej będzie mógł odstąpić od badania przez biegłego rewidenta aportów. Takie zmiany zawiera najnowsza nowelizacja Kodeksu spółek handlowych.

Umowy pożyczki zawierane przez zależne spółki kapitałowe

REKLAMA

Po nowelizacji zawarcie przez zależną spółkę kapitałową umowy pożyczki, poręczenia lub innej podobnej z członkiem zarządu, prokurentem lub likwidatorem spółki dominującej wymaga zgody zgromadzenia wspólników albo walnego zgromadzenia spółki dominującej (znowelizowany art. 15 § 2 k.s.h.). W przypadku nieuzyskania tej zgody czynność prawna będzie nieważna. Zgoda może być wyrażona albo przed zawarciem umowy, albo w terminie dwóch miesięcy po złożeniu oświadczenia przez spółkę. Celem tej zmiany jest zapobieżenie wykorzystywaniu stosunku zależności między spółkami dla czerpania bezpodstawnych korzyści przez funkcjonariuszy spółki dominującej.

Badanie aportów do spółek akcyjnych

Od 5 października 2008 r. zarząd spółki akcyjnej będzie mógł odstąpić od badania przez biegłego rewidenta aportów, takich jak:

REKLAMA

1) zbywalne papiery wartościowe lub instrumenty rynku pieniężnego, jeżeli ich wartość jest ustalana według średniej ceny ważonej, po której były przedmiotem obrotu na rynku regulowanym w okresie sześciu miesięcy poprzedzających dzień wniesienia wkładu,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2) aktywa inne niż wymienione w pkt 1, jeżeli biegły rewident wydał opinię na temat ich wartości godziwej, ustalonej na dzień przypadający nie wcześniej niż sześć miesięcy przed dniem wniesienia wkładu,

3) aktywa inne niż wymienione w pkt 1, jeżeli ich wartość godziwa wynika ze sprawozdania finansowego za poprzedni rok obrotowy, zbadanego przez biegłego rewidenta na zasadach przewidzianych w ustawie o rachunkowości dla badania rocznych sprawozdań finansowych i skonsolidowanych sprawozdań finansowych (dodany przez nowelizację art. 3121 k.s.h.).

Zarząd podda jednak badaniu biegłego rewidenta wycenę wkładów niepieniężnych, jeżeli:

• wystąpiły nadzwyczajne okoliczności, które wpłynęły na cenę zbywalnych papierów wartościowych lub instrumentów rynku pieniężnego w chwili ich wniesienia, w szczególności związane z utratą płynności obrotu na rynku regulowanym,

• wystąpiły nowe okoliczności, które mogły istotnie wpłynąć na wartość godziwą wkładów w chwili ich wniesienia.

Umożliwienie wnoszenia aportów bez konieczności kontroli ich wyceny przez biegłych rewidentów:

a) upraszcza i przyspiesza procedurę wnoszenia aportów, a w konsekwencji tworzenia spółki akcyjnej lub podwyższania kapitału zakładowego spółki akcyjnej, i

b) zmniejsza koszty tworzenia spółek akcyjnych i podwyższania ich kapitału akcyjnego.

Finansowanie nabycia akcji własnych przez spółki akcyjne

REKLAMA

Po wejściu w życie nowelizacji spółka akcyjna będzie mogła finansować w niektórych przypadkach nabycie lub objęcie akcji emitowanych przez tę spółkę. Warunki, od których spełnienia uzależnione jest finansowanie nabycia własnych akcji, przedstawiamy w tabeli 1.

Łączna wartość nominalna nabytych własnych akcji nie może przekraczać 20% kapitału zakładowego spółki. W limicie tym należy uwzględnić wartość nominalną pozostałych akcji własnych, które nie zostały przez spółkę zbyte.

Zgodnie z uzasadnieniem nowelizacji większa elastyczność w zakresie nabywania własnych akcji ma ułatwić:

a) likwidowanie bieżących nadwyżek pieniężnych spółek,

b) wdrażanie programów motywacyjnych dla osób kluczowych dla działalności spółek (tzw. opcje menedżerskie i pracownicze), które nabierają coraz większego znaczenia także w praktyce polskich spółek jako dodatkowy instrument wynagradzania i wiązania kluczowych menedżerów i pracowników ze spółką,

c) elastyczne i szybkie reagowanie na zmieniającą się sytuację na rynku kapitałowym wpływającą na cenę akcji spółek. W razie zaburzenia równowagi między popytem i podażą spółki dzięki nabywaniu własnych akcji mogą przyczyniać się do stabilizacji kursu giełdowego akcji w okresie nierównowagi, zapobiegając lub ograniczając w ten sposób nieuzasadnione ekonomiczną sytuacją finansową spółki wahania kursów akcji o charakterze spekulacyjnym.

Źródło: uzasadnienie do projektu ustawy.

Tabela 1.
Warunki, na jakich spółka akcyjna może finansować nabycie własnych akcji (art. 345 k.s.h.)

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Tabela 2.
Zabezpieczenie roszczeń wierzycieli spółek akcyjnych (art. 456 k.s.h.)

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Roszczenia wierzycieli w przypadku obniżenia kapitału spółki akcyjnej

Znowelizowany art. 456 § 2 k.s.h. przyjmuje nowy standard ochrony roszczeń wierzycieli. Dotychczas wierzyciele uzyskiwali zaspokojenie lub zabezpieczenie swoich roszczeń, zgłaszając jedynie sprzeciw w sprawie obniżenia kapitału spółki. Po nowelizacji wierzyciele będą mogli żądać zabezpieczenia roszczeń niewymagalnych tylko wtedy, gdy:

1) będzie istniało zagrożenie zaspokojenia roszczenia w następstwie obniżenia kapitału oraz

2) brak będzie stosownych zabezpieczeń wierzytelności.

Zabezpieczenie roszczeń wierzycieli spółek akcyjnych przedstawiamy w tabeli 2.

• ustawa z 13 czerwca 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych - Dz.U. Nr 118, poz. 747

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA