Zostaną wprowadzone ułatwienia celne
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
REKLAMA
REKLAMA
Sejm rozpoczyna pracę nad rządową nowelizacją prawa celnego. Proponowane zmiany mają przede wszystkim na celu wprowadzenie ułatwień w obrocie towarami z państwami trzecimi, czyli krajami spoza Unii Europejskiej. Do wprowadzanych uproszczeń należy m.in. możliwość wydawania pojedynczych pozwoleń na stosowanie procedury uproszczonej (SASP). Przepisy w praktyce znajdą zastosowanie w przypadku dużych firm posiadających swoje oddziały w kilku lub kilkunastu państwach członkowskich. I tak np. duża firma działająca w UE, która zamierza importować towar z państwa trzeciego (np. z Chin), będzie mogła dokonać koniecznych czynności celnych w państwie UE, w którym prowadzona jest główna księgowość tej firmy, natomiast towar już bezpośrednio z państwa trzeciego trafi do odbiorców w innych krajach unijnych.
Projekt zakłada także zmianę przepisów dotyczących właściwości organów celnych w sprawach związanych z udzielaniem pozwoleń na prowadzenie składu celnego. Organami uprawnionymi do wydawania rozstrzygnięć w tym zakresie nie będą już dyrektorzy izb celnych, lecz naczelnicy urzędów celnych.
Projekt przyznaje ponadto uprawnienie do nadawania statusu upoważnionego przedsiębiorcy wszystkim dyrektorom izb celnych. Obecnie takie uprawnienie posiada jedynie trzech dyrektorów izb celnych.
Nowelizacja zakłada również zmiany w dysponowaniu towarami zajętymi przez organy celne. Zniszczenie lub sprzedaż takich towarów będą możliwe dopiero po orzeczeniu ich przepadku na rzecz Skarbu Państwa. Obligatoryjnie mają być niszczone produkty lecznicze i wyroby tytoniowe. Obowiązkowo nie byłyby niszczone napoje alkoholowe i kosmetyki.
Pierwsze czytanie nowelizacji odbędzie się w czwartek.
MAGDALENA MAJKOWSKA
magdalena.majkowska@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA