REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będą punkty za współpracę z uczelniami wyższymi

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

Znikną budzące kontrowersje wśród firm kryteria oceny inwestycji, decydujące o przyznawaniu unijnych dotacji w programie Innowacyjna Gospodarka - dowiedziała się GP.

Dobra informacja dla firm, które chcą na początku przyszłego roku starać się o unijne dotacje w ramach działania 4.4. w programie Innowacyjna Gospodarka (IG). Resort rozwoju regionalnego ma projekt zmian kryteriów, które decydują o przyznaniu unijnych pieniędzy.

REKLAMA

Przede wszystkim zmienione zostaną zapisy dotyczące przyznawania punktów za eksport oraz współpracę z jednostkami naukowymi. Wcześniejsze zapisy budziły dużo kontrowersji. Jak GP informowała w czerwcu, firmy skarżyły się, że nie mogą dostać punktów ze eksport, jeśli przed złożeniem projektu nie sprzedawały swoich produktów za granicę. Ich przedstawiciele zwracali także uwagę, że punkty były przyznawane tylko za współpracę z jednostkami badawczo-naukowymi, a nie punktowano współpracy z uczelniami wyższymi.

Znikną też punkty za status małej i średniej firmy.

- To był martwy zapis, bo w Działaniu 4.4 są oddzielne budżety dla sektora małych i średnich firm i dla dużych przedsiębiorstw - ocenia Michał Gwizda, partner w Accreo Taxand.

Dodaje, że utrudniały one dostęp do dotacji dużym firmom. Za przynależność do sektora MSP można było dostać aż 20 punktów ze 100 możliwych do zdobycia. Tymczasem żeby liczyć się w walce o dotacje, firma musi mieć więcej niż 60 proc. punktów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Michał Gwizda podkreśla, że zmiany idą w dobrym kierunku.

- Widać, że uwagi przedsiębiorców zostały wysłuchane - mówi.

Projektem zmian w kryteriach oceny zajmie się w piątek komitet monitorujący program IG. Jeśli je przyjmie, to będą one obowiązywały już w najbliższych konkursie.

Według Agnieszki Jankowskiej, dyrektora departamentu zarządzania programami konkurencyjności i innowacyjności w resorcie rozwoju, możliwe jest wprowadzenie kolejnych zmian w zasadach przyznawania dotacji. Jakich? Tego dowiemy się po zakończeniu oceny inwestycji, które w tym roku zgłosili przedsiębiorcy.

ILE PIENIĘDZY W DZIAŁANIU 4.4.

Działanie 4.4. jest skierowane do firm, które chcą zrealizować wysokoinnowacyjne inwestycje. Pierwszy nabór wniosków cieszył się ogromny zainteresowaniem. Zgłosiło się prawie 500 firm. Chcą ponad 6 mld zł, podczas gdy budżet konkursu to 1,5 mld zł. 1,4 mld euro to budżet Działania 4.4 w programie Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie interwencyjne 2024 - wnioski i zmiana wysokości

Co to jest świadczenie interwencyjne? Dla kogo zostało przewidziane w 2024 roku? Od kiedy można składać wnioski? Jakie zmiany w wysokości świadczenia interwencyjnego zostały poczynione?

Webinar: Składka zdrowotna przedsiębiorców - jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?

Praktyczny webinar „Składka zdrowotna przedsiębiorców – jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?” poprowadzi Dariusz Suchorowski, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych, ekspert INFORAKADEMII. Podczas webinaru przedstawiona zostanie kwestia rozliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców po zmianach od stycznia 2025 oraz 2026 roku. Każdy z uczestników otrzyma imienny certyfikat i roczny nielimitowany dostęp do retransmisji webinaru wraz z materiałami dodatkowymi.

Restrukturyzacja coraz popularniejsza. Dane na 2024 rok i prognozy na 2025

Z grudniowego raportu MGBI wynika, że w 2024 r. liczba postępowań restrukturyzacyjnych w Polsce osiągnęła rekordowe wyniki, co pokazuje, że przedsiębiorcy coraz częściej są świadomi, że jest alternatywa dla upadłości. Jakie są prognozy na 2025 rok?

Kto dzisiaj wysyła tradycyjne kartki świąteczne?

Czy w czasach postępującej cyfryzacji przedsiębiorcy wysyłają jeszcze do kontrahentów tradycyjne kartki świąteczne? Czy elektroniczna forma składania życzeń stała się już tak bardzo powszechna, że mało kto pamięta jeszcze o "analogowych" listach?

REKLAMA

Co trzecia firma nie organizuje wigilii ani innych spotkań integracyjnych dla pracowników

Nie tylko korporacje, ale także mikro, małe i średnie firmy przykładają wagę do inicjatyw integracyjnych dla swoich pracowników. Jednak nie wszystkie. W najmniejszych firmach jednak standardem jest brak zarówno firmowych wigilii, jak i spotkań integracyjnych z innej okazji.

Restrukturyzacja a upadłość. Jakie możliwości ma przedsiębiorca w kryzysie [WYWIAD]

Czy wszystkie firmy mogą skorzystać z restrukturyzacji? Czym różni się ona od upadłości? Co w sytuacji, gdy się nie powiedzie? Odpowiedzi na pytania dla Infor.pl udziela Patryk Kruczek, adwokat i doradca restrukturyzacyjny w kancelarii Kruczek+Partnerzy.

Znów mocno rosną składki ZUS: kto ile zapłaci w 2025 roku

Jednym z kluczowych elementów tych kosztów są składki na ZUS. W 2025 roku przedsiębiorców czeka znacząca podwyżka, co wynika ze wzrostu prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Jaki ZUS dla nowych firm w 2025: ile składek płaci się na początku działalności gospodarczej. O ile wyższe składki ZUS dla firm działających już od dawna?

Polska Izba Branży Pogrzebowej: czas skończyć z szarą strefą w branży!

Polska Izba Branży Pogrzebowej: czas skończyć z szarą strefą w branży! Zdaniem prezesa Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Roberta Czyżaka, w branży funeralnej może pracować bez rejestracji nawet ponad 6000 osób.

REKLAMA

Szczęśliwi ludzie robią biznes [WYWIAD]

Rozmowa z Martą Stańczak, prezeską Sodexo, ambasadorką i ekspertką ogólnopolskiej kampanii „Bliżej Siebie”, o zależności między radością z wykonywanej pracy a osiąganiem sukcesu.

Uwaga, ważna zmiana. Od 2025 obowiązuje nowa Polska Klasyfikacja Działalności: PKD 2025

Od stycznia 2025 roku przedsiębiorców w Polsce czeka ważna zmiana. W życie wchodzi nowa Polska Klasyfikacja Działalności (PKD 2025). Dostosowanie działalności firm do nowych kodów będzie kluczowe nie tylko dla zgodności z przepisami, ale także dla lepszego dopasowania biznesu do aktualnych realiów gospodarczych.

REKLAMA