REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będą punkty za współpracę z uczelniami wyższymi

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

Znikną budzące kontrowersje wśród firm kryteria oceny inwestycji, decydujące o przyznawaniu unijnych dotacji w programie Innowacyjna Gospodarka - dowiedziała się GP.

Dobra informacja dla firm, które chcą na początku przyszłego roku starać się o unijne dotacje w ramach działania 4.4. w programie Innowacyjna Gospodarka (IG). Resort rozwoju regionalnego ma projekt zmian kryteriów, które decydują o przyznaniu unijnych pieniędzy.

REKLAMA

Przede wszystkim zmienione zostaną zapisy dotyczące przyznawania punktów za eksport oraz współpracę z jednostkami naukowymi. Wcześniejsze zapisy budziły dużo kontrowersji. Jak GP informowała w czerwcu, firmy skarżyły się, że nie mogą dostać punktów ze eksport, jeśli przed złożeniem projektu nie sprzedawały swoich produktów za granicę. Ich przedstawiciele zwracali także uwagę, że punkty były przyznawane tylko za współpracę z jednostkami badawczo-naukowymi, a nie punktowano współpracy z uczelniami wyższymi.

Znikną też punkty za status małej i średniej firmy.

- To był martwy zapis, bo w Działaniu 4.4 są oddzielne budżety dla sektora małych i średnich firm i dla dużych przedsiębiorstw - ocenia Michał Gwizda, partner w Accreo Taxand.

Dodaje, że utrudniały one dostęp do dotacji dużym firmom. Za przynależność do sektora MSP można było dostać aż 20 punktów ze 100 możliwych do zdobycia. Tymczasem żeby liczyć się w walce o dotacje, firma musi mieć więcej niż 60 proc. punktów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Michał Gwizda podkreśla, że zmiany idą w dobrym kierunku.

- Widać, że uwagi przedsiębiorców zostały wysłuchane - mówi.

Projektem zmian w kryteriach oceny zajmie się w piątek komitet monitorujący program IG. Jeśli je przyjmie, to będą one obowiązywały już w najbliższych konkursie.

Według Agnieszki Jankowskiej, dyrektora departamentu zarządzania programami konkurencyjności i innowacyjności w resorcie rozwoju, możliwe jest wprowadzenie kolejnych zmian w zasadach przyznawania dotacji. Jakich? Tego dowiemy się po zakończeniu oceny inwestycji, które w tym roku zgłosili przedsiębiorcy.

ILE PIENIĘDZY W DZIAŁANIU 4.4.

Działanie 4.4. jest skierowane do firm, które chcą zrealizować wysokoinnowacyjne inwestycje. Pierwszy nabór wniosków cieszył się ogromny zainteresowaniem. Zgłosiło się prawie 500 firm. Chcą ponad 6 mld zł, podczas gdy budżet konkursu to 1,5 mld zł. 1,4 mld euro to budżet Działania 4.4 w programie Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA