| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Pozyskiwanie funduszy UE - z doradcą czy samodzielnie?

Pozyskiwanie funduszy UE - z doradcą czy samodzielnie?

Gdy stajemy do wyścigu po unijne pieniądze zawsze pojawia się pytanie – korzystać z usług wyspecjalizowanej firmy (i płacić)? Czy też może przygotować wniosek samodzielnie (i zaoszczędzić pieniądze)?

Nie każdy Przedsiębiorca ma wystarczającą ilość czasu i determinacji aby „przekopywać” się przez skomplikowane dla laika procedury pozyskiwania dotacji z funduszy europejskich.

Firm konsultingowych oferujących swoje usługi jest mnóstwo. Decydując się na usługi firmy doradczej, specjalizującej się w pozyskiwaniu dotacji pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach.

Przede wszystkim nawet najlepsza firma czy doradca nie jest gwarantem otrzymania dotacji. Bardzo wiele zależy od samego wnioskodawcy i od pomysłu na którym opiera się projekt.

Koniecznie trzeba się rozejrzeć w rynku i nie podpisywać umowy z pierwszym doradcą. Warto popytać znajomych, warto poczytać prasę - poszukać ekspertów udzielających się na forum publicznym, czy przejrzeć Internet.

Zobacz: Zarządzanie przez jakość – dostawa na czas

Bardzo wiele o firmie mówią jej rekomendacje i doświadczenie. Bardzo ważne jest aby firma, lub pracujący w niej doradcy posiadali doświadczenie w ubieganiu się o dotacje. Ważne jest też aby posiadali doświadczenie w naszym sektorze rynku, bo firmie opracowującej głównie wnioski dla samorządów trudno będzie odnaleźć się w realiach współpracy z przedsiębiorcami.

Doświadczona firma konsultingowa powinna zagwarantować, że wniosek przejdzie co najmniej ocenę formalną – czyli, że będzie po prostu złożony zgodnie
z wymogami danego konkursu, bez podstawowych uchybień.

Gwarancji otrzymania dotacji nie da nam żadna dobra firma, bo tego zagwarantować się po prostu nie da. Jeśli ktoś daje Państwu taką gwarancję na 99% jest hochsztaplerem.

Dodatkowo większość dobrych firm, podstawowych wiadomości udziela swoim potencjalnym klientom bezpłatnie. Doradcy informują z jakiego programu klient może ubiegać się o dotacje i jak wygląda proces aplikacyjny. Tego typu dane są po prostu powszechnie dostępne.

Przestrzegam też Państwa przed kupowaniem jakichkolwiek pozycji książkowych lub płyt CD zawierających „gotowe wnioski” czy „prostą drogę po fundusze”. To niestety zwykłe oszustwo. Pozycje te przeważnie zawierają zestawienie ogólnie dostępnych dokumentów i wytycznych oraz wzory wniosków z poprzedniego okresu programowania, które na nic się Państwu nie zdadzą.

Zobacz: Wyrażanie zobowiązań w walutach obcych

Natomiast jeśli macie Państwo już doświadczenie w pozyskiwaniu funduszy, lub dysponujecie czasem i potraficie uważnie czytać wytyczne i instrukcje do konkursów zachęcam aby samemu spróbować swoich sił na tym polu. W końcu fundusze są dla ludzi.

Kinga Wiśniewska

konsultant ds. funduszy europejskich

wisniewska.k@gazeta.pl

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pozyskiwanie funduszy UE - z doradcą czy samodzielnie?
Pozyskiwanie funduszy UE - z doradcą czy samodzielnie?

Split payment - podzielona płatność79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK