Nie tylko sklepy będą zbierały odpady RTV i AGD
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
REKLAMA
W sejmowej Komisji Ochrony Środowiska obyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy z 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U. nr 180, poz. 1495 z późn. zm.). Ministerstwo Środowiska proponuje, by również skupy złomu i serwisy naprawcze sprzętu RTV i AGD zbierały stare i wysłużone urządzenia elektryczne. Polska, zgodnie z rygorami unijnymi, musi zbierać rocznie 4 kg zużytego sprzętu w przeliczeniu na mieszkańca.
- Gdyby przyjąć założenie, że szacunki ze skupów złomu są zbliżone do prawdy, to nie powinniśmy mieć większych problemów ze spełnieniem tego wymogu - mówi Grzegorz Skrzypczak, prezes organizacji odzysku Elektroeko.
- Warunek jest jeden, skupy złomu muszą przestać przyjmować wycofywany sprzęt bez jakiejkolwiek rejestracji. Projekt ustawy przewiduje też kary za demontowanie sprzętu poza specjalistycznymi zakładami przetwarzania - dodaje Grzegorz Skrzypczak.
Za demontaż starej lodówki czy telewizora będzie groziło od 2 tys. do 100 tys. zł.
Sprzedawca będzie teraz musiał uwidocznić w cenie koszt późniejszego recyklingu sprzętu RTV i AGD, aby klient wiedział, za co dokładnie płaci i co się składa na ostateczną cenę produktu. Zdaniem ekspertów, takie rozwiązanie uświadomi konsumentów lepiej niż kampanie medialne.
Projekt został teraz skierowany do dalszych prac w podkomisji.
ŁUKASZ KULIGOWSKI
lukasz.kuligowski@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA