REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Księgi trzeba przechowywać przez pięć lat

Ewa Ciechanowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy muszą przechowywać księgi podatkowe i dokumenty potwierdzające wydatki odliczone w ramach ulg do czasu przedawnienia się zobowiązania podatkowego.

REKLAMA

Do obowiązków podatników prowadzących działalność gospodarczą należy gromadzenie i przechowywanie dokumentów związanych z prowadzoną działalnością. Przedsiębiorcy, na których przepisy prawa nakładają obowiązek prowadzenia ksiąg podatkowych, przechowują księgi i związane z ich prowadzeniem dokumenty przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej księgami podatkowymi są: księgi rachunkowe, podatkowe księgi przychodów i rozchodów, a także ewidencje i rejestry.

REKLAMA

Również podatnicy VAT zobowiązani są przechowywać oryginały i kopie faktur oraz faktury korygujące, a także ich duplikaty do czasu przedawnienia się zobowiązania podatkowego. Osoby fizyczne rozliczające podatek dochodowy na zasadach ogólnych także muszą gromadzić kserokopie nie tylko zeznań rocznych, ale także dokumenty potwierdzające wydatki odliczone w ramach ulg podatkowych lub zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

W przypadku likwidacji działalności gospodarczej przedsiębiorca ma obowiązek zawiadomić pisemnie właściwy organ podatkowy, nie później niż w ostatnim dniu istnienia likwidowanej firmy, o miejscu przechowywania ksiąg podatkowych oraz dokumentów związanych z ich prowadzeniem.

Podatnik, który nie spełnia obowiązku przechowywania ksiąg podatkowych i dokumentów przez wymagany czas, naraża się na sankcje wynikające z kodeksu karnego skarbowego. Grozi mu kara grzywny do 240 stawek dziennych za nieprzechowywanie: księgi rachunkowej, podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ewidencji oraz rejestru, a także zapisu kasy rejestrującej. Wymierzając sankcje, sąd uwzględnia dochody podatnika, jego warunki rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe. Stawka dzienna nie może być niższa niż 1/30 część minimalnego wynagrodzenia i nie może być wyższa niż jej czterystukrotność.

JAK TO ZROBIĆ...

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Termin przechowywania ksiąg podatkowych

PROBLEM: Od 2005 roku prowadzę sklep z porcelaną. Zamierzam zlikwidować działalność z końcem tego roku. Jak długo muszę przechowywać podatkową księgę przychodów i rozchodów?

ROZWIĄZANIE: Przedsiębiorcy zobowiązani do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów muszą przechowywać księgi i związane z ich prowadzeniem dokumenty przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin zapłaty podatku. Dokumenty związane ze zobowiązaniem podatkowym z 2005 roku (pierwszy rok prowadzenia działalności) trzeba przechowywać do 2011 roku, a dokumenty dotyczące 2008 roku (ostatni rok działalności) - do 2014 roku.

EWA CIECHANOWSKA

ewa.ciechanowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA