REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

To nie moja transakcja

REKLAMA

REKLAMA

Warto uważnie przeglądać zestawienie transakcji na wyciągu. Może się bowiem okazać, że zapłaciliśmy za dużo lub nie za swoje zakupy. A reagować trzeba szybko.

Każdy posiadacz karty kredytowej powinien zgłosić niezgodność salda rachunku w określonym terminie od dnia otrzymania wyciągu i koniecznie przed dniem wymaganej spłaty. Trzeba więc zajrzeć do regulaminu posiadanej karty kredytowej, bo termin ten może w jednym banku wynosić 14 dni, a w innym 30. Tymczasem, niezgłoszenie reklamacji w zastrzeżonym czasie, banki traktują jako potwierdzenie prawidłowości wyciągu.

REKLAMA

Blokada

Reklamację można zgłosić dzwoniąc na infolinię. Bank po jej przyjęciu może zmniejszyć limit kredytu o kwotę reklamowanej transakcji z ewentualną prowizją, nie zmieniając jednak limitu dostępnych środków. Kwota blokady nie będzie brana pod uwagę przy naliczaniu odsetek oraz minimalnej kwoty spłaty. O terminie i sposobie rozpatrzenia reklamacji bank informuje w momencie rozpoczęcia procesu reklamacyjnego.

Postępowanie reklamacyjne

Przy reklamacjach transakcji przeprowadzonych przy użyciu karty, bank może poprosić o pisemne oświadczenie określające przyczynę reklamacji oraz kopię dowodu dokonania transakcji. Tu również ważne jest dotrzymanie terminu wymaganego przez bank. Tylko wówczas postępowanie reklamacyjne będzie przeprowadzane. Po jego zakończeniu blokada transakcji zostanie zniesiona i w zależności od wyniku postępowania reklamacyjnego bank obciąży rachunek lub uzna i przeprowadzi korektę odsetek. Trzeba jednak pamiętać, że zgłoszenie reklamacji nie zwalnia posiadacza karty z terminowej spłaty minimalnej kwot wykazanej na wyciągu.

Sprzedaż wierzytelności

Postępowania reklamacyjne czasem mogą trwać bardzo długo. Bank może np. uznać, że podpis na paragonie zgadza się z podpisem posiadacza karty. Wówczas niezbędne będzie złożenie drugiej reklamacji kwestionującej podpis. Sprawa niezakończona może poskutkować sprzedażą przez bank wierzytelności. W takim przypadku pozostanie tylko dochodzenie praw na drodze sądowej. Można też złożyć wniosek do Arbitra Bankowego.

Przedawnienie roszczeń

Roszczenia banku po wejściu w życie ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych ulegają przedawnieniu z umowy o kartę kredytową po dwóch latach. Sąd zarzut przedawnienia weźmie pod uwagę. W takim przypadku to dochodzący zapłaty musi w sądzie udowodnić istnienie wierzytelności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wybierz kartę kredytową

Comperia.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA