| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nadpłata powstanie z chwilą zapłaty podatku nienależnego lub za wysokiego

Nadpłata powstanie z chwilą zapłaty podatku nienależnego lub za wysokiego

Nie będzie już różnic przy powstaniu nadpłaty w podatku dochodowym i podatku od towarów i usług.


Zmiana prawa

Komisja Przyjazne Państwo proponuje ujednolicenie momentu powstania nadpłaty w podatku dochodowym i w VAT. W tym celu w ustawie z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) uchylony ma zostać art. 73 par. 1 pkt 6, przewidujący odrębny moment powstania nadpłaty VAT. Zgodnie z tym przepisem nadpłata VAT powstaje nie w momencie zapłaty zawyżonego podatku, lecz z dniem złożenia korekty deklaracji obniżającej wysokość zobowiązania podatkowego, w związku ze zwiększeniem kwoty podatku naliczonego lub obniżeniem kwoty podatku należnego.

Takie uregulowanie powoduje, że niemożliwe jest zaliczenie nadpłaty na poczet zaległości podatkowej na dzień zapłaty zawyżonego podatku. Staje się to możliwe dopiero na dzień złożenia korekty deklaracji. W rezultacie podatnik, który zadeklarował VAT należny w złym okresie rozliczeniowym, np. za wcześnie, musi płacić odsetki za zwłokę od zaległości za kolejny okres, które są naliczane do momentu złożenia korekty deklaracji za miesiąc powstania nadpłaty.

Proponowana nowelizacja zakłada, że obowiązek podatkowy w VAT, tak jak w podatku dochodowym, będzie powstawał z dniem dokonania zapłaty podatku nienależnego lub w wysokości wyższej od należnej.

Natomiast w przypadku gdy podatnik za wcześnie pomniejszy podatek należny o VAT naliczony (np. w dacie wystawienia, a nie otrzymania faktury), odsetki od zaległości podatkowej naliczane będą tylko do momentu zapłaty podatku w wysokości wyższej od należnej za kolejny okres rozliczeniowy, a nie jak obecnie - do momentu złożenia deklaracji.

Pierwsze czytanie projektu na posiedzeniu Sejmu odbędzie się dzisiaj.

Zmiana ma wejść w życie 1 stycznia 2009 r.

Ważne!

Moment powstania nadpłaty w VAT zostanie od 1 stycznia 2009 r. ujednolicony z zasadami stosowanymi w podatku dochodowym

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK