REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fiskus od premii pobiera VAT

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Premie pieniężne przyznawane przy pewnym progu obrotów to powszechna praktyka. Zdaniem Ministerstwa Finansów premie pieniężne są opodatkowane, według NSA nie mogą być objęte VAT. Przedsiębiorcy mają problemy z rozliczaniem premii i oczekują interpretacji ministra finansów.

Przedsiębiorcy nie wiedzą, jak rozliczać pod kątem VAT premie pieniężne. Ministerstwo Finansów nakazuje je opodatkowywać. Naczelny Sąd Administracyjny twierdzi, że premie VAT nie podlegają. Jak wybrnąć z tej sytuacji? Minister finansów powinien wydać ogólną interpretację podatkową w tym zakresie.

REKLAMA

Zamieszanie wokół premii...

REKLAMA

Premie pieniężne wypłacane za osiągnięcie bądź przekroczenie określonego poziomu obrotów są elementem powszechnej praktyki biznesowej. Dotychczas kwestia opodatkowania VAT premii nie budziła większych wątpliwości. Zgodnie z interpretacją Ministerstwa Finansów z 30 grudnia 2004 r. premie takie podlegały VAT. Podatnicy więc zmienili sposób dokumentowania dla celów podatkowych premii z not księgowych na faktury. Co ważne, identyczne stanowisko zajmowały w latach 2005-2006 praktycznie wszystkie urzędy i izby skarbowe.

Sytuacja zmieniła się diametralnie w 2007 roku, kiedy to 6 lutego wyrok w sprawie premii wydał NSA (sygn. akt I FSK 94/06). Sąd podkreślił, że premie pieniężne związane wyłącznie z przekroczeniem określonego poziomu obrotów nie podlegają VAT.

- W ostatnim czasie chyba żadne inne zagadnienie dotyczące VAT nie stało się przedmiotem tylu publikacji prasowych, interpretacji podatkowych, orzeczeń sądowych, a nawet interpelacji poselskich. Tym bardziej zaskakująca jest niechęć Ministerstwa Finansów do ponownego przeanalizowania tematu, w szczególności w kontekście jednoznacznej linii orzecznictwa - podkreśla Krzysztof Sachs, partner w Ernst & Young.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dodaje, że właściwie jedyną pozytywną zmianą jest to, że od czasu scentralizowania interpretacji podatkowych w resorcie finansów odpowiedzi na indywidualne zapytania podatników są już zbieżne - wskazują zawsze, że jeśli premia pieniężna nie ma charakteru rabatu, wówczas powinna być traktowana jako zapłata za usługi i udokumentowana fakturą VAT.

- Paradoksalnie, w tym samym czasie sądy administracyjne z NSA na czele słusznie zauważyły, że jednostronne świadczenie (premia) ze strony dostawcy towarów bez jakiegokolwiek świadczenia ze strony nabywcy nie może podlegać VAT - przypomina Krzysztof Sachs.

...powoduje problemy

Zaistniała sytuacja powoduje ogromne zamieszanie wśród podatników, którego głównym powodem są często sprzeczne stanowiska dwóch stron tej samej transakcji. Najczęściej podmiot otrzymujący premię ma interpretację, że podlega ona VAT i w związku z tym wystawia fakturę, z której przyjęciem jego kontrahent ma problem, gdyż np. posiada własną interpretację lub wyrok, że premie powinny pozostawać poza VAT.

W takim przypadku - jak wyjaśnia Krzysztof Sachs - otrzymujący fakturę może mieć wątpliwość, czy po 1 stycznia 2008 r. (tj. po zmianie treści art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT) będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego z niej wynikającego.

Mimo ochrony płynącej z interpretacji z 30 grudnia 2004 r. pełnego komfortu mieć nie można. Nie ma też argumentów, żeby przekonać kontrahenta, aby nie wystawiał na jego rzecz faktury.

- Co więcej, zazwyczaj jeden podmiot otrzymuje od różnych kontrahentów różne dokumenty dotyczące premii (faktury lub noty). To też nie jest korzystne choćby z punktu widzenia kosztów administracyjnych związanych z prowadzeniem księgowości i rozliczeń podatkowych. Brak unifikacji w oczywisty sposób koszty te podwyższa - argumentuje partner Ernst & Young.

Ministerstwo ma kłopot...

Przed 1 maja 2004 r. nie było wątpliwości, że premie pieniężne nie podlegają opodatkowaniu VAT. Taka też była praktyka rynkowa. Dorota Pokrop, menedżer w Ernst & Young, zwraca uwagę, że zmiana ustawy o VAT związana z przystąpieniem Polski do UE obejmowała m.in. znaczne rozszerzenie definicji usług. Analizując tę definicję, Ministerstwo Finansów wydało 30 grudnia 2004 r. interpretację ogólną, w której stwierdziło, że premie pieniężne wypłacane za osiągnięcie lub przekroczenie określonego pułapu zakupów stanowią wynagrodzenie za wykonanie usługi, jeżeli wypłaconych kwot nie można przyporządkować do konkretnej dostawy. Jeżeli takie przyporządkowanie byłoby możliwe, wypłacona premia powinna stanowić rabat udzielony przez wypłacającego premię. Tym samym ministerstwo uznało, że premie powinny podlegać VAT i być dokumentowane fakturami VAT.

- Bazując na tej interpretacji, podatnicy zmienili dotychczasowe podejście. Wielu z nich na potwierdzenie konieczności opodatkowania VAT premii uzyskało indywidualne interpretacje podatkowe - tłumaczy Dorota Pokrop.

Dodaje, że cały system opodatkowania VAT premii działał bez zarzutu aż do 6 lutego 2007 r., kiedy NSA słusznie orzekł, że tego typu premie nie stanowią wynagrodzenia za usługę, a więc nie podlegają VAT.

Czy miało to przełożenie na podejście organów podatkowych?

- Początkowo tak. Urzędy i izby skarbowe zaczęły uznawać, że premie powinny pozostawać poza VAT i to pomimo braku zmiany oficjalnego stanowiska przez Ministerstwo Finansów. Jednak od momentu, w którym wydawanie interpretacji znalazło się w gestii samego resortu, tendencja ta odwróciła się - wydawane obecnie interpretacje wciąż nakazują opodatkowanie premii VAT, ignorując ukształtowaną linię orzeczniczą - wyjaśnia Dorota Pokrop.

Ma to szczególne znaczenie dla podatników, którzy wypłacają premie. Oni wciąż otrzymują faktury VAT dotyczące premii i to oni muszą podjąć tę niełatwą decyzję, czy dokonają odliczenia VAT wynikającego z tych faktur.

...ale się broni

Jak wskazuje Roman Namysłowski, menedżer w Ernst & Young, najistotniejsze znaczenie dla przedsiębiorców wydaje się mieć wyrok NSA z lutego 2007 r., w którym sąd uznał, że przyznanie premii nie podlega opodatkowaniu. W konsekwencji podmiot otrzymujący premię nie jest zobowiązany wykazywać podatku należnego z tego tytułu.

NSA wskazał, że zawarte w ustawie o VAT (jak również w VI Dyrektywie) definicje czynności podlegających opodatkowaniu każą stwierdzić, iż ta sama czynność nie może być jednocześnie dostawą towarów i świadczeniem usług. Dokonywanie zakupów i osiągnięcie przez to określonego w umowie pomiędzy stronami poziomu obrotów było już opodatkowane jako dostawa towarów po stronie sprzedającego (wypłacającego premię).

Opodatkowanie premii w tej sytuacji prowadziłoby do podwójnego opodatkowania tej samej czynności, co jest sprzeczne zarówno z konstytucyjną zasadą równości i powszechności opodatkowania, jak i z przepisami unijnymi - twierdzi Roman Namysłowski.

Podkreśla też, że zgodnie z przepisami VI Dyrektywy (obecnie zastąpionej Dyrektywą 112) opodatkowaniu jako świadczenie usług podlega każda transakcja niebędąca dostawą towarów. Wskazanie na konieczność wystąpienia transakcji oznacza, że stosunek prawny łączący strony musi wiązać się ze świadczeniem wzajemnym. Tymczasem trudno wskazać po stronie otrzymującego premię jakiekolwiek działania, których beneficjentem byłby podmiot przyznający premię.

Mogłoby się wydawać, że rozstrzygnięcie NSA ostatecznie przesądzi podejście do kwestii zasad opodatkowania premii pieniężnych. Tym bardziej że po tym wyroku pojawiło się kilka wyroków wojewódzkich sądów administracyjnych (m.in. I SA/ Po 287/07), w których rozstrzygnięcia były zgodne ze stanowiskiem NSA. Niestety, tak nie jest.

- Ministerstwo Finansów, używając terminologii wojskowej, okopało się w swojej twierdzy i uparcie broni swojego stanowiska wyrażonego w interpretacji z grudnia 2004 r. - ostrzega Roman Namysłowski.

Podpowiada, że rozwiązaniem tej patowej sytuacji byłoby uchylenie dotychczasowej i wydanie nowej interpretacji ogólnej przez ministra finansów, uwzględniającej orzecznictwo sądów. Do tego zresztą zobowiązuje Ordynacja podatkowa, nakładając obowiązek zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, poprzez jego interpretacje, przy uwzględnieniu orzecznictwa sądów oraz Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Premie pieniężne w praktyce

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

POSTULUJEMY

Minister finansów na podstawie art. 14a Ordynacji podatkowej powinien jak najszybciej wydać ogólną interpretację podatkową, jak należy opodatkować VAT premie pieniężne. W tej interpretacji powinien uwzględnić orzecznictwo sądów administracyjnych.

22 proc. wynosi VAT od premii pieniężnych

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prowadzisz e-commerce? Pozbądź się poniedziałkowego chaosu i poznaj Weekendowe Nadania!
Uniknij poniedziałkowego chaosu w magazynie! Weekendowe Nadania to innowacyjne rozwiązanie, które usprawni logistykę Twojego e-commerce. Dowiedz się, jak szybciej realizować zamówienia, zwiększyć satysfakcję klientów i zyskać przewagę nad konkurencją. Sprawdź, jak to działa!
Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Rolnicy wziąć ograniczają swoje inwestycje. Zmalał odsetek przedsiębiorców, którzy przewidują poprawę koniunktury w branży

Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki [odczyt II]: firmy nieprzygotowane na redukcję śladu węglowego, choć odczuwane wsparcie ze strony państwa rośnie

W pierwszym półroczu 2024 r. dekarbonizacja i ochrona środowiska miały rosnące znaczenie w działalności przedsiębiorstw – to wniosek z drugiego odczytu Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki. Drugi odczyt wskaźnika wskazuje wartość 61 pkt., gdzie 50 pkt. to wynik neutralny, powyżej 50 - pozytywny, a poniżej 50 - negatywny –  i w stosunku do pierwszego odczytu za rok 2023 nie uległ on zmianie. W drugiej odsłonie Indeksu wzięto pod uwagę odpowiedzi udzielone przez 111 polskich przedsiębiorstw. 

Czy ozusowanie umów rzeczywiście wyeliminuje patologię na rynku pracy?

Z umów zlecenie i umów o dzieło korzysta ponad 2.3 miliona Polaków. Bywa, że pracownicy są zachęcani do korzystania z takich umów "udających" umowy o pracę. Z danych Ministerstwa Pracy wynika jednak, że zaledwie około 2 proc. osób, czyli około 7 tys. twórców pracuje na umowach o dzieło traktując to jako główną formę zarobkowania, reszta dorabia do umowy o pracę. 

REKLAMA

W tych miejscach najłatwiej prowadzi się biznes

Raje biznesowe dla przedsiębiorców. Oto lista najprzyjaźniejszych miejsc na świecie do prowadzenia biznesu. Gdzie znalazła się Polska? 

Przeszło 1,8 tys. fikcyjnych faktur na ponad 213 mln zł. KAS rozbiła grupę przestępczą wyłudzającą VAT

Przeszło 1,8 tys. fikcyjnych faktur na ponad 213 mln zł. Podkarpacka Krajowa Administracja Skarbowa rozbiła grupę przestępczą działającą w branży motoryzacyjnej wyłudzającą VAT. Zatrzymano 14 osób. Podejrzanym grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

Konferencja Zaprojektuj swój biznes – wyzwania, rozwój i strategia

Konferencja Zaprojektuj swój biznes – wyzwania, rozwój i strategia odbędzie się w dniach 6-7 listopada 2024 r. Organizatorem konferencji jest Kancelaria Podatkowa Skłodowscy, a patronat objął Business Centre Club.

Od 1 marca 2025 r. droższe papierosy. Będzie nowa, wyższa akcyza na wyroby tytoniowe, nowatorskie oraz płyn do papierosów elektronicznych. Sejm jest za

Od 1 marca 2025 r. droższe papierosy. Będzie nowa, wyższa akcyza na wyroby tytoniowe, nowatorskie oraz płyn do papierosów elektronicznych. Sejm jest za Teraz nowymi, wyższymi stawkami akcyzy m.in. na wyroby tytoniowe i płyny do papierosów elektronicznych zajmie się Senat.

REKLAMA

Karty sportowe w kategorii benefitowej

Skuteczna strategia benefitowa opiera się na zrozumieniu potrzeb pracowników i dostosowaniu oferty do ich oczekiwań. Karty sportowe, takie jak FitProfit i FitSport, są doskonałym narzędziem motywacyjnym, które oferuje szeroki dostęp do różnorodnych obiektów sportowo-rekreacyjnych. Pracownicy, którzy mają możliwość korzystania z takich kart, mogą wybierać formy aktywności najlepiej dopasowane do swoich preferencji. Dzięki temu regularna aktywność fizyczna staje się dla nich przyjemnością, a nie obowiązkiem, co z kolei przekłada się na ich lepsze zdrowie i samopoczucie. 

4 godziny 17 minut ze Szczecina do stolicy. Zachodniopomorscy przedsiębiorcy liczą, że Pendolino sprowadzi lepszą koniunkturę na lokalne rynki

Wiceminister Infrastruktury Arkadiusz Marchewka poinformował, że już od 14 grudnia do regularnego rozkładu jazdy w relacji Szczecin-Warszawa dołączy długo oczekiwane w Szczecinie Pendolino. Skróci czas przejazdu w obie strony o niespełna godzinę, czy to dużo?

REKLAMA