REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mimo spowolnienia popyt na kredyty wśród małych i średnich firm rośnie

Mirek Kuk

REKLAMA

 Gospodarka zwalnia, czy dostrzegacie w banku Millennium zmniejszony popyt na kredyty dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MSP)?

- Spowolnienia w kredytach dla sektora MSP nie widać. Obserwujemy pewne spowolnienie dynamiki wzrostu gospodarczego, ale do nadal wysokich poziomów. I rośnie też popyt na kredyty w sektorze MSP. Roczny wzrost wolumenów kredytów dla przedsiębiorstw osiągnął w Polsce około 20 proc. Co prawda, nie ma twardych danych statystycznych, jednak z naszych ocen wynika, że dynamika jest wyższa i wynosi 30 proc., może nawet nieco więcej. Mówiąc o oznakach spowolnienia, na razie pojawiają się one bardzo selektywnie i dotyczą branż szczególnie wrażliwych na splot zjawisk ekonomicznych na rynkach międzynarodowych - np. ciężki transport kołowy, w którym obserwujemy znaczący spadek leasingu.

REKLAMA

Jakie produkty najczęściej wybierają mali i średni przedsiębiorcy, czy tu dokonuje się jakaś zmiana?

- Oceniając to na podstawie wolumenów, przedsiębiorcy najczęściej sięgają po kredytowanie krótkoterminowe na finansowanie działalności bieżącej. Ale w ciągu ostatnich kilku lat obserwujemy gwałtowny wzrost zainteresowania MSP innymi formami finansowania i zarządzania ryzykiem. Jeszcze pięć, siedem lat temu leasing (nieruchomości, maszyn), factoring bądź produkty zabezpieczające ryzyko kursowe lub stopy procentowej były zarezerowane dla dużych korporacji. Obecnie produkty te są coraz częściej używane przez sektor MSP. I to nie jako nowinki, ale standardowy element współpracy z bankiem. Tempo zmian w poziomie edukacji finansowej polskich przedsiębiorców i - wraz z nim - oferty banków jest dynamiczne.

Czy są jakieś różnice między ofertą dla tego sektora w krajach bardziej rozwiniętych i Polską?

- Różnica stopniowo się zaciera. Jeszcze kilka lat temu podejście większości polskich banków do procesu kredytowego dla MSP było kopią podejścia do dużych korporacji, opartą na indywidualnej ocenie każdej transakcji i pełną niestandardowych rozwiązań. Logika ta się zmienia - coraz więcej banków (choć nadal jest to mniejszość) wprowadza nowoczesne procesy kredytowe dla MSP, odmienne od podejścia do klienta detalicznego lub dużej korporacji. Nowoczesna oferta kredytowa dla MSP oparta jest o jeden limit dla klienta, w ramach którego klient ma swobodę wyboru optymalnej dla jego firmy struktury finansowania z całego wachlarza produktów kredytowych. Tak też jest skonstruowany Pakiet Kredytowy banku Millennium. W ramach jednego limitu firma MSP (obroty roczne powyżej 3,2 mln zł) ma dostęp do ponad 20 produktów finansowych obejmujących kredyty, leasing, factoring oraz limity na transakcje zabezpieczenia kur- su walutowego i stopy procentowej. Oferta ta ma nam ułatwić osiągnięcie naszego celu zwiększenia liczby klientów w tym segmencie do ponad 9 tys. do końca 2009 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PIOTR ROMANOWSKI,

członek zarządu Banku Millennium, odpowiedzialny za bankowość dla przedsiębiorstw

 

Rozmawiał MIREK KUK

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA