| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Za dwa lata ma być składane tylko jedno zgłoszenie

Za dwa lata ma być składane tylko jedno zgłoszenie

Podatnik nie będzie musiał składać dodatkowego zgłoszenia rejestracyjnego na potrzeby wykonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych.


ZMIANA PRAWA

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, przewidujący likwidację obowiązku oddzielnej rejestracji podatników VAT na potrzeby transakcji krajowych i wewnątrzunijnych, trafi w tym tygodniu do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu. Jego autorem jest Komisja Przyjazne Państwo. Obecnie zarejestrowani podatnicy VAT, którzy zamierzają dokonywać transakcji wewnątrzwspólnotowych, muszą zgłosić to naczelnikowi urzędu skarbowego w dodatkowym zgłoszeniu rejestracyjnym.

Projektowana zmiana zakłada, że podatnik będzie zobowiązany do złożenia tylko jednego zgłoszenia rejestracyjnego z dniem dokonania pierwszej czynności określonej w art. 5 ustawy o VAT (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), bez potrzeby składania dodatkowego zgłoszenia w przypadku wykonywania po raz pierwszy wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

W związku z proponowanymi zmianami projekt doprecyzowuje regulacje dotyczące upoważnienia dla ministra finansów do wydania rozporządzenia dotyczącego sposobu oraz warunków organizacyjno-technicznych do składania w formie elektronicznej zgłoszenia rejestracyjnego i jego aktualizacji.

Nowelizacja wprowadza również obowiązek składania przez zarejestrowanych podatników VAT czynnych informacji podsumowujących dokonane wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów i wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2010 r.

Ważne!

Przez transakcje wewnątrzwspólnotowe rozumie się transakcje podlegające opodatkowaniu VAT, które dokonywane są pomiędzy kontrahentami z Unii Europejskiej, z różnych państw członkowskich

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK