reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Składanie deklaracji VAT jest konieczne

Składanie deklaracji VAT jest konieczne

Podatnicy są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje VAT. Jeśli tego nie zrobią, naczelnik urzędu oraz organ kontroli określi wysokość zobowiązania w prawidłowej wysokości. Podatnik narazi się także na inne konsekwencje.


Deklaracja VAT-7 jest wyłącznie informacją zawierającą dane o wysokości podatku należnego, podatku naliczonego i różnicy obu tych wartości, przy czym zawiera też decyzje podatnika o tym, że korzysta z przysługującego mu prawa do obniżenia tego podatku o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług (patrz uchwała składu siedmiu sędziów NSA z 8 października 2007 r., sygn. akt FPS 4/07). Nie powoduje ona powstania obowiązku podatkowego.

Zgodnie z art. 99 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług podatnicy VAT czynni, którzy złożyli zgłoszenie rejestracyjne VAT-R i nie korzystają ze zwolnienia, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133 (ewentualnie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kwartale). Brzmienie tego przepisu wskazuje, iż także w przypadku, gdy podatnik w danym okresie rozliczeniowym nie wykonał czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązany jest do złożenia deklaracji VAT-7 (tzw. deklaracji zerowej). Artykuł 99 ust. 12 ustawy potwierdza natomiast przyjętą w VAT zasadę samoobliczenia podatku. Zgodnie z tym przepisem zobowiązanie podatkowe, kwotę zwrotu różnicy podatku, kwotę zwrotu podatku naliczonego lub różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1, przyjmuje się w kwocie wynikającej z deklaracji podatkowej, chyba że naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej określi je w innej wysokości. Organ podatkowy wyda zatem decyzję jedynie w sytuacji, gdy podatnik błędnie dokona samoobliczenia podatkowego bądź w ogóle nie złoży deklaracji podatkowej.

WAŻNE

Podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie - podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie

Przepisy ustawy o VAT przewidują, iż w sytuacji, gdy podatnik w ogóle nie złoży deklaracji oraz nie wpłaci kwoty zobowiązania podatkowego - naczelnik urzędu skarbowego oraz organ kontroli skarbowej określi wysokość zobowiązania w prawidłowej wysokości oraz ustali dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 30 proc. kwoty niezadeklarowanego i niewpłaconego zobowiązania podatkowego (art. 109 ust. 8 pkt 2 ustawy). Przesłanką do zastosowania sankcji będzie stwierdzenie przez organ podatkowy istnienia w danym okresie rozliczeniowym powstałego wcześniej zobowiązania podatkowego, a jednocześnie brak złożenia przez podatnika deklaracji za ten okres oraz niewpłacenie kwoty tego zobowiązania. Jak należy przy tym zauważyć, przepisy o sankcjach z tytułu wadliwego zadeklarowania podatku (czy też jego niezadeklarowania) zawierają sformułowanie: ustala dodatkowe zobowiązanie, co oznacza, iż organ podatkowy nie może odstąpić od ustalenia sankcji (np. w sytuacji niezłożenia deklaracji i niezapłacenia podatku z przyczyn niezawinionych przez podatnika), gdyż nie zostało to pozostawione jego uznaniu.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Helpdesk Kadrowy Sp. z o.o.

Outsourcing kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama