reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Co czwarty pracodawca zamierza w przyszłym kwartale zatrudniać nowych pracowników

Co czwarty pracodawca zamierza w przyszłym kwartale zatrudniać nowych pracowników

Najnowszy Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia w Polsce wskazuje, że co czwarty przedsiębiorca zamierza w IV kwartale tego roku zatrudnić nowe osoby. Z czego wynika taki optymizm?


- Obecnie, podobnie jak trzy miesiące temu, wzrost zatrudnienia deklaruje najwięcej pracodawców z sektorów budownictwa, a także przemysłu wydobywczego. Choć jeszcze trzy miesiące temu ich optymizm dotyczący perspektyw zatrudnienia nowych pracowników był znacznie większy.

Zmniejszają się przy tym możliwości zatrudnienia w krajach, do których najczęściej udają się Polacy, m.in. w Irlandii i w Wielkiej Brytanii. Silna złotówka i rosnący rynek pracy w Polsce sprawiają, że praca za granicą staje się coraz mniej atrakcyjna.

W Polsce pracodawcy mają jednak problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników.

- Rzeczywiście. Z naszego badania dotyczącego najbardziej poszukiwanych specjalistów wynika, że bardzo wiele firm ma problemy z rekrutacją przede wszystkim wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Chodzi w szczególności o elektryków, cieśli, murarzy, stolarzy, hydraulików, spawaczy.

Na naszym rynku pracy brakuje także kierowców, techników, inżynierów, a także pracowników obsługi klienta, gastronomii i hotelarstwa. Poszukiwani są także pracownicy produkcji i przedstawiciele handlowi, a także pracownicy sekretariatu i asystenci administracji.

Co jest przyczyną braku specjalistów?

- Jedną z przyczyn jest niedostosowanie systemu edukacji do wymogów rynku pracy. Aby to zmienić, oferta szkół wyższych czy szkół zawodowych musi być konstruowana na podstawie monitoringu rynku pracy i obserwacji procesów na nim zachodzących. Młodym ludziom, którzy wchodzą na rynek pracy, potrzebna jest też bardziej ścisła współpraca z doradcą zawodowym. Obecnie, wybierając szkołę, bardziej kierują się modą niż swoimi predyspozycjami i potrzebami rynku.

Warto też zauważyć, że w wyniku postępu technologicznego i zwiększania wydajności w pracy znika wiele stanowisk wymagających rutynowych działań, niskich kwalifikacji, na które niegdyś było wielkie zapotrzebowanie. Z jednej strony zmniejsza to zapotrzebowanie na określone zawody, z drugiej jednak pozbawia się miejsc pracy niektórych pracowników. Dlatego zarówno oni, jak i ich przedstawiciele związkowi muszą zacząć wykorzystywać szanse, jakie daje zdobywanie nowych kwalifikacji.

Iwona Janas, dyrektor generalna firmy Manpower Polska

Rozmawiała Izabela Rakowska-Boroń

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Glonek

Radca prawny / Mediator

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama