Kategorie

Na przełomie roku czeka nas megadługi wolny weekend

Łukasz Guza
Łukasz Guza
Jeśli posłowie poprą projekt ustanawiający 6 stycznia dniem wolnym od pracy, pracownik, który na przełomie tego roku skorzysta z pięciu dni urlopu wypoczynkowego, będzie miał 13 dni wolnych.

zmiana prawa

Na najbliższym posiedzeniu Sejm będzie głosował nad wnioskiem Platformy Obywatelskiej o odrzucenie w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy o przywróceniu dnia wolnego od pracy w Święto Trzech Króli. Jeśli posłowie odrzucą wniosek PO, projekt trafi do dalszych prac w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jeśli Sejm uchwali ustawę i nowela wejdzie w życie przed 6 stycznia 2009 r., pracownik, który wykorzysta urlop wypoczynkowy w dniach 29, 30 i 31 grudnia tego roku oraz 2 i 5 stycznia roku przyszłego, będzie miał wolne od 25 grudnia do 6 stycznia (włącznie), czyli przez 13 kolejnych dni.

- Po uchwaleniu ustawy możliwe będzie korzystanie z tzw. mostów urlopowych - mówi Arkadiusz Rybicki, poseł PO.

Między innymi dlatego klub PO wnioskował o odrzucenie projektu już w pierwszym czytaniu. Arkadiusz Rybicki podkreśla, że skutki wprowadzenia dodatkowego dnia wolnego od pracy byłyby negatywne dla gospodarki. Z szacunków klubu wynika, że z tego tytułu o 1,5 mld zł rocznie zmniejszą się przychody budżetu państwa. Z kolei według PKPP Lewiatan z powodu zmniejszenia liczby dni roboczych każdy pracownik straciłby około 150 zł rocznie, a pracodawca - 600 zł na jedno stanowisko pracy.

Wniosek PO popiera jednak tylko koło poselskie SDPL-NL.

- Projekt jest sprzeczny z konkordatem, który enumeratywnie wymienia, jakie święta są w Polsce wolne od pracy - uważa Marek Borowski, poseł SDPL-NL.

Jego zdaniem obywatelski komitet inicjatywy ustawodawczej w sprawie przywrócenia Święta Trzech Króli powinien zgłosić petycję do Episkopatu Polski, aby rozpoczął on negocjacje z rządem w tej sprawie.

Reklama

Opinii obu klubów nie poparły pozostałe ugrupowania parlamentarne. Elżbieta Rafalska, posłanka PIS i była wiceminister pracy i polityki społecznej, przypomniała, że Święto Trzech Króli jest jednym z najstarszych w kościele katolickim i jest dniem wolnym od pracy w dziewięciu krajach europejskich, m.in. we Włoszech, Niemczech, Hiszpanii, Szwecji i Finlandii. Z kolei poseł Franciszek Stefaniuk z PSL podkreślił, że prognozy dotyczące negatywnych skutków ekonomicznych wprowadzenia dodatkowego dnia wolnego mogą być przesadzone.

Klub Lewicy poparł przekazanie projektu do prac w komisjach, gdyż chce zgłosić do niego poprawkę w sprawie ustanowienia dnia wolnego dla osób niewierzących lub wyznających wiarę inną niż katolicka.

Nawet jeśli posłowie odrzucą projekt obywatelski, pracownicy, którzy na przłomie roku wykorzystają cztery dni urlopu, będą mieć 11 dni wolnych z rzędu.

Obecnie Polacy mają prawo do 12 dni wolnych z tytułu świąt państwowych i kościelnych. W krajach UE najwięcej, bo aż 15 dni w roku, odpoczywają Portugalczycy. O jeden dzień mniej świętują m.in. Hiszpanie i Austriacy. Najmniej świąt mają Holendrzy i Brytyjczycy (odpowiednio siedem i dziewięć dni wolnych od pracy). Polska znajduje się na 12 miejscu w tej klasyfikacji.

Łącznie z urlopem najwięcej dni wolnych od pracy przysługuje Finom. Nie pracują oni przez 13 dni z tytułu świąt kościelnych i państwowych. Dodatkowo przysługuje im 30 dni urlopu oraz wolne w każdą sobotę i niedzielę.

1,5 mld zł rocznie może kosztować budżet państwa wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego od pracy

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  15 cze 2021
  Zakres dat:

  Zdjęcie samochodu z rejestracją nie narusza RODO

  Zdjęcie samochodu z rejestracją spokojnie można publikować. Powód? Numer rejestracyjny pojazdu nie stanowi danych osobowych.

  Cupra Ateca [TEST]: w 4,9 sek. do setki w... rodzinnym SUV-ie

  Cupra Ateca choć ma typowo rodzinne ubranie, oferuje kierowcy aż 300 koni. Czy takie połączenie sprawdza się na drodze?

  Jak sprawdzić numer PKK? Kierowcę czeka wizyta w urzędzie...

  Jak sprawdzić numer PKK? Niestety, ale ustawodawca nie przewidział możliwości sprawdzenia online. To oznacza, że kierowca musi zawitać w urzędzie.

  Co zawiera pakiet dla zagranicznych inwestorów?

  Proponowany pakiet dla zagranicznych inwestorów to m.in.: "jedno okienko", w którym firma będzie mogła ustalić wszystkie podatkowe aspekty inwestycji, czy możliwość odliczania VAT od usług finansowych.

  Rynek nieruchomości biurowych w Europie

  Rynek nieruchomości biurowych. Z powodu pandemii Covid-19 spadło zapotrzebowanie na biura w Europie i inwestycje w nowe nieruchomości. W Londynie ten trend zaczyna się odwracać. We Francji wzrasta zapotrzebowanie na zielone dachy i tarasy. W Szwecji myśli się o "biurach przyszłości". Nadal puste pozostają biura we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.

  Kasa fiskalna 2021 - rejestracja i zwolnienie

  Bez względu na rodzaj kasy przedsiębiorca ma obowiązek dokonania jej fiskalizacji i uzyskać numer ewidencyjny. Jak zarejestrować kasę fiskalną? Kto może to zrobić? Ile to kosztuje?

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym: jak wygląda, jakie dokumenty do niego dołączyć i ile kosztuje załatwienie sprawy?

  Dlaczego pracownicy wolą model hybrydowy?

  Aż 61 proc. pracowników chce pracować w modelu hybrydowym, pracę wyłącznie z domu chciałoby świadczyć zaledwie 15 proc. Jak ten trend wpływa na rynek nieruchomości biurowych?

  Dlaczego ciągłość IT jest numerem 1 dla firm?

  Zdolność firm do szybkiego odtworzenia środowiska pracy w wyniku awarii lub cyberataku jest dziś wystawiana na bardzo trudną próbę. Bardzo wiele biznes „zawdzięcza” tutaj pandemii i powszechnemu przejściu na pracę zdalną.

  Ile czasu jest ważny numer PKK?

  Ile czasu jest ważny numer PKK? To pytanie, które mogą zadać kandydaci na kierowców. A więc? Postaramy się odpowiedzieć na nie w naszym materiale.

  Backup w firmie - dlaczego jest taki ważny?

  Backup w firmie powinien być obowiązkowy. Przypadkowo usunięty dokument, złośliwe oprogramowanie lub uszkodzenie sprzętu – przyczyn utraty danych może być co najmniej kilka. W każdym przypadku konsekwencje są jednak takie same. Jak można ich uniknąć?

  Wakacje 2021 - jakie są trendy turystyczne?

  Gdzie wyjedziemy na tegoroczne wakacje? Wybierzemy urlop w kraju czy za granicą? Jakie kierunki są popularne? Czy biura podróży mają szansę w tym sezonie na odrobienie strat?

  Dotacja na założenie firmy - zabezpieczenie środków [VIDEO]

  Jedną z najpopularniejszych form wsparcia z urzędu pracy, dostępną dla zarejestrowanych osób bezrobotnych, jest dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej. Jak zabezpieczyć zwrot dofinansowania?

  Bitcon i kryptomilionerzy - gdzie zapłacą swoje podatki?

  Na świecie ujawniają się pierwsi miliarderzy, którzy dorobili się tylko na bitconie, a w Polsce jest coraz więcej krypto-milionerów. Czy odprowadzają podatki do polskiej kasy?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód. Co to oznacza?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód tworzy poważny problem dla kierowcy. Powód? Samochód nie przejdzie przeglądu technicznego!

  Koniec systemu opustów od przyszłego roku - co to oznacza dla przedsiębiorców?

  Zapowiedź końca systemu opustów od początku przyszłego roku ogłoszona w projekcie nowelizacji ustawy - Prawo energetyczne i ustawy o odnawialnych źródłach energii zatrzęsła branżą PV i wywołała burzę wśród osób planujących w najbliższym czasie inwestycję w fotowoltaikę.

  Ponad 6,5 tys. spraw w wydziale dla frankowiczów

  W ostatnich dwóch miesiącach do nowo utworzonego wydziału dla frankowiczów wpłynęło ponad 6,4 tys. pozwów. Z tego prawie 3 tys. przesunięto z innych wydziałów. Z czego wynika wzrost liczby pozwów?

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku. Wynajem 50-metrowego mieszkania bez liczników i opłat dodatkowych to wydatek od 800 zł miesięcznie. W drogich zazwyczaj Wrocławiu czy Krakowie można znaleźć oferty oscylujące wokół 1000 zł. Aż 5890 zł to najwyższa stawka w Warszawie. Za tak duże różnice odpowiada m.in. lokalizacja i standard wykończenia.

  Nowy Lexus NX. Wygląda jak stary, ale jest nowy i ma plug-ina

  Nowy Lexus NX został oficjalnie zaprezentowany. Druga odsłona SUV-a segmentu D zdaniem producenta otrzymała aż 95 proc. nowych komponentów.

  Dynamiczny wzrost aktywności deweloperów

  Rynek nowych nieruchomości mieszkaniowych. Obserwujemy dynamiczny wzrost aktywności deweloperów. Znacznie więcej wydanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji.

  Rzecznik MŚP wnioskuje o rekompensatę za ostatnie miesiące lockdownu

  Jest wniosek rzecznika MŚP o przedłużenie o miesiąc wypłaty rekompensat z tarczy branżowej dla branż, które nie mogły osiągać przychodów w maju, m.in. klubów nocnych i dyskotek.

  Program „Ciepła woda bez piecyka” - do 200 tys. zł dofinansowania

  Program „Ciepła woda bez piecyka”. Do 200 tys. zł dofinansowania mogą otrzymać zarządcy budynków wielorodzinnych, w tym wspólnot mieszkaniowych w Krakowie, którzy przystąpią do programu „Ciepła woda bez piecyka”. Zakłada on zastępowanie piecyków łazienkowych centralną instalacją ciepłej wody.

  Czy pracownik na home office naraża firmę na cyberataki?

  Blisko 80% organizacji doświadczyło cyberataków z powodu zwiększonej liczby pracowników pracujących z domu podczas pandemii. Niestety specjaliści ds. bezpieczeństwa bagatelizują prawdopodobieństwo wystąpienia istotnych incydentów.

  Od czego zależy bezpieczeństwo IT w firmie?

  Bezpieczeństwo IT to podstawa w firmie. Bez odpowiednich regulacji i polityk w tym zakresie, organizacje same narażają się na szereg zagrożeń związanych z bezpieczeństwem wrażliwych danych, ciągłością działania, utratą reputacji a co za tym idzie stratami finansowymi.

  Bieżąca prognoza ekonomiczna - bezrobocie, inflacja, PKB

  Spowolnienie gospodarcze w 2020 roku w Polsce okazało się łagodniejsze niż to na poziomie średniej unijnej. PKB Polski w 2020 roku spadło o zaledwie o 2,8%, podczas gdy PKB strefy euro skurczyło się o 6.6%. Jak wyglądają pozostałe wskaźniki ekonomiczne?