REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mazury dla przedsiębiorczych

Kinga Wiśniewska

Konsultant ds. funduszy europejskich, ekspert w dziedzinie pozyskiwania środków dla samorządów i przedsiębiorców.

Mazury dla przedsiębiorczych
Mazury dla przedsiębiorczych

REKLAMA

REKLAMA

W północno-wschodniej Polsce pierwsze konkursy o fundusze UE już się zakończyły. Spóźnialscy mają jeszcze szansę powalczyć o pieniądze na inwestycje w październiku 2008 oraz w 2009 roku.

Na Warmii i Mazurach zakończyły się właśnie pierwsze konkursy o dotacje dla przedsiębiorców, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Lokalne firmy przeciągu dwóch dni złożyły wnioski na kwotę przekraczającą 140 mln złotych – wyczerpując tym kwotę alokacji w dwóch najpopularniejszych działaniach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury. Nic w tym dziwnego biorąc pod uwagę fakt, jak długo nasi przedsiębiorcy czekali na te konkursy.

REKLAMA

REKLAMA

Regionalny Program Operacyjny był przygotowany przez władze województwa warmińsko-mazurskiego już w ubiegłym roku. Składa się on z ośmiu osi priorytetowych, pomiędzy które rozdzielono ponad 1 mld euro. 20 proc. tej kwoty przeznaczone zostanie na wsparcie firm działających w regionie.

Władze województwa przekazały zadania związane z realizacją wsparcia dla przedsiębiorczości Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Agencja ogłosiła pierwszy nabór wniosków do trzech działań: 1.1.5 „Wsparcie MSP – promocja produktów i procesów przyjaznych dla środowiska”, 1.1.7 „Dotacje inwestycyjne dla mikroprzedsiębiorstw i sektora MSP w zakresie innowacji i nowych technologii” oraz 1.1.9 „Inne inwestycje w przedsiębiorstwa”

W ramach ww. działań dano przedsiębiorcom cały wachlarz możliwości dotowania rozwoju swojej firmy. Mogli oni składać projekty dotyczące rozbudowy przedsiębiorstwa i zwiększenia jego mocy produkcyjnych, wprowadzenia nowych usług oraz zakupu |i wdrażania nowych technologii i innowacji, a także inwestycji związanych z ochroną środowiska.

Zobacz: E-marketing jako forma promocji

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 50 proc. wydatków kwalifikowanych netto. Władze województwa podjęły decyzję o zrezygnowaniu z wyższego dopuszczalnego pułapu (który zgodnie mapą pomocy regionalnej mógł wynieść do 70 proc. w przypadku mikro- i małych przedsiębiorstw a 60 proc dla średnich) na rzecz zwiększenia liczby dofinansowywanych projektów.

Wnioski można było składać od 16 czerwca, jednak już następnego dnia w godzinach popołudniowych Agencja podjęła decyzję o zamknięciu konkursu do działań 1.1.7. i 1.1.9.
z dniem 19 czerwca. Kwota na którą opiewały złożone wnioski, w tych cieszących się popularnością wśród przedsiębiorców działaniach, znacznie przekroczyła dostępną alokację środków.

To jednak nie koniec konkursów dla przedsiębiorczych mieszkańców Warmii i Mazur. Obok wciąż trwającego konkursu dla firm na dotacje wspierające procesy i produkty przyjazne środowisku, w październiku ogłoszony zostanie konkurs na dotacje przeznaczone dla dużych przedsiębiorstw. Władze województwa zdecydowały się bowiem na wyłączenie specjalnego poddziałanie 1.1.6. „Wsparcie na nowe inwestycje dla dużych przedsiębiorstw”. Preferowane będą firmy nastawione na rozwiązania innowacyjne. Działanie ukierunkowane jest na zwiększenie konkurencyjności dużych przedsiębiorstw poprzez budowę lub rozbudowę ich infrastruktury, wyposażenie w nowoczesny sprzęt i technologie oraz zmiany organizacyjne i procesowe. Wsparcie na nowe inwestycje otrzymają duże przedsiębiorstwa, ponieważ wykazują największy potencjał wdrażania rozwiązań innowacyjnych w regionie.

Także w październiku o dotacje powalczyć będą mogli przedsiębiorcy działający obszarze turystyki i gastronomii. Wsparcie przeznaczone będzie min. na rozwój bazy noclegowej wszystkich typów oraz na rozbudowę usług gastronomicznych w regionie.

Na prawdziwy wysyp konkursów przedsiębiorcy muszą jednak poczekać do 2009 r. Na kwiecień planowane jest powtórzenie konkursów do działań 1.1.7 „Dotacje inwestycyjne dla mikroprzedsiębiorstw i sektora MSP w zakresie innowacji i nowych technologii” oraz 1.1.9 „Inne inwestycje w przedsiębiorstwa”, które cieszyły się tak ogromną popularnością w roku obecnym.

Ponadto już na początku 2009 r. ruszy konkurs w ramach działania 1.1.3 „Inwestycje infrastrukturalne tworzące powiązania kooperacyjne pomiędzy jednostkami naukowymi, badawczo-rozwojowymi, a przedsiębiorstwami” oraz 1.1.8. „Wsparcie przedsiębiorstw przemysłowo – naukowych”, a w kwietniu 1.1.4 „Budowa i rozbudowa klastrów o znaczeniu lokalnym i regionalnym” - inicjatywy coraz popularniejszej wśród przedsiębiorców.

Zobacz: Kiedy mamy do czynienia z remontem a kiedy z ulepszeniem środka trwałego?

Niestety do końca 2009 roku przedsiębiorcy będą musieli poczekać na uruchomienie działania 1.3. Wspieranie wytwarzania i promocji produktów regionalnych. Szkoda bo to bardzo ciekawe działanie, w ramach którego mazurscy przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o dotacje na kreowanie produktów regionalnych związanych z województwem warmińsko – mazurskim, przygotowanie programów promocji markowych produktów, projekty związane z marketingiem regionalnym, uczestnictwo w targach, konferencjach, seminariach, wystawach a także organizację i promocję wydarzeń lokalnych i regionalnych.

Mimo, iż kolejne konkursy przesunięto w czasie pamiętać należy, że jeszcze nigdy przed przedsiębiorcami z Warmii i Mazur nie stała tak ogromna szansa na wsparcie rozwoju ich firm, W samym priorytecie I "Przedsiębiorczość" jest 207,3 mln euro na dotacje bezpośrednio dla firm, czyli zakup maszyn lub nowych technologii. Ale te pieniądze są także dla instytucji otoczenia biznesu, jednostek naukowych, szkół wyższych, osób prawnych i fizycznych prowadzących szkoły i placówki oświatowe, dla organizacji pozarządowych, jednostek samorządu terytorialnego, ich związków i stowarzyszeń.

Jak pokazały doświadczenia pierwszego konkursu dla firm, przedsiębiorcy z Warmii i Mazur są doskonale przygotowani do absorpcji środków. To dobry znak dla tego regionu.

Kinga Wiśniewska

konsultant ds. funduszy europejskich

wisniewska.k@gazeta.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TOP 5 trendów w fakturowaniu w 2025 roku

Rok 2025 w obszarze fakturowania to istotne zmiany, związane z cyfryzacją i nowymi regulacjami. Prognozy wskazują, że rynek e-fakturowania w Europie wzrośnie o 6,13 miliarda USD do 2028 roku, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 20%. Wraz z rozwojem technologii, te zmiany będą miały kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw. Przedstawiamy pięć nadchodzących zmian, które warto uwzględnić, by utrzymać konkurencyjność i zgodność z przepisami w 2025 roku.

Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

REKLAMA

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

REKLAMA