Podatnik ma 30 dni na wznowienie firmy
REKLAMA
Po wprowadzeniu zmian do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić prowadzoną przez siebie działalność na okres od 1 do 24 miesięcy.
REKLAMA
- Ustawodawca zwolnił wniosek o zawieszenie od opłaty skarbowej oraz zobowiązał organ ewidencyjny do przesłania informacji do właściwego urzędu skarbowego i ZUS - podkreśla Karolina Twarowska-Handzlik, prawnik w kancelarii Gide Loyrette Nouel.
W ocenie eksperta zaletą tego postępowania jest jego wnioskowość i niesformalizowany charakter.
REKLAMA
- Swoistym ułatwieniem dla przedsiębiorcy jest to, że zanim organ ewidencyjny bądź sąd rejestrowy wykreśli przedsiębiorcę po upływie 24 miesięcy od daty zawieszenia przez niego działalności, przedsiębiorca ten zostanie wezwany w terminie 30 dni do złożenia wniosku w przedmiocie wznowienia działalności - wyjaśnia Karolina Twarowska-Handzlik.
Michał Nowacki z kancelarii Wardyński i Wspólnicy uważa, że procedura zawieszania i wznawiania działalności jest prosta i nie powinna sprawiać przedsiębiorcom kłopotów oraz być czynnikiem zniechęcającym do korzystania z nowych przepisów. Konieczne będzie jedynie złożenie wniosku do właściwego organu ewidencyjnego lub sądu rejestrowego. Obowiązek poinformowania o zawieszeniu działalności innych organów będzie leżał co do zasady w gestii organu ewidencyjnego.
- Wnioski o zawieszenie i wznowienie działalności nie podlegają opłatom - podkreśla Michał Nowacki.
Kontrole dopuszczalne
Andrzej Marcin Kus, aplikant radcowski z Kancelarii Nowakowski i Wspólnicy, zrzeszonej w Consortio LEX, wyjaśnia, że przedsiębiorca po zawieszeniu działalności gospodarczej ma prawo osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem jej wykonywania i co istotne może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą. Według Michała Nowackiego kontrole takie mogą prowadzić do kwestionowania prawa przedsiębiorcy do zawieszenia działalności np. w związku z osiąganiem przychodów z bieżącej działalności. W konsekwencji może to spowodować negatywne konsekwencje dla przedsiębiorcy, np. wykazywania zaległości podatkowych, co może skutkować dodatkową odpowiedzialnością finansową w postaci odsetek lub nawet karną skarbową.
Ograniczenie terminem
REKLAMA
Maksymalnie działalność może być zawieszona na 24 miesiące. Andrzej Marcin Kus zwraca uwagę, że jeżeli działalność gospodarcza wykonywana jest w formie spółki cywilnej, zawieszenie jej wykonywania będzie skuteczne pod warunkiem jej zawieszenia przez wszystkich wspólników.
- W stosunku do zobowiązań o charakterze publicznoprawnym zawieszenie wywiera skutki prawne od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca złożył wniosek o wpis informacji o zawieszeniu do ostatniego dnia miesiąca, w którym przedsiębiorca złożył wniosek o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarcze - podkreśla ekspert.
Zdaniem Karoliny Twarowskiej-Handzlik istnieje duże prawdopodobieństwo, że kwestia terminu, od którego należy liczyć zawieszenie działalności, nastręczy wiele wątpliwości w przypadku przedsiębiorców wpisanych do sądu rejestrowego. Jednak dodaje, że prawdopodobnie wśród tych przedsiębiorców niewielu będzie spełniało wymóg niezatrudniania pracowników, będący podstawowym warunkiem zawieszenia działalności. Wobec powyższego potencjalnie problem ten może wcale nie zaistnieć. Niemniej jednak pełna ocena nowych przepisów będzie możliwa dopiero po ich wejściu w życie i zastosowaniu w praktyce.
Ważne!
Okres zawieszenia rozpoczyna się od dnia złożenia wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej i trwa do dnia złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania tej działalności
Aleksandra Tarka
aleksandra.tarka@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA