Informacja o walnym zgromadzeniu w internecie zamiast w Monitorze
REKLAMA
Wczoraj rząd przyjął przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt nowelizacji ustawy Kodeks spółek handlowych, który przyznaje dodatkowe uprawnienia akcjonariuszom szczególnie spółek publicznych. Autorzy nowelizacji zaproponowali przede wszystkim wzmocnienie pozycji rady nadzorczej zmianę sposobu zwoływania walnego zgromadzenia w taki sposób, aby skutecznie były przekazywane informacje do publicznej wiadomości w całej Unii Europejskiej. Dodatkowe uprawnienia uzyskaliby też akcjonariusze mniejszościowi.
REKLAMA
Zwoływanie zgromadzeń
Przepisy dyrektywy wdrażanej do polskiego kodeksu spółek handlowych przewidują, że sposób zwołania walnego zgromadzenia powinien zapewniać skuteczne przekazanie informacji do publicznej wiadomości w całej Unii Europejskiej.
REKLAMA
- W praktyce oznacza to, że nie wystarczy tylko samo udostępnienie informacji przez emitenta, lecz muszą one dotrzeć do adresatów, a tego nie zapewnia stosowana obecnie praktyka publikowania ich w Monitorze Sądowym i Gospodarczym - tłumaczy adwokat Maciej Lipiec z Kancelarii Adwokackich.
Projekt przewiduje, że spółki akcyjne będą zamieszczały informacje o zwoływaniu walnego zgromadzenia również na swojej stronie internetowej oraz za pośrednictwem agencji informacyjnej zgodnie z przepisami o ofercie publicznej. Takie ogłoszenie należy zamieścić co najmniej na 26 dni przed terminem walnego zgromadzenia.
Wprowadzenie tak długiego terminu autorzy projektu uzasadniają koniecznością ustalenia kręgu osób, które będą miały prawo uczestniczyć w walnym zgromadzeniu.
Uprawnieni do uczestnictwa
W walnym zgromadzeniu spółki niepublicznej będą mogli uczestniczyć uprawnieni z akcji imiennych i świadectw tymczasowych oraz zastawnicy i użytkownicy, którym przysługuje prawo głosu pod warunkiem, że zostali wpisani do księgi akcyjnej co najmniej na tydzień przed odbyciem walnego zgromadzenia. Posiadacze akcji na okaziciela będą natomiast mogli uczestniczyć w tym zgromadzeniu, gdy dokumenty akcji złożą w spółce co najmniej na tydzień przed terminem zgromadzenia i nie odbiorą ich do jego ukończenia. Zamiast akcji będą mogli złożyć zaświadczenia wydane na dowód złożenia akcji u notariusza, w banku lub w firmie inwestycyjnej mających siedzibę na terenie Unii Europejskiej lub państwa będącego stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym.
Niezbędny wpis do księgi
REKLAMA
Natomiast w walnym zgromadzeniu spółki publicznej będą mogli uczestniczyć tylko osoby będące akcjonariuszami na 16 dni przed datą walnego zgromadzenia. Natomiast uprawnieni z akcji imiennych i świadectw tymczasowych oraz zastawnicy i użytkownicy, którym przysługuje prawo głosu, mają prawo uczestniczyć w walnym zgromadzeniu, pod warunkiem że zostali wpisani do księgi akcyjnej w dniu rejestracji uczestnictwa w walnym zgromadzeniu. Prawo uczestniczenia dadzą też akcje na okaziciela, pod warunkiem że zostały złożone w spółce najpóźniej w dniu uczestnictwa w walnym zgromadzeniu.
Przewiduje się, że ustawa wejdzie w życie 3 sierpnia 2009 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących połączenia i podziału spółek, które wejdą w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia ustawy.
26 dni przed terminem walnego zgromadzenia należy zamieścić w internecie ogłoszenie o jego zwołaniu
MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ
malgorzata.piasecka@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA