REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Informacja o walnym zgromadzeniu w internecie zamiast w Monitorze

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

Strony internetowe spółek zastąpią Monitor Sądowy i Gospodarczy, wzmocnieniu ulegnie też pozycja prawna rad nadzorczych i akcjonariuszy mniejszościowych.

Wczoraj rząd przyjął przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt nowelizacji ustawy Kodeks spółek handlowych, który przyznaje dodatkowe uprawnienia akcjonariuszom szczególnie spółek publicznych. Autorzy nowelizacji zaproponowali przede wszystkim wzmocnienie pozycji rady nadzorczej zmianę sposobu zwoływania walnego zgromadzenia w taki sposób, aby skutecznie były przekazywane informacje do publicznej wiadomości w całej Unii Europejskiej. Dodatkowe uprawnienia uzyskaliby też akcjonariusze mniejszościowi.

REKLAMA

Zwoływanie zgromadzeń

Przepisy dyrektywy wdrażanej do polskiego kodeksu spółek handlowych przewidują, że sposób zwołania walnego zgromadzenia powinien zapewniać skuteczne przekazanie informacji do publicznej wiadomości w całej Unii Europejskiej.

REKLAMA

- W praktyce oznacza to, że nie wystarczy tylko samo udostępnienie informacji przez emitenta, lecz muszą one dotrzeć do adresatów, a tego nie zapewnia stosowana obecnie praktyka publikowania ich w Monitorze Sądowym i Gospodarczym - tłumaczy adwokat Maciej Lipiec z Kancelarii Adwokackich.

Projekt przewiduje, że spółki akcyjne będą zamieszczały informacje o zwoływaniu walnego zgromadzenia również na swojej stronie internetowej oraz za pośrednictwem agencji informacyjnej zgodnie z przepisami o ofercie publicznej. Takie ogłoszenie należy zamieścić co najmniej na 26 dni przed terminem walnego zgromadzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wprowadzenie tak długiego terminu autorzy projektu uzasadniają koniecznością ustalenia kręgu osób, które będą miały prawo uczestniczyć w walnym zgromadzeniu.

Uprawnieni do uczestnictwa

W walnym zgromadzeniu spółki niepublicznej będą mogli uczestniczyć uprawnieni z akcji imiennych i świadectw tymczasowych oraz zastawnicy i użytkownicy, którym przysługuje prawo głosu pod warunkiem, że zostali wpisani do księgi akcyjnej co najmniej na tydzień przed odbyciem walnego zgromadzenia. Posiadacze akcji na okaziciela będą natomiast mogli uczestniczyć w tym zgromadzeniu, gdy dokumenty akcji złożą w spółce co najmniej na tydzień przed terminem zgromadzenia i nie odbiorą ich do jego ukończenia. Zamiast akcji będą mogli złożyć zaświadczenia wydane na dowód złożenia akcji u notariusza, w banku lub w firmie inwestycyjnej mających siedzibę na terenie Unii Europejskiej lub państwa będącego stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym.

Niezbędny wpis do księgi

REKLAMA

Natomiast w walnym zgromadzeniu spółki publicznej będą mogli uczestniczyć tylko osoby będące akcjonariuszami na 16 dni przed datą walnego zgromadzenia. Natomiast uprawnieni z akcji imiennych i świadectw tymczasowych oraz zastawnicy i użytkownicy, którym przysługuje prawo głosu, mają prawo uczestniczyć w walnym zgromadzeniu, pod warunkiem że zostali wpisani do księgi akcyjnej w dniu rejestracji uczestnictwa w walnym zgromadzeniu. Prawo uczestniczenia dadzą też akcje na okaziciela, pod warunkiem że zostały złożone w spółce najpóźniej w dniu uczestnictwa w walnym zgromadzeniu.

Przewiduje się, że ustawa wejdzie w życie 3 sierpnia 2009 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących połączenia i podziału spółek, które wejdą w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia ustawy.

26 dni przed terminem walnego zgromadzenia należy zamieścić w internecie ogłoszenie o jego zwołaniu

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA