REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Można odliczyć VAT od wszystkich rat leasingowych

Oddanie budynków w leasing operacyjny wraz z gruntem uprawnia do odliczenia VAT od wszystkich rat leasingowych.

Karta kredytowa zamiast obciążeniowej

Promocyjne oferty banków zachęcają do zamiany kart obciążeniowych na kredytowe, twierdząc, iż karty kredytowe dają posiadaczom większe możliwości.

Pre-autoryzacja

Preautoryzacja – usługa polegająca na zablokowaniu określonej kwoty na koncie klienta. Przedsiębiorca uzyskuje w potwierdzeniu jednocześnie numer autoryzacji danej kwoty. Blokada nie oznacza obciążenia konta klienta. Usługa ta używana jest przez hotele, biura podróży i wypożyczalnie samochodów.

Wystawca karty

Wystawca karty - banklub inna instytucja wydająca kartę.

REKLAMA

Powielacz ręczny

Powielacz ręczny (imprinter) – urządzenie mechaniczne służące przyjmowania płatności kartami wypukłymi. Obecnie urządzenie to wykorzystuje się w sytuacjach awaryjnych, gdy zawiedzie terminal płatniczy POS.

ATM

Bankomat

Bankomat – urządzenie służące do automatycznego pobierania gotówki za pomocą kart płatniczych. Niektóre bankomaty posiadają również funkcje umożliwiające sprawdzenie stanu i historii konta, zrobienie przelewu lub złożenie depozytu.

PIN

PIN (ang. Personal Identification Number) - osobisty numer identyfikacyjny służący do potwierdzania transakcji dokonywanych za pomocą karty w bankomatach i terminalach płatniczych.

REKLAMA

Spłata karty na raty

Niektóre banki rozkładają spłatę zakupów opłaconych kartą kredytową na równe raty. Jest to najprostszy sposób uzyskania kredytu ratalnego.

Duplikat karty

W przypadku zniszczenia lub uszkodzenia karty, trzeba skontaktować się z bankiem.

Karta dodatkowa

Do głównej karty kredytowej może być wydana karta dodatkowa. Można na niej ustalić dzienny limit transakcji zarówno bezgotówkowych, jak i gotówkowych.

EMV

EMV (Europay, MasterCard, Visa) – jest to specyfikacja dotycząca techniczna kart mikroprocesorowych, która powstała dzięki porozumieniu organizacji płatniczych. Specyfikacja ta ujednolica wymagania tych organizacji odnośnie kart mikroprocesorowych.

Aktywacja karty

Każdą nową kartę kredytową trzeba aktywować. Tylko wtedy będzie można z niej korzystać. Procedura ta zabezpiecza przed nieuprawnionym użyciem karty, zanim trafi ona w nasze ręce.

Jak korzystać z karty

Płacenie kartą kredytową oznacza zaciągnięcie kredytu w banku. Może być on bardzo opłacalny, ale tylko wtedy, gdy spłaci się go w terminie.

Składamy wniosek o kartę kredytową

Karta kredytowa na ogół nie jest przypisana do posiadanego konta osobistego, nie jesteśmy więc skazani na własny bank. Oferta konkurencji jest bardzo szeroka.

Firma wyda druk ZUS RMUA na żądanie pracownika

Pracodawca raz w roku, a nie co miesiąc, będzie zobowiązany przekazać podwładnym raport o opłaconych składkac. Informacje będzie można przekazywać w formie papierowej lub, za zgodą pracownika, elektronicznej. Firma będzie wydawać druk ZUS RMUA na każde żądanie pracownika.

Warto pospieszyć się z przekształceniem spółki

Podatnicy, którzy planują przekształcenie spółek kapitałowych w osobowe, powinni się pospieszyć. Dokonanie tego do końca 2008 roku pozwoli uniknąć opodatkowania wspólników z tytułu zatrzymanego zysku w momencie przekształcenia.

Pakiety medyczne: potrzebna interpretacja ministra

Nie ma jednolitej interpretacji, czy i jak opodatkowywać abonamenty medyczne dla pracowników. Jedni podatnicy opodatkowują PIT samo wykupienie pakietu, inni skorzystanie z niego. Jeśli minister finansów nie wyda ogólnej interpretacji w tym zakresie, potrzebna będzie zmiana prawa.

Produkcja krajowych win będzie łatwiejsza

Winiarze mają czas do 12 września na wpis do rejestru Agencji Rynku Rolnego. Kto się spóźni, będzie miał trudności ze sprzedażą swoich produktów w przyszłym roku.

Z którą umową do notariusza?

O tym, że umowę sprzedaży mieszkania trzeba zawrzeć przed notariuszem, wie prawie każdy. Jednak nie jest to jedyny rodzaj umowy jaką trzeba lub można zawrzeć w formie aktu notarialnego.  

Firmy nie mogą żądać rażąco wysokich kar umownych

Przedsiębiorcy nakładają zbyt wysokie kary na klientów za odstąpienie od umowy. Jeżeli kara umowna obciąża tylko konsumenta, może on uchylić się od jej płacenia. Zbyt wysoką karą jest taka, która stanowi duży procentowy udział w wartości umowy.

Nieuczciwy przedsiębiorca straci wadium

Uzupełniane przez firmy dokumenty i oświadczenia będą musiały potwierdzać spełnianie wymagań nie później niż na dzień, w którym upłynął termin składania ofert.

Jakie są skutki podatkowe łączenia spółek

 Co powinni zrobić przedsiębiorcy, którzy planują połączenie spółek, przed dokonaniem fuzji, aby nie spotkały ich niespodzianki podatkowe?

Kiedy dochodzi do wygaśnięcia umowy o pracę

Wygaśnięcie umowy o pracę jest szczególnym sposobem ustania więzi prawnej łączącej pracodawcę i pracownika. W tym przypadku stosunek pracy ustaje z mocy samego prawa, bez potrzeby składania dodatkowych oświadczeń przez pracodawcę lub pracownika. Kiedy dochodzi do wygaśnięcia umowy o pracę i jakie są jego konsekwencje?

Jak przedsiębiorca może bronić się przed podrabianiem towarów

W jaki sposób można odróżnić pełnowartościowy towar od podróbki?

Czy warto mieć kartę kredytową

Karta kredytowa umożliwia zaciągnięcie szybkiego prawie bezpłatnego kredytu na okres nawet kilku tygodni. Jednak wybierając kartę trzeba wziąć pod uwagę dodatkowe opłaty i koszty nie spłaconego w porę zadłużenia.

Firmy nie będą informować urzędów pracy o zatrudnieniu bezrobotnego

Pracodawcy nie będą już podlegać grzywnie wynoszącej co najmniej 3 tys. zł za niepoinformowanie urzędu pracy o zatrudnieniu osoby bezrobotnej.

Obcokrajowcy są dyskryminowani

Firmy działające w Polsce łamią prawo, zatrudniając obcokrajowców i oferując im warunki pracy poniżej polskich standardów.

Luka w prawie pozwala firmom zmuszać do dłuższej pracy

W kodeksie pracy brakuje m.in. definicji dnia wolnego i stałego miejsca pracy. Firmy wykorzystują luki w prawie i interpretują je na niekorzyść pracowników. Podwładni korzystają z faktu, że kodeks nie sankcjonuje porzucenia prac.

Unia wymaga jednolitych rozliczeń spółek kapitałowych

Od przyszłego roku podział i łączenie spółek kapitałowych nie będą podlegały podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Od września podatek mniejszy o 183,23 zł

Od września rośnie ta część składki na ubezpieczenie zdrowotne, którą przedsiębiorcy mogą odliczyć od podatku.

Pracodawca zapłaci za naukę pracownika

Pracownicy, którzy chcą podnosić swoje kwalifikacje na studiach podyplomowych, mogą otrzymać od pracodawcy m.in. urlop szkoleniowy.

Dostarczanie pracownikom środków higieny osobistej

Pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy i jego obowiązkiem jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Obejmuje to także konieczność dostarczania pracownikom środków higieny osobistej.

Kupno domeny - pierwszy krok do zaistnienia w internecie

Wybór domeny, czyli nazwy strony www, jest dla firmy kluczowy. Należy wybierać nazwy jak najprostsze i najłatwiejsze do zapamiętania, ale jednocześnie najlepiej kojarzące nazwę strony internetowej z jej zawartością.

Potwierdzenie faktury korygującej jest konieczne

Faktury korygujące stanowią podstawę do zmiany zobowiązania podatkowego w VAT. Nabywca może na ich podstawie skorygować podatek naliczony, a sprzedawca jest zobowiązany do poprawienia kwot podatku należnego.

Drożeją kredyty walutowe

Na przestrzeni minionego tygodnia zdrożały kredyty hipoteczne we wszystkich walutach analizowanych przez Comperię. Największy wzrost kosztów dotyczy kredytów walutowych, a w szczególności denominowanych w dolarach.

Jak rozliczać koszty w działalności prowadzonej w domu

Ze względu na różne okoliczności osoby fizyczne coraz częściej podejmują się prowadzenia samodzielnie działalności gospodarczej. Nierzadko jej specyfika nie wymaga wynajmowania pomieszczeń biurowych. Przedsiębiorcy decydują się wtedy prowadzić działalność w domu, przeznaczając część mieszkania na potrzeby firmy. W takim przypadku konieczne jest prawidłowe określanie kosztów uzyskania przychodów. Nie każdy bowiem wydatek może zostać do nich zaliczony bezpośrednio i w całej wysokości. Błędne rozliczenie kosztów uzyskania przychodów przyczynić się może do odprowadzenia podatku w nieprawidłowej wysokości i narazić podatnika na niepotrzebne konsekwencje wynikające nie tylko z przepisów ustaw o podatkach dochodowych, Ordynacji podatkowej, ale także przepisów kodeksu karnego skarbowego. Warto więc prześledzić tę kwestię bardzo dokładnie.

PARP: polskie firmy nie są innowacyjne

Tylko przedsiębiorstwa innowacyjne mogą być konkurencyjne; polskie przedsiębiorstwa i cała gospodarka innowacyjne nie są - powiedziała na poniedziałkowej konferencji prasowej prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) Danuta Jabłońska.

Nowa PKWiU 2008 przysporzy problemów podatnikom

Jest już gotowy projekt nowej PKWiU, opartej na klasyfikacjach unijnych. PKWiU 2008 ma zastąpić od 1 stycznia 2009 r. klasyfikację obowiązującą od 1997 roku. Zdaniem ekspertów nowe regulacje spowodują kłopoty przy rozliczeniach z fiskusem.

Przedsiębiorca złoży skargę do sądu administracyjnego w sprawach o dotacje z UE

Będzie można składać skargi na decyzje dotyczące funduszy unijnych do sądów administracyjnych.

Fiskus może kwestionować bartery

Umowy barterowe to dobrze znane polskim przedsiębiorcom transakcje. Podatnicy częściej jednak podpisują umowy kompensacyjne, traktując je na równi z barterami. Aby uniknąć kłopotów z fiskusem, warto w takich umowach szczegółowo określać wartość transakcji.

Firmy uzupełnią dokumenty

Zamawiający będzie miał obowiązek wezwać nie tylko do uzupełnienia oświadczeń lub dokumentów, ale także pełnomocnictw.

Prokurator zajrzy do firmowych kont przedsiębiorców

Prokuratorzy uzyskają dostęp do firmowych kont rozliczeniowych przedsiębiorców, objętych tajemnicą bankową.

Błędy przy naliczaniu podatku można poprawić

Przedsiębiorca, który popełnił błąd wypełniając deklarację podatkową, może złożyć korektę deklaracji. Również organ podatkowy ma prawo dokonywać drobnych poprawek i uzupełnień, ale o wszystkich zmianach musi zawiadomić podatnika.

Czy praca we własnej firmie podczas zasiłku macierzyńskiego pozbawia prawa do świadczenia

Prowadzę działalność gospodarczą. Od dwóch miesięcy otrzymuję zasiłek macierzyński w związku z urodzeniem dziecka. Czy podczas pobierania zasiłku macierzyńskiego mogę podpisywać faktury, umowy itp.? Czy na okres pobierania zasiłku macierzyńskiego powinnam zawiesić działalność gospodarczą?

Kiedy przedsiębiorca może skontrolować inspektora

Inspektor może rozpocząć kontrolę w firmie dopiero po okazaniu legitymacji służbowej oraz po doręczeniu przedsiębiorcy upoważnienia do przeprowadzenia kontroli. Tylko wyjątkowo może kontrolować wyłącznie po okazaniu legitymacji.

Gdy nie masz ochoty na alkohol?

Podczas służbowych spotkań często pojawia się alkohol. Jest dodatkiem do jedzenia, rozluźnia atmosferę, sprawia przyjemność. Jeśli nie należysz do miłośników mocniejszych trunków lub nie lubisz ich w nadmiarze – nie musisz się do tego zmuszać.

Jak odchodzić z pracy?

Odejście z pracy z klasą jest rzeczą bardzo istotną. Nie każdy wie, jak to zrobić i jak zachować się podczas rozmowy. Niżej prezentujemy żelazne zasady, do których należy się zastosować, aby wszystko przebiegło jak należy.

Firmom będzie łatwiej weryfikować dane dotyczące adresów i dowodów osobistych

Firmy będą mogły weryfikować, w trybie on- line, udostępniane im przez klientów dane dotyczące adresów i dowodów osobistych - postanowił w piątek Sejm nowelizując ustawę o ewidencji ludności i dowodach osobistych.

Lista najbardziej charakterystycznych szkodliwych programów - lipiec 2008

Oto najbardziej charakterystyczne szkodliwe programy lipca w podziale na kategorie.

REKLAMA