REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie łatwiej uzyskać 300 tys. zł na założenie firmy na wsi

Bożena Wiktorowska
Bożena Wiktorowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Już od stycznia będzie można złożyć wniosek o przyznanie unijnej pomocy na założenie mikrofirmy. Przedsiębiorcy nie zgadzają się, aby firma taka musiała działać pięć lat pod groźbą zwrotu pomocy. ARiMR będzie przekonywać resort rolnictwa do skrócenia tego 5-letniego terminu.

Osoba, która założy na wsi lub w małym mieście mikrofirmę i zatrudni do 10 pracowników, będzie mogła uzyskać pomoc z UE.

- Od stycznia 2009 r. będziemy przyjmować wnioski o przyznanie unijnej pomocy na założenie na wsi lub w małym mieście mikrofirmy. Przedsiębiorca, który utworzy pięć lub więcej miejsc pracy, będzie mógł otrzymać dotację 300 tys. zł - mówi GP Dariusz Wojtasik, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Zasady przyznawania pomocy unijnej dla osób zakładających firmy określa rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 17 lipca 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej w ramach działania Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz.U. nr 139, poz. 883).

Zgodnie z nim o taką pomoc mogą się ubiegać osoby już prowadzące firmy i takie, które planują je założyć. Nie mogą podlegać przepisom o ubezpieczeniu społecznym rolników w pełnym zakresie. Z takiej możliwości będą więc korzystać m.in. osoby ubezpieczone w KRUS na swój wniosek (rolnicy mający gospodarstwa rolne poniżej 1 hektara), a także wszystkie osoby, które założą firmę w małych miastach i na wsi. Z ARMiR można otrzymać środki praktycznie na każdą działalność (rozporządzenie wymienia kilkaset rodzajów działalności). Ich wysokość zależy od liczby nowych miejsc pracy. Firma, która stworzy 1-2 nowe miejsca pracy, będzie mogła otrzymać do 100 tys. zł, ta, która zatrudni dodatkowo 3-4 osoby - 200 tys. zł, a pięć lub więcej - 300 tys. zł.

Jednak osoba, która założy firmę, będzie musiała utrzymać miejsca pracy, na które uzyskała pomoc, przez pięć lat. Inaczej będzie ją musiała zwrócić. Według Bogny Nowak-Turowieckiej z Konfederacji Pracodawców Polskich ten przepis jest zbyt restrykcyjny. Firmy działające na wsi muszą bowiem mieć możliwość zmiany profilu produkcji lub usług. Zwraca także uwagę, że polscy przedsiębiorcy rzadko zawierają między sobą dłuższe niż trzyletnie umowy.

- W dzisiejszej sytuacji gospodarczej pięć lat dla firmy to bardzo długo. Zmienia się popyt na niektóre usługi lub towary. Nie można więc zobowiązać osoby zakładającej mikrofirmę do tego, aby musiała zwrócić pomoc, jeśli firma przestanie działać przed upływem pięciu lat - mówi Dariusz Wojtasik.

Wskazuje, że z tego powodu byłoby dobrze, gdyby Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi skróciło ten pięcioletni okres. Według Władysława Serafina, prezesa Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, nie powinno się jednak skracać tego okresu, bo środki publiczne wymagają specjalnej ochrony.

- Utrzymanie takiego przymusu spowoduje, że wiele osób może się po prostu bać takiej pomocy. Należy więc zachęcić resort rolnictwa do jego zmiany - dodaje Bogna Nowak-Turowiecka.

Jak otrzymać pieniądze za mikrofirmę

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

BOŻENA WIKTOROWSKA

bozena.wiktorowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  REKLAMA

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  REKLAMA

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  REKLAMA