Podatnicy łatwiej rozliczą VAT
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
REKLAMA
REKLAMA
Przyjęte zmiany w ustawie o VAT bazują na projekcie rządowym oraz uwzględniają niektóre propozycje z projektów poselskich oraz Komisji Przyjazne Państwo. Do najważniejszych zmian można zaliczyć umożliwienie rozliczeń kwartalnych wszystkim podatnikom, rozliczenie VAT z tytułu importu w deklaracji podatkowej oraz wprowadzenie składów konsygnacyjnych. Zlikwidowana zostanie 30-proc. sankcja VAT za nieprawidłowe rozliczenia tego podatku oraz kaucja gwarancyjna w wysokości 250 tys. zł dla nowych firm rozpoczynających działalność w handlu wewnątrzwspólnotowym.
Możliwe będzie dokonanie korekty deklaracji po kontroli podatkowej. Ustawa wydłuża do roku termin na odliczenie podatku naliczonego oraz ustala podstawowy 60-dniowy termin zwrotu tego podatku. Zlikwidowany zostanie zakaz odliczania VAT z tytułu poniesionych wydatków, które nie stanowią kosztu uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Zmienią się zasady rekompensowania podatnikom wydatków związanych z nabyciem kas rejestrujących. Zwrot wyniesie 90 proc. kwoty wydatkowanej, nie więcej jednak niż 700 zł. Zgodnie z nowelizacją nie będzie trzeba płacić VAT od wszystkich obiektów budownictwa po pierwszym zasiedleniu. Dziś zwolnieniem objęte są tylko obiekty o charakterze mieszkalnym.
REKLAMA
Sejm zagłosował za większością korzystnych poprawek zgłoszonych w trakcie drugiego czytania. Przyjęto poprawkę, która zakłada rozszerzenie definicji eksportu towarów również o przypadki nieodpłatnego przekazania, w szczególności darowizny. Umożliwi to stosowanie zerowej stawki VAT w przypadku dokonania darowizny na rzecz podmiotu poza terytorium Wspólnoty.
Posłowie zagłosowali też za poprawką dotyczącą stosowania tzw. ulgi na złe długi. Przedsiębiorcy będą mogli skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Nieściągalność wierzytelności będzie uważana za uprawdopodobnioną w przypadku, gdy wierzytelność nie została uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze. Akceptację zyskała także poprawka, zmieniająca niekorzystne propozycje rządowe dotyczące naliczania odsetek przy zwrocie podatku naliczonego.
Nowelizacja ma wejść w życie 1 grudnia. Ustawą teraz zajmie się Senat.
MAGDALENA MAJKOWSKA
magdalena.majkowska@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA