REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dostawca odpowiada za wytworzone produkty

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dostawa jest odmianą umowy sprzedaży. Zawierają ją dwaj przedsiębiorcy: dostawca oraz odbiorca, a dotyczy wytworzenia i dostarczenia określonych rzeczy oraz podaje cenę.

W umowie dostawca zobowiązuje się do wytworzenia określonych rzeczy i dostarczenia ich częściami albo w pewnych odstępach czasu. Natomiast odbiorca zobowiązuje się odebrać je i zapłacić określoną cenę. Sporządzoną umowę należy potwierdzić na piśmie. Przepisy nie przewidują jednak obowiązku zawarcia jej na piśmie pod rygorem nieważności.

REKLAMA

Umowę dostawy zawierają przedsiębiorcy, którzy są osobami prawnymi lub finansowymi albo jednostkami organizacyjnymi, które nie są wprawdzie osobami prawnymi, ale ustawa przyznała im zdolność prawną. Gdyby jednak odbiorcą była osoba fizyczna, która zamówiła rzeczy w celu niezwiązanym z prowadzoną działalnością zawodową lub gospodarczą, to wówczas do tej umowy stosuje się wymogi obowiązujące przy sprzedaży konsumenckiej, a nie przy umowie dostawy.

Nieprzydatne surowce

REKLAMA

Dostawca może wytworzyć zamówione przedmioty zarówno z własnych surowców i materiałów, jak i z materiałów dostarczonych przez odbiorcę. Gdyby surowce lub materiały dostarczył odbiorca, a okazały się one nieprzydatne do właściwego wykonania przedmiotu, wówczas dostawca powinien o tym niezwłocznie zawiadomić odbiorcę. Dostawca ma więc obowiązek zbadać przydatność tych surowców i materiałów do produkcji.

Zdarza się, że o takich wadach dostawca nie powiadomi odbiorcy. Przyjmuje się wówczas, że zaaprobował ich przydatność do produkcji i odpowiada z tytułu rękojmi za wady wytworzonej rzeczy. Nie będzie się mógł powoływać na to, że wady zostały spowodowane nieprzydatnością surowców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W umowie dostawy można też zastrzec, że rzecz powinna zostać wytworzona z surowców określonego gatunku albo pochodzenia. W takim przypadku odbiorca ma prawo sprawdzić ich jakość oraz proces produkcji. Dlatego dostawca musi zawiadomić odbiorcę, że przygotował już surowce do produkcji.

Odpowiedzialność za wady...

REKLAMA

Dostawca odpowiada z tytułu rękojmi za wady dostarczonych rzeczy, nawet gdy wyprodukował je w sposób określony przez odbiorcę lub według dostarczonej przez niego dokumentacji technologicznej. Uważa się, że powinien on znać technologię produkcji, która ma wpływ na jakość produktu, a także sprawdzić prawidłowość zastosowanej technologii pod rygorem odpowiedzialności za jej wynik. Przy produkcji nie może więc wyłącznie stosować się do tego, co zasugerował mu odbiorca.

Natomiast od odpowiedzialności może uchylić się tylko wówczas, gdy udowodni, że nie mógł wykryć wad we wskazanym przez odbiorcę sposobie produkcji, mimo że zachował należytą staranność profesjonalisty. Odpowiedzialności nie ponosi także, gdy poinformował dostawcę, że zaproponowany sposób produkcji jest niewłaściwy, a on mimo to nie zdecydował się go zmienić i obstawał przy podanym przez siebie sposobie produkcji lub dokumentacji technologicznej.

...i za opóźnienia

Dostawca odpowiada również za opóźnienia w produkcji. Gdyby tak bardzo zwlekał z rozpoczęciem wytwarzania nawet tylko poszczególnych części dostawcy, że przestało być prawdopodobne dostarczenie ich w umówionym czasie, to odbiorca może od umowy odstąpić nawet jeszcze przed upływem terminu wskazanego w umowie. Nie musi mu nawet wyznaczyć terminu dodatkowego. Ponadto odbiorca może żądać naprawienia szkody spowodowanej niewykonaniem umowy przez dostawcę.

Odbiorca może też odstąpić od umowy, gdy dostawca wykonuje przedmiot w sposób wadliwy lub sprzeczny z umową i mimo wezwania do zmiany we wskazanym terminie sposobu wykonania nie zmieni go.

Ważne!

Dostawca odpowiada z tytułu rękojmi za wady dostarczonych rzeczy, nawet gdy wyprodukował je w sposób określony przez odbiorcę lub według dostarczonej przez niego dokumentacji technologicznej. Uważa się, że powinien on znać technologię produkcji, która ma wpływ na jakość produktu, a także sprawdzić prawidłowość zastosowanej technologii pod rygorem odpowiedzialności za jej wynik

SŁOWNIK

DOSTAWA - przemieszczenie ściśle określonej partii dóbr od dostawcy do odbiorcy. Przez pojęcie dobra rozumie się surowce, materiały, produkty, towary. Przemieszczenie odbywa się w wyznaczone przez strony umowy miejsce w określonym terminie.

MAŁGORZATA PIASECKA-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Podstawa prawna

• Art. 605-612 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA