REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sejm odrzucił projekt ustawy w sprawie święta Trzech Króli

REKLAMA

Sejm odrzucił w piątek obywatelski projekt ustawy ustanawiającej święto Trzech Króli - 6 stycznia - dniem wolnym od pracy. Wniosek o odrzucenie złożyli posłowie PO.

Za przyjęciem wniosku o odrzucenie projektu opowiedziało się 207 posłów, przeciw było 186, od głosu wstrzymało się 2.

REKLAMA

W czwartek prezydium klubu PO zdecydowało, że w głosowaniu za odrzuceniem projektu posłów Platformy obowiązywać będzie dyscyplina partyjna.

Wnioskodawcą obywatelskiego projektu w sprawie ustanowienia święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy jest prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. O poparcie tej inicjatywy zwróciło się do marszałka Sejmu prezydium Konferencji Episkopatu Polski.

Uzasadniając wniosek o odrzucenie projektu posłowie PO podkreślali, że ustanowienie kolejnego dnia wolnego od pracy przyniosłoby negatywne skutki finansowe dla gospodarki.

W czwartek prezydium klubu PO zdecydowało, że w głosowaniu za odrzuceniem projektu posłów Platformy obowiązywać będzie dyscyplina partyjna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Sprawa ustanowienia święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy wywoływała w Sejmie spore emocje. W piątek przed głosowaniem na mównicę sejmową wszedł poseł PiS Stanisław Pięta zawiadamiając, że chce złożyć wniosek formalny o zarządzenie przerwy.

Następnie jednak oświadczył, że wnioskuje o przerwę dla klubu PO, bo - jak mówił - "może warto jeszcze się porozmawiać", że jest przecież 30. rocznica rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II. "Nie róbcie tego" - apelował do posłów PO, których obowiązywała dyscyplina głosowania za odrzuceniem projektu.

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski upominał posła PiS, że łamie zasady, bo wniosek o przerwę można zgłosić tylko w imieniu własnego klubu. Pouczył go też, żeby pod pozorem wniosku formalnego, nie uprawiał osobistej "partyzantki" i nie próbował zadawać pytań.

Wcześniej pytania wnioskodawcy zadali inni posłowie PiS, którzy jednak byli zapisani na liście do zadania pytania. Elżbieta Rafalska (PiS) stwierdziła, że w czasie debaty nad projektem padało "wiele przekłamanych informacji", m.in, że Polska jest krajem, który nadmiernie świętuje, że Polacy lubią świętować, że nie potrafią dobrze pracować.

REKLAMA

"Tymczasem Polska jest na 12 miejscu wśród krajów UE jeśli chodzi o świętowanie, a w 9 krajach UE jest obchodzone święto Trzech Króli. 700 tys. Polaków poparło tę inicjatywę, a PO chce ją odrzucić, bez omówienia w komisji" - mówiła Rafalska.

Poseł PiS Stanisław Szwed podkreślał z kolei, że dzień ten jest szczególny i dla kościołów katolickiego i prawosławnego, ten drugi obchodzi 6 stycznia wigilię Bożego Narodzenia. Natomiast posłanka PiS Anna Sobecka zwracała uwagę, że święto Trzech Króli ma "znaczenie ekumeniczne".

Kropiwnicki powiedział w piątek z mównicy sejmowej m.in., że argumenty i wyliczenia, że państwa nie stać na ustanowienie kolejnego dnia wolnego od pracy były przytaczane, gdy decydowano o wolnych sobotach, tymczasem dochód narodowy mimo wprowadzenia wszystkich sobót wolnych wzrósł.

Podkreślił także, że Episkopat popiera tę inicjatywę, dlatego głosowanie w tej sprawie powinno być sprawą sumienia.

Po odrzuceniu przez Sejm projektu Kropiwnicki powiedział dziennikarzom, że nie odpuszcza tej sprawy. "Jestem zdumiony. Szczerze mówiąc nie liczyłem na to, żeby nastąpiło tutaj odrzucenie w pierwszym czytaniu" - powiedział Kropiwnicki. Dodał, że ma wrażenie, iż "nastąpiło jakieś zablokowanie się ze strony klubu PO".

Kropiwnicki zapewnił, że nie zamierza porzucić sprawy ustanowienia święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy. "Także w tej chwili siądę i zastanowię się co robimy dalej. Z całą pewnością dzisiaj mogę powiedzieć jedno - że tego nie odpuszczam" - podkreślił.

W jego opinii, projekt został odrzucony, bo "zostały wykopane zbyt głębokie rowy, między formacjami, które są ideowo bardzo sobie bliskie".

Na pytanie, czy jest jakieś inne wyjście, aby święto Trzech Króli stało się dniem wolnym, odpowiedział, że są możliwe dwa rozstrzygnięcia.

"Albo sprawę zostawić tak jak ona w tej chwili jest, a wtedy na pewno stanie się jednym z ważnych elementów odpytywania kandydatów na posłów przy najbliższym wyborach, albo spróbować wrócić do Sejmu z milionem podpisów, przy podobnie sformułowanej inicjatywie" - powiedział Kropiwnicki.

Jego zdaniem, Polacy stracili szansę, aby w 30. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża, "przywrócić to co zabrał im Gomułka".
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA