reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Spory o dotacje unijne trafią przed sądy

Spory o dotacje unijne trafią przed sądy

Znowelizowana ustawa o wdrażaniu funduszy strukturalnych wprowadza m.in. możliwość odwoływania się od negatywnej decyzji o przyznaniu dotacji do sądu.


Już niedługo przedsiębiorcy i samorządy będą mieli większe możliwości odwoływania się od niekorzystnych dla nich decyzji urzędników w sprawie przyznania unijnych dotacji. Taką możliwość da im przyjęta w piątek przez Sejm nowelizacja ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.

Ustawa rozszerza procedurę odwoławczą o sądownictwo administracyjne. To nowość w polskim systemie dystrybucji środków unijnych. Według jeszcze obowiązujących rozwiązań od decyzji o przyznaniu dotacji można odwołać się tylko do urzędników. Najpierw odwołanie jest rozpatrywane przez instytucję, która dzieliła unijne pieniądze, a potem przez instytucję zarządzającą programem (Ministerstwo Rozwoju Regionalnego lub urząd marszałkowski). Takie rozwiązanie było powszechnie krytykowane, a nawet oskarżane o niekonstytucyjność.

Zmianę procedury odwoławczej chwalą beneficjenci.

- Dzięki ustawie mamy jasną sytuację. Każdy, kto będzie miał zastrzeżenia do procedury przyznawania dotacji, może odwołać się od niej do sądu administracyjnego. Wcześniej sytuacja była niejasna, brakowało przepisów, a orzecznictwo sądowe w tych kwestiach dopiero raczkowało - mówi Marek Wójcik, ekspert ds. funduszy unijnych w Związku Powiatów Polskich.

Jednak, choć ustawa wprowadza wiele zmian w prawie, to - nie licząc kwestii odwołań - nie ułatwi ona życia beneficjentom. Większość zapisów koncentruje się na wzajemnych relacjach między urzędami, odpowiedzialnymi za wdrażanie funduszy unijnych oraz na kształtowaniu przez rząd polityki rozwoju regionalnego. Istotną zmianą jest rozszerzenie dotyczące zakazu zmiany zasad konkursu w trakcie jego trwania. Zwiększy to bezpieczeństwo firm czy samorządów ubiegających się o środki unijne.

Zdaniem Marka Wójcika, zakończenie prac nad ustawą to dobry moment, by resort rozwoju rozpoczął prace nad wprowadzeniem kolejnych uproszczeń w ubieganiu się o dotacje z UE.

- Na poziomie ustawy kwestie związane ze środkami pomocowymi UE są regulowane ogólnie. O wiele ważniejsze zapisy znajdują się w dokumentach niższego rzędu. To jest pole na kolejne ułatwienia - mówi przedstawiciel Związku Powiatów Polskich.

W sierpniu w resorcie rozwoju regionalnego powstał zespół, który ma doprowadzić do uproszczenia procedur ubiegania się o środki unijne. Pierwsze rezultaty jego pracy mamy poznać jeszcze w tym roku.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Sprawozdawczość budżetowa w praktyce. Objaśnienia, wzory, przykłady199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wieczorek

Adwokat, autorka bloga DEWELOPERSKI.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama