REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spory o dotacje unijne trafią przed sądy

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

Znowelizowana ustawa o wdrażaniu funduszy strukturalnych wprowadza m.in. możliwość odwoływania się od negatywnej decyzji o przyznaniu dotacji do sądu.

Już niedługo przedsiębiorcy i samorządy będą mieli większe możliwości odwoływania się od niekorzystnych dla nich decyzji urzędników w sprawie przyznania unijnych dotacji. Taką możliwość da im przyjęta w piątek przez Sejm nowelizacja ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju.

Ustawa rozszerza procedurę odwoławczą o sądownictwo administracyjne. To nowość w polskim systemie dystrybucji środków unijnych. Według jeszcze obowiązujących rozwiązań od decyzji o przyznaniu dotacji można odwołać się tylko do urzędników. Najpierw odwołanie jest rozpatrywane przez instytucję, która dzieliła unijne pieniądze, a potem przez instytucję zarządzającą programem (Ministerstwo Rozwoju Regionalnego lub urząd marszałkowski). Takie rozwiązanie było powszechnie krytykowane, a nawet oskarżane o niekonstytucyjność.

Zmianę procedury odwoławczej chwalą beneficjenci.

- Dzięki ustawie mamy jasną sytuację. Każdy, kto będzie miał zastrzeżenia do procedury przyznawania dotacji, może odwołać się od niej do sądu administracyjnego. Wcześniej sytuacja była niejasna, brakowało przepisów, a orzecznictwo sądowe w tych kwestiach dopiero raczkowało - mówi Marek Wójcik, ekspert ds. funduszy unijnych w Związku Powiatów Polskich.

Jednak, choć ustawa wprowadza wiele zmian w prawie, to - nie licząc kwestii odwołań - nie ułatwi ona życia beneficjentom. Większość zapisów koncentruje się na wzajemnych relacjach między urzędami, odpowiedzialnymi za wdrażanie funduszy unijnych oraz na kształtowaniu przez rząd polityki rozwoju regionalnego. Istotną zmianą jest rozszerzenie dotyczące zakazu zmiany zasad konkursu w trakcie jego trwania. Zwiększy to bezpieczeństwo firm czy samorządów ubiegających się o środki unijne.

Zdaniem Marka Wójcika, zakończenie prac nad ustawą to dobry moment, by resort rozwoju rozpoczął prace nad wprowadzeniem kolejnych uproszczeń w ubieganiu się o dotacje z UE.

- Na poziomie ustawy kwestie związane ze środkami pomocowymi UE są regulowane ogólnie. O wiele ważniejsze zapisy znajdują się w dokumentach niższego rzędu. To jest pole na kolejne ułatwienia - mówi przedstawiciel Związku Powiatów Polskich.

W sierpniu w resorcie rozwoju regionalnego powstał zespół, który ma doprowadzić do uproszczenia procedur ubiegania się o środki unijne. Pierwsze rezultaty jego pracy mamy poznać jeszcze w tym roku.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA