reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Bezpieczeństwo lokat w polskich bankach

Bezpieczeństwo lokat w polskich bankach

Bezpieczeństwo lokat złożonych przez osoby fizyczne w polskich bankach jest zagwarantowane w 100% przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do równowartości 50 tys. Euro.

Podstawowymi zadaniami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego są:

  • ochrona wkładów pieniężnych na rachunkach bankowych osób fizycznych oraz innych podmiotów, które powierzają pieniądze bankom jako instytucjom zaufania publicznego
  • udzielanie pomocy finansowej bankom, które znalazły się w obliczu utraty wypłacalności i podejmują samodzielną sanację
  • wspieranie procesów łączenia się banków zagrożonych z silnymi jednostkami bankowymi
  • gromadzenie informacji oraz bieżąca i okresowa analiza rozwoju sytuacji finansowej banków ukierunkowana na podejmowanie inicjatyw oraz działań zapobiegających pogłębianiu się występujących zagrożeń

BFG obejmuje obowiązkową gwarancją środki od dnia ich wniesienia na rachunek bankowy, nie później niż w dniu poprzedzającym dzień zawieszenia działalności banku, a w przypadku należności wynikających z czynności bankowych, o ile czynność ta została dokonana przed dniem zawieszenia działalności banku do wysokości (łącznie z odsetkami naliczonymi zgodnie z umową do dnia spełnienia warunku gwarancji) o równowartości w złotych 50 tys. euro w 100 proc.

W przypadku rachunków wspólnych (np. współmałżonków), limit gwarancji 50 tys. euro dotyczy każdego ze współposiadaczy.

Gwarancja to określa maksymalną wysokość roszczeń w stosunku do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, niezależnie od tego, w jakiej wysokości i na ilu rachunkach Zdeponował środki pieniężne lub z ilu wierzytelności przysługują mu należności w danym banku.

Wszystkie banki mające swą siedzibę w Polsce muszą należeć do BFG, natomiast banki, których oddziały mają siedzibę w innych państwach Unii Europejskiej wykonujące działalność na terytorium Polski objęte są gwarancjami BFG, w przypadkach gdy w państwach tych kwota środków gwarantowanych jest niższa niż określona w Polsce.

Lista banków objętych gwarancjami BFG

Banki zagraniczne mogą w celu podwyższenia kwoty gwarantowanej do wysokości określonej ustawą o BFG przystępować do obowiązkowego systemu gwarantowania. Jeśli tego nie zrobią, w przypadku bankructwa banku zagranicznego oszczędzający może liczyć na zwrot oszczędności tylko do wysokości, gwarantowanych w kraju, w którym zagraniczny bank ma swoją siedzibę.

Banki mające swe siedziby poza terytorium Unii Europejskiej, działające na terenie Polski, są objęte systemem gwarantowania w zakresie, w jakim system gwarantowania w kraju ich siedziby nie zapewnia wypłaty środków gwarantowanych w granicach określonych dla banków polskich.

Porównaj oferty banków

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Tagi

bfg, lokata

Zdjęcia


Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Justyna Świder

specjalista z zakresu prawa oświatowego i samorządowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama