Zmaleje pomoc dla zakładów pracy chronionej
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
REKLAMA
REKLAMA
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będzie wypłacał takie samo dofinansowanie firmom z otwartego, jak i z chronionego rynku pracy. Pomoc dla zakładów pracy chronionej będzie więc niższa. Większe wsparcie z PFRON otrzymają natomiast firmy z otwartego rynku pracy. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, który przyjął rząd. Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2009 r.
Przewiduje, że dofinansowanie do płacy niepełnosprawnych ma wynosić 75 proc. ich wynagrodzenia brutto, finansowanych przez pracodawcę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i wypadkowe oraz składek do Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Miesięczne dofinansowanie wynagrodzenia osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności wyniesie do 160 proc. minimalnej płacy obowiązującej w grudniu poprzedniego roku (1801,60 zł), ze stopniem umiarkowanym do 140 proc. (1576,40 zł), a tej ze stopniem lekkim do 60 proc. (675,60 zł).
Po wprowadzeniu zmian Fundusz nie będzie już odrębnie wypłacał dofinansowań do wynagrodzeń i refundacji składek ZUS niepełnosprawnych. Z szacunków organizacji pracodawców zatrudniających niepełnosprawnych wynika, że wysokość pomocy przekazywanej firmom zmniejszy się średnio o kilka, kilkanaście proc.
- Dla niektórych firm, w tym przede wszystkim spółdzielni inwalidów, może to oznaczać kłopoty finansowe lub nawet zaprzestanie produkcji - mówi Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.
Od 1 stycznia 2009 r. pracodawcy nie będą już musieli co roku składać wniosku o udzielenie takiej pomocy i rozliczać się z pobieranych kwot. Wsparcie będzie przysługiwało przez cały okres zatrudnienia osoby niepełnosprawnej. Pomoc będzie przysługiwała także za zatrudnienie tych niepełnosprawnych, którzy mają już ustalone prawo do emerytury.
- Firmy mają teraz problem z ustaleniem, którym pracownikom przysługuje emerytura, a którym nie - mówi Bogna Nowak-Turowiecka z Konfederacji Pracodawców Polskich.
Jeżeli pracodawca pobierze środki z PFRON w nadmiernej wysokości, będzie musiał je zwrócić wraz z odsetkami naliczonymi od dnia ich otrzymania.
Łukasz Guza
lukasz.guza@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA