reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Lokaty strukturyzowane > Zyski z energii odnawialnej

Zyski z energii odnawialnej

Jedną z głównych strategii inwestycyjnych lokat strukturyzowanych jest inwestowanie w ekologiczną energię odnawialną.

Jednym z najmodniejszych trendów wśród twórców struktur jest oparcie części inwestycyjnej o przemysł związany z czystą energią (ang. clean energy). Globalne ocieplenie jest coraz bardziej palącym problemem, któremu przeciwdziała już nie tylko Unia Europejska. Raport Energy Outlook 2006 zakłada, że aby sprostać zapotrzebowaniu na rosnące zużycie energii do 2030 r. globalne inwestycje w rozbudowę mocy energetycznych powinny sięgnąć 20 bilionów USD. Najszybciej rozwijającym się sektorem będzie właśnie energia alternatywna oparta na odnawialnych źródłach energii i na siłowniach atomowych. Najbardziej ambitne plany ma w tym względzie Wspólnota Europejska, która co roku planuje inwestować 17 mld EUR w energię wiatrową, aby w przyszłości zaspokoić potrzeby połowy jej mieszkańców.

Emitenci struktur chętnie wykorzystują te plany w swoich pomysłach inwestycyjnych, tym bardziej, że sama branża czystej energii rodzi korzystne skojarzenia wśród potencjalnych inwestorów. Ponieważ to nowy trend, produkty opierają się na całych indeksach, a nie na wybranym koszyku spółek. Instrumentem bazowym w wypadku produktu Hydro Power Noble Banku są S&P Global Clean Energy Index oraz S&P Global Water Index, czyli poza producentami „czystej energii”, również spółki inwestujące w jej technologię oraz podmioty związane z infrastrukturą wodną. Green Energy BRE Banku do wspomnianych dwóch indeksów S&P dorzucił jeszcze World Nuclear Power Index, który zawiera spółki zajmujące się wydobyciem, przetwarzaniem i wzbogacaniem uranu wykorzystywanego w elektrowniach atomowych.

W wypadku rozwiązania Commercial Union – produkt CU Gwarancja Nowa Energia został oparty o indeks brytyjskiego Royal Bank of Scotland – RBS Enchanced Green, natomiast Climate Core pozwalał zarabiać na korzystnych zmianach indeksów Sarasin New Power Fund, Julius Bär SAM Sustainable Water Fund i Schroder Alternative Solutions Agriculture Fund.

Produkty inwestycyjne oparte o energię alternatywną:

  • Green Energy – BRE Bank,
  • CU Gwarancja Nowa Energia – Commercial Union,
  • HydroPower – Noble Bank,
  • Climate +, Climate Core, ekoPaliwa – New World Alternative Investments (NWAI).

Porównaj oferty lokat strukturyzowanych


reklama

Czytaj także

Autor:

Open Finance

Źródło:

Własne

Tagi

lokata

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama