| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Utrata ryczałtu od początku roku

Utrata ryczałtu od początku roku

Przedsiębiorca opłacający ryczałt, który przekroczy limit przychodów 150 tys. euro w trakcie roku, straci prawo do ryczałtu od początku następnego roku. Obecnie prawo to traci od następnego miesiąca po przekroczeniu limitu.


ZMIANA PRAWA

• Projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz innych ustaw, który jest w Sejmie, zakłada, że podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, których przychody przekroczą 150 tys. euro w trakcie roku, prawo do ryczałtu stracą od początku następnego roku , a nie, jak dziś, od następnego miesiąca. Co to będzie oznaczać?

- Rozpatrywana nowelizacja ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy uchylenia art. 8 ust. 6 i ust. 7 tej ustawy. Jeśli nowelizacja ta wejdzie w życie, wyeliminuje obowiązek zmiany w trakcie roku podatkowego zasad opodatkowania z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych na zasady ogólne.

• Wyjaśnijmy, jak jest dziś.

- Obecnie podatnicy, którzy wybrali opodatkowanie w formie ryczałtu, muszą zmienić zasady opodatkowania, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym ich przychody przekroczą równowartość 150 tys. euro. Należy podkreślić, że ten wymóg dotyczy podatników kontynuujących prowadzenie działalności rozpoczętej w latach poprzednich, nie dotyczy natomiast tych podatników ryczałtowców, którzy rozpoczęli działalność w bieżącym roku.

• Ale proponowana zmiana to powrót do rozwiązań z przeszłości?

- Tak. Planowana zmiana to powrót do rozwiązań obowiązujących do końca 2007 roku (z wyjątkiem limitu przychodów, który wówczas wynosił 250 tys. euro) i niewątpliwie można tutaj zarzucić ustawodawcy brak konsekwencji oraz wprowadzanie zamieszania w zakresie opodatkowania ryczałtem przychodów osób fizycznych osiąganych z działalności gospodarczej, ale przedsiębiorcy powinni być raczej zadowoleni z takiego obrotu sytuacji.

• Dlaczego?

- Przekroczenie limitu przychodów nie będzie się już wiązało z koniecznością zmiany ewidencji podatkowej w trakcie roku ani też ze składaniem dwóch różnych zeznań rocznych dla podatku dochodowego od osób fizycznych. Podatnicy ryczałtowcy będą mogli do końca roku opłacać podatek w formie ryczałtu bez względu na wysokość osiągniętych w trakcie roku przychodów, oczywiście jeśli pozostałe warunki opodatkowania ryczałtem będą zachowane. Zmiana zasad opodatkowania będzie konieczna dopiero od następnego roku podatkowego.

• Planowane zmiany to także korzyści w zakresie wyboru formy opodatkowania po przekroczeniu limitu przychodów?

- To prawda. Przedsiębiorca, mając informację o przekroczeniu limitu dla ryczałtu, począwszy od nowego roku podatkowego, będzie mógł dokonać wyboru opodatkowania np. stawką 19-proc.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Röben

Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK