REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Utrata ryczałtu od początku roku

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Przedsiębiorca opłacający ryczałt, który przekroczy limit przychodów 150 tys. euro w trakcie roku, straci prawo do ryczałtu od początku następnego roku. Obecnie prawo to traci od następnego miesiąca po przekroczeniu limitu.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

• Projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz innych ustaw, który jest w Sejmie, zakłada, że podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, których przychody przekroczą 150 tys. euro w trakcie roku, prawo do ryczałtu stracą od początku następnego roku , a nie, jak dziś, od następnego miesiąca. Co to będzie oznaczać?

- Rozpatrywana nowelizacja ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy uchylenia art. 8 ust. 6 i ust. 7 tej ustawy. Jeśli nowelizacja ta wejdzie w życie, wyeliminuje obowiązek zmiany w trakcie roku podatkowego zasad opodatkowania z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych na zasady ogólne.

• Wyjaśnijmy, jak jest dziś.

- Obecnie podatnicy, którzy wybrali opodatkowanie w formie ryczałtu, muszą zmienić zasady opodatkowania, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym ich przychody przekroczą równowartość 150 tys. euro. Należy podkreślić, że ten wymóg dotyczy podatników kontynuujących prowadzenie działalności rozpoczętej w latach poprzednich, nie dotyczy natomiast tych podatników ryczałtowców, którzy rozpoczęli działalność w bieżącym roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• Ale proponowana zmiana to powrót do rozwiązań z przeszłości?

- Tak. Planowana zmiana to powrót do rozwiązań obowiązujących do końca 2007 roku (z wyjątkiem limitu przychodów, który wówczas wynosił 250 tys. euro) i niewątpliwie można tutaj zarzucić ustawodawcy brak konsekwencji oraz wprowadzanie zamieszania w zakresie opodatkowania ryczałtem przychodów osób fizycznych osiąganych z działalności gospodarczej, ale przedsiębiorcy powinni być raczej zadowoleni z takiego obrotu sytuacji.

• Dlaczego?

- Przekroczenie limitu przychodów nie będzie się już wiązało z koniecznością zmiany ewidencji podatkowej w trakcie roku ani też ze składaniem dwóch różnych zeznań rocznych dla podatku dochodowego od osób fizycznych. Podatnicy ryczałtowcy będą mogli do końca roku opłacać podatek w formie ryczałtu bez względu na wysokość osiągniętych w trakcie roku przychodów, oczywiście jeśli pozostałe warunki opodatkowania ryczałtem będą zachowane. Zmiana zasad opodatkowania będzie konieczna dopiero od następnego roku podatkowego.

• Planowane zmiany to także korzyści w zakresie wyboru formy opodatkowania po przekroczeniu limitu przychodów?

- To prawda. Przedsiębiorca, mając informację o przekroczeniu limitu dla ryczałtu, począwszy od nowego roku podatkowego, będzie mógł dokonać wyboru opodatkowania np. stawką 19-proc.

• A dziś nie ma tej możliwości?

- Nie. Obecnie organy podatkowe w razie przekroczenia przez przedsiębiorcę ryczałtowca limitu przychodów w trakcie roku uznają, że nie ma on prawa do wyboru opodatkowania podatkiem liniowym według stawki 19 proc. i nakazują opodatkowanie osiąganych w dalszej części roku dochodów według stawek progresywnych.

• To po co było zmieniać przepisy w tym zakresie?

- Wydaje się, że zmiany tej ustawy są wynikiem ścierania się różnych koncepcji i poglądów na podatek zryczałtowany. Z jednej strony, dostrzega się potrzebę istnienia uproszczonych form opodatkowania dla małych przedsiębiorców, aby nie obciążać ich nadmiernymi obowiązkami natury administracyjnej, które mogłyby spowodować nieopłacalność prowadzonej przez nich działalności. Z drugiej często podnosi się, że odstępstwa od ogólnych zasad opodatkowania kreują możliwość wykorzystania ich dla unikania opodatkowani. Zmiany doprowadziły do zróżnicowania sytuacji podatników rozpoczynających działalność gospodarczą oraz kontynuujących tę działalność, co było krytykowane i z pewnością przyczyniło się do powstania projektu powrotu starych rozwiązań.

Fot. Wojciech Górski

Mirosława Przewoźnik-Kurzyca

radca prawny z Kancelarii Salans

Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA