reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Lokaty > Warto wiedzieć > Renesans lokat bankowych

Renesans lokat bankowych

Duże spadki cen akcji na giełdzie powodują, że lokowanie oszczędności w jednostki funduszy inwestycyjnych a zwłaszcza w akcje spółek giełdowych stało się bardzo ryzykowne. Bezpieczną alternatywą dla rynku giełdowego w tym czasie stały się lokaty bankowe.

Kryzys sektora finansowego w Stanach Zjednoczonych spowodował znaczne odchudzenie portfeli także polskich inwestorów giełdowych i osób lokujących swe oszczędności w jednostkach funduszy inwestycyjnych. Pamiętamy, jak jeszcze rok wcześniej większość reklamy telewizyjne funduszy inwestycyjnych kusiły nas ponadprzeciętnymi zyskami. Aby pobudzić naszą wyobraźnię przedstawiano stopę zwrotu z funduszy agresywnych, gdzie przeważającą część portfela stanowią akcje spółek giełdowych. Zyski z takich inwestycji często przekraczały 60 proc. w skali roku.

Duże spadki na giełdzie w ostatnim czasie spowodowały, że towarzystwa funduszy inwestycyjnych nie mają już się czym chwalić. W ciągu ostatniego roku właściciele jednostek funduszy agresywnych stracili średnio ponad połowę zainwestowanego kapitału. Strat nie uniknęli także inwestorzy funduszy należących do grupy stabilnego wzrostu, gdzie udział akcji w portfelu inwestycyjnym jest znacznie mniejszy. W ciągu ostatniego roku stracili oni średnio co czwartą zainwestowaną złotówkę.

Obecnie największa część oglądanych przez nas reklam dotyczy lokat bankowych. Banki starając się o klientów prześcigają się w wysokości oprocentowania. Można spotkać oferty o oprocentowaniu przekraczającym nawet 8 proc. w skali roku. Kryzys sektora finansowego spowodował też niższą płynność na rynku depozytów międzybankowych, banki niechętnie pożyczają sobie pieniądze, dlatego tak bardzo zależy im na powiększeniu portfela lokat.

Porównaj oferty banków

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Martyna Owsiak

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama