reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rabat na naprawy nie stanowi rezerw

Rabat na naprawy nie stanowi rezerw

Rabat udzielony kupującemu na naprawy gwarancyjne uwzględniony jest w cenie nabycia towaru i nie ujmuje się go w rozliczeniach międzyokresowych.


Na posiedzeniu Komitet Standardów Rachunkowości przyjął szósty krajowy standard rachunkowości. Wyjaśni on zasady ujmowania w księgach rachunkowych rezerw, biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów oraz zobowiązań warunkowych, ich wycenę oraz kryteria prezentacji w sprawozdaniu finansowym.

Przykładowo standard przedstawia zasady ujmowania rabatów udzielanych na pokrycie kosztów napraw gwarancyjnych. Niezależnie od tego, czy udzielono go przez zmniejszenie wartości zakupionych towarów w fakturze, czy potwierdzono jego udzielenie oddzielną fakturą - nie jest ujmowany jako rezerwa na pokrycie kosztów napraw gwarancyjnych przez jednostkę otrzymującą rabat. Rabat udzielony kupującemu jest uwzględniony w cenie nabycia towaru. Standard podkreśla, że jednostka handlowa dokonuje biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów napraw gwarancyjnych towarów w związku z ich sprzedażą, czyli wtedy, gdy ma miejsce zdarzenie obligujące. Dokonywanie takich rozliczeń zwiększa koszty sprzedaży jednostki handlowej.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Fornalczyk (CEO)

Partner Założyciel, COMPER

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama