REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konta oszczędnościowe

REKLAMA

REKLAMA

Zamiast lokaty warto założyć konto. Bez zamrażania pieniędzy można osiągnąć większy zysk. W ostatnim czasie wiele reklam telewizyjnych przekonuje nas do tego rodzaju inwestycji.

Oferta Otwartego Rachunku Oszczędnościowego ING Banku Śląskiego dokonała małej rewolucji na polskim rynku bankowych. Hasło „wpłacaj i wypłacaj, kiedy chcesz” weszło już do języka potocznego.

REKLAMA

Śladem ING ruszyły kolejne banki otwierając konta oszczędnościowe, umożliwiające wypłatę pieniędzy w każdej chwili bez utraty wypracowanych odsetek i oferując atrakcyjne oprocentowanie.

Dodatkowe oszczędności

REKLAMA

Rachunek oszczędnościowy jest znakomitą ofertą dla osób, które posiadają nadwyżki finansowe, ale nie chcą blokować pieniędzy na lokacie. Oszczędności nie leżą na nieoprocentowanym, albo bardzo nisko oprocentowanym koncie osobistym, ale pracują na wyższe odsetki. W ten sposób można odkładać pieniądze na wakacje, większy zakup, który planuje się w przyszłości lub czasowo ulokować oszczędności, aby za kilka tygodni czy miesięcy zainwestować je efektywniej.

Banki często zachęcają do korzystania z kont oszczędnościowych, podkreślając że łączą one zalety lokaty i rachunków bieżących. Nie jest to jednak zupełna prawda, a hasło „wpłacaj i wypłacaj, kiedy chcesz” sprawdza się tylko częściowo. Rachunki takie mają wprawdzie oprocentowanie często wyższe od lokat bankowych, a pieniądze wpłacać i wypłacać bez utraty odsetek rzeczywiście można w każdej chwili, ale częste wypłaty mogą poskutkować

skonsumowaniem wypracowanych odsetek. Banki dopuszczają bowiem jedną, czasem dwie wypłaty w miesiącu bez prowizji. Każda kolejna może już kosztować 5 a nawet 10 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Traktując więc konto oszczędnościowe jak zwykły rachunek bieżący i wypłacając systematycznie pieniądze na bieżące potrzeby, można zapłacić więcej prowizji, niż zarobić na odsetkach. Rachunek oszczędnościowy powinno się więc traktować tylko jako miejsce, w którym przechowuje się pieniądze na przyszłość i wypłacać tylko w razie rzeczywistej potrzeby.

Konta oszczędnościowe można otwierać nie tylko w banku, w którym posiada się rachunek bieżący, choć zdarza się, że stali klienci są premiowani wyższymi odsetkami.

Zalety rachunków oszczędnościowych

  • brak konieczności określenia czasu utrzymywania pieniędzy na koncie
  • możliwość wpłat i wypłat w dowolnym momencie
  • naliczanie odsetek za każdy dzień utrzymywania pieniędzy na rachunku
  • wysokie oprocentowanie, porównywalne do oprocentowania lokat
  • brak opłat za prowadzenie konta

Pewny zysk

Jeżeli oprocentowanie roczne konta wynosi 5 proc., to za każdy dzień utrzymywania oszczędności bank będzie doliczał 0,000137 proc. Lokując na rachunku 10 tys. zł, po miesiącu bank dopisze do niego 33,09 zł (41,09 zł odsetek pomniejszonych o 19 proc. podatku od zysków kapitałowych, czyli 8 zł - wysokość podatku zaokrągla się do 1 zł). Po roku rachunek powiększy się o 412,60 zł.

Porównaj oferty banków

Comperia.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

REKLAMA

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA