REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Socjotechnika - zabójcza broń cyberprzestępców

Sebastian Górski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nawet najdoskonalsze systemy zabezpieczeń nie pomogą, kiedy zawiedzie czynnik ludzki. Doskonale wiedzą o tym autorzy wirusów, trojanów oraz robaków internetowych, wśród których zaczyna dominować trend do coraz częstszego wykorzystywania socjotechniki w celu prowokowania użytkowników do samodzielnego pobierania niebezpiecznych plików lub przekazywania poufnych danych. Mimo rosnącej świadomości w zakresie wiedzy o niebezpieczeństwach związanych z korzystaniem z Internetu, nadal duża grupa ludzi daje się złapać na tę przysłowiową "elektroniczną przynętę".

Powyższa teoria wydaje się jeszcze bardziej wiarygodna w obliczu ostatniego raportu opublikowanego przez specjalistów z firmy McAfee. Wskazuje on jednoznacznie na tendencję odchodzenia od rozwoju niebezpiecznego oprogramowania na rzecz doskonalenia technik socjotechnicznych, czyli sposobów na to, aby użytkownik pod wpływem określonych bodźców sam pobierał plik lub ujawniał poufne dane.

REKLAMA

A oni powiedzieli, że...

REKLAMA

Jeden z ciekawszych fragmentów raportu jest poświęcony wpływowi fałszywych informacji na zachowanie rynku giełdowego. W ostatnim czasie rozpowszechniono kilka niepotwierdzonych doniesień, które miały doprowadzić do wzrostu lub spadku cen akcji (jedną z nich była pogłoska o ataku serca, którego miał doświadczyć Steve Jobs, prezes koncernu Apple).

Sytuacja wygląda podobnie z inwestorami, którzy zaczynają podejmować strategiczne decyzje na podstawie doniesień z rynku bezpieczeństwa. Najlepszym przykładem są notowania koncernu Microsoft, którego akcje spadają w każdy drugi wtorek miesiąca po opublikowaniu cyklicznego zestawu poprawek bezpieczeństwa dla systemów operacyjnych Windows.

Nietrudno domyśleć się, że jeśli rynek giełdowy daje się łatwo regulować za pomocą takich wybiegów, już wkrótce potencjał ten zaczną dostrzegać również spamerzy, autorzy wirusów, trojanów, robaków internetowych oraz ludzie zajmujący się wykradaniem poufnych danych (tzw. phisherzy). Płynie z tego jednoznaczny wniosek, iż warto kilkukrotnie weryfikować wszystkie informacje i za wszelką cenę nie dać się zmanipulować.

Ważne!

Socjotechnika? Co to takiego? Termin ten oznacza nietechniczne sposoby łamania zabezpieczeń, które opierają się na interakcji ludzkiej, tj. skłanianiu podstępem użytkowników do złamania standardowych środków bezpieczeństwa. Zarówno twórcy wirusów, jak i spamerzy powszechnie wykorzystują metodę ukrywania złośliwych programów i spamu pod postacią nieszkodliwych wiadomości i programów. Często udają nawet, że zwalczają dokładnie tę samą formę cybernetycznego przestępstwa, którą zamierzają popełnić. Ich celem jest wywołanie odpowiedniej reakcji użytkownika.
źródło: słownik Antywirus.WieszJak.pl. Redakcja: Kaspersky Lab Polska

Wielkie wydarzenie, wielki problem

REKLAMA

Kolejna znacząca część raportu firmy McAfee poświęcona jest zagrożeniom związanym z rozprzestrzenianiem się fałszywych wiadomości w trakcie ważnych wydarzeń o charakterze sportowym, politycznym lub kulturalnym. Autorzy wirusów, trojanów, robaków internetowych oraz spamerzy wykorzystują okazję i na fali zainteresowania określonymi imprezami starają się przekonać użytkowników do pobierania i uruchamiania groźnych programów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tak było w trakcie ostatniej olimpiady w Pekinie, kiedy Internet został wręcz zasypany spamem pozornie związanym z imprezą sportową, a w rzeczywistości dystrybuującym niebezpieczne oprogramowanie, które umożliwiało przejęcie zdalnej kontroli nad zainfekowanym komputerem. Zauważono również wzrost ilości oprogramowania podszywającego się pod aktualizacje lub aplikacje antywirusowe, które zamiast chronić infekowały. Tego typu programy określono mianem "scareware

Jak się bronić przed socjotechniką

Poniżej kilka krótkich wskazówek odnośnie podstawowych zasad obrony przed socjotechniką:

  • bądź podejrzliwy wobec każdego doniesienia, wiadomości pocztowej lub telefonu z nieznanego źródła;
  • staraj się dokładnie zweryfikować tożsamość osoby, z którą rozmawiasz lub korespondujesz;
  • nigdy nie podawaj poufnych informacji prywatnych oraz służbowych, o ile nie jesteś pewien tożsamości oraz intencji osoby, z którą rozmawiasz;
  • nie wysyłaj poufnych informacji przez Internet, jeśli nie zostało nawiązane bezpieczne połączenie między twoim komputerem a punktem docelowym (strona WWW, serwer FTP, połączenie bezpośrednie);
  • zwracaj baczną uwagę na adres URL oraz ewentualne pomyłki w nim. Mogą one sugerować, że odnośnik kieruje do fałszywej strony, na której znajduje się groźne oprogramowanie: wirus, trojan lub robak internetowy.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

REKLAMA

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

REKLAMA

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA