reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Oddziały firm reasekuracyjnych bez licencji

Oddziały firm reasekuracyjnych bez licencji

Zagraniczny zakład reasekuracji nie będzie musiał uzyskać zezwolenia na wykonywanie działalności w Polsce, jeśli uzyskał odpowiednie zezwolenie w Unii Europejskiej.


ZMIANA PRAWA

Na polskim rynku ubezpieczeniowym pojawią się nowe instytucje finansowe - zakłady reasekuracji. Będą one prowadzić działalność w formie spółki akcyjnej, spółki europejskiej albo towarzystwa wzajemnej reasekuracji. Zakłady będą wykonywać działalność jednocześnie w dziedzinie ubezpieczeń na życie i ubezpieczeń majątkowych, co dotychczas nie było dozwolone. Takie zmiany przewiduje przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o działalności ubezpieczeniowej oraz niektórych innych ustaw.

Projekt dostosowuje zasady działania zakładów reasekuracji do prawa unijnego - przewiduje utworzenie tzw. jednolitej licencji. Zakład reasekuracji, mający zezwolenie na prowadzenie działalności, nie będzie musiał starać się o licencję, otwierając oddział w innym kraju.

Wszystkie zakłady będą musiały gromadzić dane statystyczne w celu ustalania na ich podstawie składek reasekuracyjnych i rezerw techniczno-ubezpieczeniowych. Na zakłady reasekuracji, podobnie jak na zakłady ubezpieczeń, nałożony zostanie obowiązek posiadania środków własnych w wysokości nie niższej niż margines wypłacalności i nie niższej niż kapitał gwarancyjny. Ponadto będą musiały utworzyć kapitał zapasowy, kapitały rezerwowe, oraz, przeznaczone na pokrycie bieżących i przyszłych zobowiązań, rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe.

Zmianie ulegnie także definicja działalności ubezpieczeniowej, z której usunięto pojęcie umowy reasekuracji, natomiast do ustawy o działalności ubezpieczeniowej wprowadzona zostanie definicja działalności reasekuracyjnej.

1,4 proc. wynosi udział reasekuratorów z Europejskiego Obszaru Gospodarczego w polskiej składce reasekuracyjnej

KATARZYNA WÓJCIK-ADAMSKA

katarzyna.wojcik@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz.U. nr 124, poz. 1151 z późn. zm.).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Krenc

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama