Oddziały firm reasekuracyjnych bez licencji
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
REKLAMA
Na polskim rynku ubezpieczeniowym pojawią się nowe instytucje finansowe - zakłady reasekuracji. Będą one prowadzić działalność w formie spółki akcyjnej, spółki europejskiej albo towarzystwa wzajemnej reasekuracji. Zakłady będą wykonywać działalność jednocześnie w dziedzinie ubezpieczeń na życie i ubezpieczeń majątkowych, co dotychczas nie było dozwolone. Takie zmiany przewiduje przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o działalności ubezpieczeniowej oraz niektórych innych ustaw.
REKLAMA
Projekt dostosowuje zasady działania zakładów reasekuracji do prawa unijnego - przewiduje utworzenie tzw. jednolitej licencji. Zakład reasekuracji, mający zezwolenie na prowadzenie działalności, nie będzie musiał starać się o licencję, otwierając oddział w innym kraju.
Wszystkie zakłady będą musiały gromadzić dane statystyczne w celu ustalania na ich podstawie składek reasekuracyjnych i rezerw techniczno-ubezpieczeniowych. Na zakłady reasekuracji, podobnie jak na zakłady ubezpieczeń, nałożony zostanie obowiązek posiadania środków własnych w wysokości nie niższej niż margines wypłacalności i nie niższej niż kapitał gwarancyjny. Ponadto będą musiały utworzyć kapitał zapasowy, kapitały rezerwowe, oraz, przeznaczone na pokrycie bieżących i przyszłych zobowiązań, rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe.
Zmianie ulegnie także definicja działalności ubezpieczeniowej, z której usunięto pojęcie umowy reasekuracji, natomiast do ustawy o działalności ubezpieczeniowej wprowadzona zostanie definicja działalności reasekuracyjnej.
1,4 proc. wynosi udział reasekuratorów z Europejskiego Obszaru Gospodarczego w polskiej składce reasekuracyjnej
KATARZYNA WÓJCIK-ADAMSKA
katarzyna.wojcik@infor.pl
Podstawa prawna
• Ustawa z 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz.U. nr 124, poz. 1151 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA