REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zwyżka euro przed aukcją portugalskich obligacji

Dziś o godz. 11.45 poznamy wyniki aukcji portugalskich obligacji o wartości 1,25 mld EUR. Niepewność wyników podkręca wzrost wartości euro. Może mieć to związek z niedawną deklaracją Chin i Japonii. Oba kraje przejawiają zainteresowanie europejskimi papierami wartościowymi.

Żłobek i klub dziecięcy - nowe zasady zakładania

Sejm przyjął 5 stycznia 2011 roku ustawę o opiece nad dziećmi do lat trzech. Tzw. ustawa żłobkowa wprowadza nowe rozwiązania dotyczące zasad zakładania i prowadzenia placówek, w których sprawowana jest opieka na dziećmi. Jakie odmienne uregulowania przyjął nasz ustawodawca?

Jakie są najmłodsze indeksy na GPW?

Giełda nieustannie kreuje wskaźniki, odwzorowujące koniunkturę w poszczególnych segmentach spółek. Spośród nich najkrócej istnieje indeks, gromadzący firmy, które regularnie wypłacają dywidendę. Trudno przewidzieć, czy spotka go podobny los co TechWIG.

Czy minister gospodarki Waldemar Pawlak słusznie wypowiedział wojnę spreadom?

Frank idzie w górę, a spready, czyli różnica pomiędzy kursem zakupu i sprzedaży waluty w danym banku, powiększają się. Kredytobiorcy z niepokojem śledzą ceny walut. Ich sytuacja jest różna w zależności od banku, ale miesięcznie mogą stracić nawet 30 zł za każde, pożyczone 100 tys. zł.

REKLAMA

Ministerstwo chce redukować bariery dla firm

Reforma prawa gospodarczego, a także zmiany w zakresie refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych to nowości jakie czekają przedsiębiorców w najbliższym czasie. 10 stycznia 2011 r. odbyło się posiedzenia Komisji Trójstronnej któremu przewodniczył wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

MSP potrzebuje nowych narzędzi informatycznych

Małe i średnie przedsiębiorstwa potrzebują do rozwoju nowoczesnych narzędzi informatycznych. „Świadomość cyfrowa” sektora MSP to główne tematy konferencji poświęconej Systemowi Zarządzania Obiegiem Korespondencji (SZOK). Spotkanie odbyło się w Ministerstw Gospodarki 10 stycznia 2011.

Osoba niepełnosprawna a stan zatrudnienia

 Od 1 stycznia br. osobę niepełnosprawną wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych począwszy od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność.

Czy za wystawienie błędnego świadectwa pracy można dostać mandat od inspektora pracy

Ostatnio mieliśmy kontrolę z Państwowej Inspekcji Pracy i inspektor znalazł błąd w świadectwie pracy jednego z pracowników. Osoba wypisująca świadectwo wpisała błędny okres zatrudnienia. Ten błąd od razu został przez nas skorygowany i wystawiliśmy pracownikowi nowe świadectwo pracy. Czy w takiej sytuacji możemy dostać mandat od inspektora za ten błąd?

REKLAMA

Ulga na złe długi

Przedsiębiorca może odzyskać VAT z niezapłaconej przez kontrahenta faktury korzystając ze zmodyfikowanej w grudniu 2008 r. ulgi na „złe długi”. Regulacja ta uprawnia podatnika, po spełnieniu określonych w niej warunków, do obniżenia podatku należnego o kwoty podatku związane z nieściągalnymi wierzytelnościami.

Nowe deklaracje VAT

W związku ze zmianą stawek VAT zmienione zostało także rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług.

Firmy w Polsce polują na menedżerów

Prawie 6800 ogłoszeń skierowanych do dyrektorów i prezesów opublikowano w zeszłym roku na czołowym portalu rekrutacyjnym Pracuj.pl. To aż 60-procentowy wzrost w porównaniu z 2009 r. - zauważa "Rzeczpospolita".

Składka emerytalna będzie waloryzowana stopą zwrotu z obligacji

Minister Michał Boni powiedział, że część składki z OFE, która zostanie przeniesiona do ZUS będzie waloryzowana stopą zwrotu z obligacji skarbowych.

Wtorek udany dla złotego

Rynek nie obfitował dzisiaj w żadne, istotne wskaźniki makro. Kursy większości par walutowych, z eurodolarem na czele, nie podlegały znaczącym wahaniom. Natomiast złoty zdecydowanie umocnił się.

Wypowiedź Bratkowskiego umocniła złotego

Złoty nie mógł pozostać obojętny na wypowiedź Andrzeja Bratkowskiego. Członek Rady Polityki Pieniężnej orzekł, że dla gospodarki najkorzystniejszy byłby kurs EUR/PLN na poziomie 3,70-3,80, a do końca roku wartość złotego może wzrosnąć nawet do 3,50.

Jak dużo można zaoszczędzić dzięki zakupowi działki zimą?

Lubimy wiedzieć dokładnie, co kupujemy. Ponieważ zimą trudniej jest dostrzec wiele detali, związanych z nieruchomością, popyt spada, a sprzedawcy są bardziej skorzy do negocjacji. Można wytargować przeszło 20% ceny.

Czy przedsiębiorca zapłaci odszkodowanie za agresywnego ochroniarza?

Pracownicy firm ochroniarskich nie mogą bezprawnie naruszać dóbr osobistych odwiedzających sklep klientów. Ofiary agresji ze strony ochrony mogą wystąpić o odszkodowanie do przedsiębiorcy, który jest właścicielem placówki.

Jak obliczyć atrakcyjność inwestycyjną na tle ryzyka danego kraju?

Zastanawiając się, jaki fundusz wybrać, stajemy przed trudnym zadaniem. Oferta jest bogata i i zdecydowanie wykracza poza granice Polski. Istnieją jednak specjalne metody selekcji państw, które posiadają ponadprzeciętny potencjał wzrostu cen akcji. Jedną z nich jest zastosowanie wskaźnika PEG (ang. Price/Earnings to Growth), czyli Cena/Zysk do stopy wzrostu zysków.

Do kiedy przedsiębiorca musi przeprowadzić inwentaryzację?

Przedsiębiorca musi zakończyć inwentaryzację do 15 stycznia. W przypadku rozliczenia ujawnionych różnic termin upływa 25 marca.

Jaka jest opłacalność e-learningu we wdrażaniu nowych pracowników biurowych?

E-learning, jako alternatywna forma dla szkoleń tradycyjnych, bardzo szybko zyskuje na popularności. Coraz częściej wykorzystywany jest nie tylko w firmach prywatnych, ale również w urzędach, na uczelniach wyższych oraz w innych instytucjach.

Egzekucja z ruchomości - zajęcie

Egzekucja z ruchomości jest jednym ze sposobów egzekucji, który winien wskazać wierzyciel we wniosku egzekucyjnym, aby komornik mógł prowadzić postępowanie z majątku ruchomego dłużnika.

Pomocna dłoń Azji

Japonia łączy się z Chinami w walce z kryzysem i deklaruje udzielenie wsparcia Staremu Kontynentowi. Japoński minister finansów dał słowo, że zakupi obligacje, wyemitowane przez Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej, stworzony specjalnie z myślą o krajach, które znajdują się w tarapatach. Kraj Kwitnącej Wiśni może nabyć nawet przeszło 20% wszystkich, wspomnianych papierów wartościowych.

Pomocna dłoń Azji

Japonia łączy się z Chinami w walce z kryzysem i deklaruje udzielenie wsparcia Staremu Kontynentowi. Japoński minister finansów dał słowo, że zakupi obligacje, wyemitowane przez Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej, stworzony specjalnie z myślą o krajach, które znajdują się w tarapatach. Kraj Kwitnącej Wiśni może nabyć nawet przeszło 20% wszystkich, wspomnianych papierów wartościowych.

Egzekucja z ruchomości - sprzedaż

Po dokonaniu zajęcia ruchomości, komornik wyznacza ich licytację, celem sprzedaży. Sprzedaż zajętych ruchomości następuje na pierwszej licytacji za ¾ kwoty ich oszacowania, a na drugiej licytacji za ½ tejże kwoty.

Jak serwer wpływa na strony WWW

Jak wiesz, to na serwerze znajdują się elementy konieczne do stworzenia strony WWW, jak i elementy systemowe, niezbędne do funkcjonowania serwisu. Znajduje się na nim również poczta elektroniczna firmy. Dlatego też niezwykle ważne jest by przy wyborze właściwego serwera zwrócić uwagę na parametry usługi. Jakimi zatem czynnikami kierować się przy wyborze serwera - podpowiadamy w dalszej części artykułu.

Japonia kupi obligacje wyemitowane przez EFSF

Coraz więcej krajów poczuwa się do udzielenia wsparcia, chociaż symbolicznego, przechodzącej kryzys strefie euro. Leży to w ich interesie polityczno-gospodarczym. Minister finansów Japonii Yoshihiko Noda zadeklarował dzisiaj gotowość kupienia około 20 proc. obligacji, jakie zostaną w styczniu wyemitowane przez Europejski Fundusz Stabilizacji Finansowej (EFSF). Ze środków uzyskanych ze sprzedaży zostanie sfinansowana obiecana pomoc dla Irlandii.

Czy dotacja unijna może być dziedziczona?

Dotacje unijne przyznane rolnikom na prowadzenie gospodarstw niskotowarowych mogą być dziedziczone przez ich spadkobierców. Właśnie weszły w życie zmienione przepisy rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie.

Jak spełnić wymogi wzajemnej zgodności w gospodarstwach rolników?

Rolnicy, którzy ubiegają się o przyznanie dopłat bezpośrednich lub korzystają z unijnej pomocy zobowiązani są do przestrzegania tzw. zasad wzajemnej zgodności (cross compliance). Przestrzeganie tych zasad poddane jest unijnym kontrolom. Od stycznia tego roku ich zakres został zwiększony.

Wybór drukarki do firmy – pojęcia związane z drukarką

Dla wielu osób pojęcia i skróty związane z drukarkami i samym drukowaniem są niezrozumiałe i obce. Wbrew pozorom nie ma w tym nic szczególnie skomplikowanego, a znajomość przynajmniej części z tych pojęć może pozwolić na znaczne zredukowanie kosztów czy jakości drukowania. Poznajmy więc kilka z pojęć, dzięki którym poprawimy jakość i wydajność drukowania.

Najistotniejsze pojęcia związane z drukarkami – co warto wiedzieć?

Istnieje wiele pojęć związanych z drukarkami. Wybór drukarki do firmy to trudne zadanie, szczególnie jak nie zna się przynajmniej części definicji słów i symboli, które pojawiają się w broszurach reklamowych i na opakowaniach. Warto więc poznać podstawowe pojęcia związane z drukarkami aby znacząco ułatwić sobie wyprawę do sklepu po nowe urządzenie dla firmy.

Drukarki specjalistyczne do nietypowych zastosowań – czym się charakteryzują?

Wybór tradycyjnej drukarki lub urządzenia wielofunkcyjnego do firmy nie jest prostym zadaniem. Decyzja powinna składać się z wielu przemyślanych posunięć, aby wybrany sprzęt spełniał w pełni pokładane w nim zadania i nadzieje. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy musimy wybrać nietypowe urządzenie. Jest to nieuniknione, jeśli prowadzimy firmę specjalizującą się w druku wielkoformatowym lub detalicznym. Poznajmy więc podstawowe charakterystyki drukarek o wyspecjalizowanych możliwościach.

Firmy wykorzystały środki unijne w 2010 roku

W 2010 roku Polska poświadczyła w Komisji Europejskiej wydatki na kwotę 35,7 mld zł. Oznacza to, że m.in. przedsiębiorcy, wykorzystują możliwe do uzyskania środki. O procesie finansowania przedsięwzięć z zastosowaniem finansowania unijnego poinformowała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Co z firmami farmaceutycznymi?

Nawet mali przedsiębiorcy z branży farmaceutycznej mogą odczuć negatywne skutki wejścia w życie ustawy refundacyjnej. Przygotowany projekt może spowodować zahamowanie rozwoju rynku leków w Polsce. Celem nowej regulacji miał być zwiększony poziom dostępności środków leczniczych oraz ograniczenie dopłat pacjentów. Zawarte w projekcie ustawy refundacyjnej rozwiązania fiskalne mogą zahamować rozwój krajowej branży farmaceutycznej. Celem tej ustawy miało być zwiększenie dostępności do leków oraz ograniczenie dopłat pacjentów. Tymczasem zawarte w niej regulacje przyniosą zupełnie odwrotny skutek.

Tajemnica przedsiębiorstwa a pracownik

Pracownik niejednokrotnie ma dostęp do wiadomości istotnych dla funkcjonowania zakładu pracy. Dlatego pracodawca powinien zabezpieczyć się przed ujawnieniem poufnych informacji – zarówno konkurentom, jak i innym niepowołanym osobom.

Dopłaty w spółce z o.o.

Proszę o informację na temat dopłat w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Umowa spółki nie przewiduje ich wnoszenia. Co trzeba zrobić, żeby wprowadzić taką możliwość w istniejącej spółce? Czy dopłaty mogą mieć charakter rzeczowy, tzn. niepieniężny? Kto i w jakim trybie decyduje o terminach wnoszenia dopłat i o ich konkretnej wysokości?

Fedak o płaceniu składki zdrowotnej: żadnych zmian w podatkach

Minister pracy Jolanta Fedak oświadczyła, że nie ma żadnych planów zmian w systemie podatkowym w związku z ewentualną propozycją zmiany sposobu księgowania składki na ubezpieczenie zdrowotne.

W 2010 roku zbankrutowało 655 polskich firm

W 2010 roku sądy ogłosiły upadłość 655 polskich firm. W kolejnych miesiącach drugiego półrocza obserwowano wyhamowanie wzrostu liczby upadłości, dzięki czemu rok zamknął się liczbą niższą o 5,2 proc. w stosunku do roku 2009.

Większa elastyczność w zakresie zapisywania stawek podatkowych w kasach rejestrujących

Zmienione zostało rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania.

Ile mieszkań można kupić za pieniądze Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy?

Do końca niedzieli Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zgromadziła 37 milionów złotych. Tegoroczna akcja może przynieść przeszło 44 miliony złotych. Kwota zebrana w ciągu jednego dnia spokojnie wystarczy na zakup nawet kilkunastu bloków mieszkalnych w dużym mieście, łącznie ponad 200 mieszkań, lub wynajęcie dwupokojowego mieszkania w stolicy na ponad 2000 lat.

Dlaczego główny indeks WIG odnotował spadki, a na światowych rynkach akcji nastąpiły wzrosty?

W pierwszy tydzień miesiąca poznajemy wskaźniki PMI, pochodzące z Indeksów Menedżerów Logistyki, które zalicza się do tzw. wskaźników wyprzedzających koniunktury. Są to jedne z najskuteczniejszych narzędzi analityków i inwestorów, służących do prognozowania przyszłości gospodarek w poszczególnych krajach. To właśnie dzięki umiejętnej analizie możliwe jest trafne rozpoznawanie kierunków głównych trendów na giełdzie.

W co warto było inwestować za granicą w 2010 roku?

W 2010 roku fundusze inwestujące za granicą, na rynkach wschodzących, mogły przynieść nawet przeszło 50% zysku. Osiągnęły one lepsze wyniki niż fundusze polskich akcji.

Presja deprecjacyjna w notowaniach złotego

Mimo że w dniu dzisiejszym nie ukazały się żadne, istotne publikacje, inwestorom nie brakowało emocji. Rano eurodolar zniżkował pod poziom 1,2900. Kurs poszedł w dół, ponieważ obawy, związane z kryzysem fiskalnym Portugalii i Hiszpanii, przybrały na sile.

Portugalia: nie ma rozmów na temat pomocy ze strony UE

Dwa czynniki złożyły się na poniedziałkowe spadki, od których europejskie rynki rozpoczęły nowy tydzień. Po pierwsze, piątkowa sesja w Stanach wypadła mizernie, ponieważ dane z tamtejszego rynku pracy nie sprostały oczekiwaniom inwestorów. Po drugie, obserwujemy eskalację obaw, związanych z problemami finansowymi Portugalii.

Jaką PKWiU stosować w 2011 roku?

Od 1 stycznia 2011 roku ustawy, których przedmiotem regulacji są podatki dochodowe, odsyłają do nowej klasyfikacji statystycznej z 2008 roku.

Jaka stawka VAT dla książek?

Firmy trudniące się sprzedażą książek przeżywają okres licznych zmian stawek VAT, w zależności od rodzaju stojących na półkach pozycji. Jak nie zgubić się w gąszczu przepisów i wybrać odpowiednią stawkę?

Jak szybko uzyskać odszkodowanie?

Wiele firm narzeka na wydłużone okresy oczekiwania na wypłatę odszkodowania. Wbrew pozorom można jednak uniknąć i uzyskać pieniądze szybko i sprawnie. Wystarczy trzymać się prostych zasad, którym ten artykuł będzie poświęcony.

Spekulacje na temat Portugalii osłabiły euro

Dziś obserwujemy niespodziewaną reakcję na piątkowe, dające do myślenia dane na temat amerykańskiego rynku pracy oraz wypowiedź szefa FED, z której wynika, iż gospodarka nie rozwija się wystarczająco szybko, aby zdecydowanie wesprzeć rynek pracy, zaś inflacja nie stanowi zagrożenia.

Spekulacje na temat Portugalii osłabiły euro

Dziś obserwujemy niespodziewaną reakcję na piątkowe, dające do myślenia dane na temat amerykańskiego rynku pracy oraz wypowiedź szefa FED, z której wynika, iż gospodarka nie rozwija się wystarczająco szybko, aby zdecydowanie wesprzeć rynek pracy, zaś inflacja nie stanowi zagrożenia.

Sroga zima zaszkodziła niemieckiemu budownictwu

Początek stycznia upłynął w duchu informacji, płynących ze wskaźników wyprzedzających koniunktury za grudzień. Opublikowane dane podtrzymywały dobre nastroje na globalnych rynkach akcji. Ten tydzień będzie zdominowany przez publikacje, dotyczące wyników poszczególnych spółek w USA.

Jakie są sposoby ochrony działalności gospodarczej?

Pożar, powódź czy huragan mogą przydarzyć się w każdej firmie. W prowadzenie działalności wpisane jest ryzyko wystąpienia nieszczęśliwych wypadków. Z pewnością żaden przedsiębiorca nie chciałaby na własnej skórze przekonać się jakie są faktyczne skutki niespodziewanych wypadków i siły wyższej.

Jak kształtował się krajowy rynek walutowy w grudniu 2010?

W drugiej połowie grudnia kurs EUR/PLN mieścił się w wąskim przedziale 3,9500 – 4,0000 i poddawał się stabilizacji, która miała miejsce w wyniku spadku aktywności inwestorów i ograniczenia zmienności notowań głównych par walutowych.

REKLAMA