Jakie są szczególne przypadki postępowania w deklaracji INTRASTAT?
REKLAMA
REKLAMA
- Informacje dotyczące kilku przywozów lub wywozów towarów sklasyfikowanych pod jednym kodem CN, realizowanych w obrębie Wspólnoty w jednym okresie sprawozdawczym, powinny być komasowane (sumowane) w jednej pozycji, o ile dane dotyczące: pola 11 (kod kraju wysyłki [w przywozie] / kod kraju przeznaczenia [w wywozie]), pola 12 (kod warunków dostawy), pola 13 (kod rodzaju transakcji), pola 15 (kod rodzaju transportu) oraz pola 16 (kod kraju pochodzenia [tylko w przywozie]) są identyczne, tzn., jeżeli każde z tych pojedynczych pól zawiera to samo oznaczenie kodu.
- Wywóz lub przywóz towarów w stanie rozmontowanym lub niezmontowanym np. dla celów transportu lub z przyczyn handlowych, załadowanych na kilka środków transportu, należy zadeklarować pod jedną pozycją towarową i wpisać ogólną (łączną) wartość towarów. Jeżeli przesyłki te zostały dokonane w kilku okresach sprawozdawczych, zgłoszenia należy dokonać tylko raz - za miesiąc sprawozdawczy, w którym dokonano odbioru lub wysyłki ostatniej partii towaru. Jeżeli w takich przypadkach transport dokonywał się przy wykorzystaniu różnych rodzajów transportu, należy podać kod rodzaju transportu, którym dokonano największego przywozu lub wywozu pod względem masy lub wartości przesyłki.
Polecamy: W jaki sposób ustalić obowiązek sprawozdawczy INTRASTAT?
REKLAMA
- W przypadku, gdy pojedyncza przesyłka zawiera różne części do pojazdów mechanicznych lub statków powietrznych, może być ujęta w jednej pozycji towarowej i zaklasyfikowana pod kodem towarowym, który odnosi się do towaru obejmującego ponad 50 % wartości przywożonych lub wywożonych części. Z takiego uproszczonego sposobu deklarowania wyłączone są nadwozia, podwozia i silniki do pojazdów mechanicznych lub statkówpowietrznych.
- Towary przywożone lub wywożone w celu uszlachetniania powinny być zgłaszane z podaniem wartości powierzonego surowca. Towary przywożone lub wywożone po uszlachetnianiu powinny być zgłaszane z podaniem wartości wszystkich zużytych surowców i materiałów (także tych, które nie były powierzone) oraz kosztu usługi. Niezależnie od przekroczonego progu statystycznego należy wypełniać pole 20 (wartość statystyczna w PLN).
REKLAMA
Uszlachetnianie towarów oznacza działania, których celem jest wytworzenie nowego lub w znacznym stopniu ulepszonego towaru. Nie musi to oznaczać zmiany w klasyfikacji towaru. Do działań będących uszlachetnianiem towarów zalicza się w szczególności: przetworzenie, budowę, montaż, udoskonalenie, renowację oraz pomalowanie towaru uprzednio niepomalowanego.
Przywóz lub wywóz towarów w celu uszlachetniania powinien być zgłaszany pod kodem rodzaju transakcji "41" (gdy towary mają wrócić do państwa wysyłki) lub „42” (gdy towary nie mają wrócić do państwa wysyłki), zaś przywóz lub wywóz towarów po uszlachetnianiu powinien być zgłaszany pod kodem transakcji "51" (gdy towary wracają do państwa wysyłki) lub „52” (gdy towary nie wracają do państwa wysyłki).
- Realizowany na podstawie umów o prenumeratę przywóz lub wywóz czasopism, objętych jedną fakturą, należy ująć w zgłoszeniu zbiorczo za cały okres prenumeraty. Jeżeli przesyłki czasopism zostały dokonane w kilku okresach sprawozdawczych, zgłoszenia należy dokonać tylko raz - za miesiąc sprawozdawczy, w którym dokonano odbioru lub wysyłki ostatniej partii czasopism.
- Przekazywanie towarów w ramach leasingu finansowego jest traktowane jako sprzedaż, w związku z czym przywóz lub wywóz takich towarów włączony jest do systemu INTRASTAT. Leasing finansowy obejmuje transakcje, w których raty leasingu obliczane są w taki sposób, że obejmują całą lub prawie całą wartość towarów. Ryzyko i korzyści związane z własnością przekazywane są dzierżawcy. W chwili zakończenia umowy dzierżawca staje się prawnym właścicielem towarów. W przypadku leasingu finansowego okresem sprawozdawczym jest miesiąc kalendarzowy, w którym nastąpił przywóz lub wywóz towarów. Leasing finansowy powinien być zgłaszany pod kodem rodzaju transakcji "14".
- Przekazywanie towarów przeznaczonych do użytkowania czasowego lub po takim użytkowaniu (np. wynajem, wypożyczenie, leasing operacyjny) nie podlega zgłoszeniu pod warunkiem, że:
REKLAMA
a) w stosunku do tych towarów nie planowano ani nie dokonano uszlachetniania;
b) przewidywany czas trwania użytkowania czasowego nie był ani nie będzie dłuższy niż 24 miesiące;
c) wywozy/przywozy nie są deklarowane jako dostawy/nabycia dla celów podatkowych.
Jeżeli któryś z powyższych warunków nie został spełniony, przywóz lub wywóz tych towarów należy zgłosić. W tym przypadku okresem sprawozdawczym jest miesiąc kalendarzowy, w którym nastąpił wywóz lub przywóz towarów. W przypadku, gdy przewidywany okres użytkowania nie był dłuższy niż 24 miesiące, a towary nie zostały wywiezione lub przywiezione po okresie 24 miesięcy od momentu ich przywozu lub wywozu, należy je zgłosić za okres sprawozdawczy, w którym upłynął termin 24 miesięcy od dnia przywozu/wywozu towarów. Transakcje takie powinny być zgłaszane pod kodem rodzaju transakcji "91".
- W przypadku, gdy przewidywany okres użytkowania towarów przywiezionych lub wywiezionych czasowo, w tym w ramach leasingu operacyjnego i dzierżawy, nie był dłuższy niż 24 miesiące, i towary te korzystały ze zwolnienia z obowiązku zgłoszenia, a przed upływem tego terminu nastąpiło zbycie lub nabycie towarów, przywóz albo wywóz takich towarów należy zgłosić za okres sprawozdawczy, w którym nastąpiło zbycie lub nabycie towarów.
Polecamy: Czy zawieszenie działalności wyklucza możliwość ubiegania się o dotację dla firmy?
Źródło: MF
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.