reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Czy zawieszenie działalności wyklucza ubieganie się o dotację na firmę?

Czy zawieszenie działalności wyklucza ubieganie się o dotację na firmę?

1 lutego 2011 roku wchodzi w życie ustawa z 16 grudnia 2010 o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw. Znajduje się tam wiele istotnych zmian dotyczących bezrobotnych, m. in. tych, którzy mają zawieszoną działalność gospodarczą. Czy będą mogli ubiegać się o dotację w urzędzie pracy?

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 roku w art. 65 ust. 5 stanowi, że władze publiczne prowadzą politykę zmierzającą do pełnego, produktywnego zatrudnienia poprzez realizowanie programów zwalczania bezrobocia, w tym organizowanie i wspieranie poradnictwa i szkolenia zawodowego oraz robót publicznych i prac interwencyjnych. Realizacją tej zasady polityki państwa jest m. in. ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Określa ona zadania państwa w zakresie promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia oraz aktywizacji zawodowej.

Ustawa ta definiuje bezrobotnego. Jest nim m. in. obywatel Polski niezatrudniony i niewykonujący pracy zarobkowej, który jest zdolny i gotowy do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie lub służbie, który spełnia jeszcze dodatkowe kryteria, jak np. ukończył 18 lat czy nie ukończył 60 lat (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna). Jednym z tych wymagań, który ulegnie zmianie w związku z nowelizacją jest przepis art. 2 ust. 1 pkt. 2 lit. f.

Obecnie bezrobotnym może być osoba, która nie posiada wpisu do ewidencji działalności gospodarczej albo nie podlega, na podstawie odrębnych przepisów, obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, z wyjątkiem ubezpieczenia rolników. Ten zapis ulega zmianie i otrzymuje nowe brzmienie. 

Polecamy: Jak rozwinąć firmę w branży budowlanej?

Bezrobotnym będzie również osoba, która nie złożyła wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej albo po złożeniu wniosku o wpis:

  • zgłosiła do ewidencji działalności gospodarczej wniosek o zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej i okres zawieszenia jeszcze nie upłynął, albo
  • nie upłynął jeszcze okres do, określonego we wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, dnia jej podjęcia.

Pytaniem zasadniczym jest to, czy taki bezrobotny, który zawiesił swoją działalność gospodarczą będzie mógł ubiegać się o dotacje w urzędzie pracy. Otóż, wedle obecnie obowiązujących przepisów starosta z Funduszu Pracy może przyznać bezrobotnemu jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej, w tym na pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanego z podjęciem tej działalności w wysokości określonej w umowie, nie wyższej jednak niż 6-krotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia (art. 46 ust. 1 pkt. 2).

Zmiana ustawy o promocji zatrudnienia przewiduje dodanie ust. 2a do art. 46, który wyłącza możliwość stosowania przytoczonego wcześniej przeze mnie ust. 1 pkt. 2 tego artykułu do bezrobotnego, który zarejestrował się jako bezrobotny w okresie głoszonego do ewidencji działalności gospodarczej zawieszenia wykonywania tej działalności.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. 2004 Nr 99 poz. 1001)
- ustawa z dnia 16 grudnia 2010 roku o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy raz niektórych innych ustaw (Dziennik Ustaw Nr 257 poz. 1725)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy zawieszenie działalności wyklucza ubieganie się o dotację na firmę?
Czy zawieszenie działalności wyklucza ubieganie się o dotację na firmę?

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny (licencja syndyka), agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama