reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > W jaki sposób ustalić obowiązek sprawozdawczy INTRASTAT?

W jaki sposób ustalić obowiązek sprawozdawczy INTRASTAT?

Obowiązek składania deklaracji INTRASTAT podlega od 1 lutego 2011 istotnym zmianom. Przeczytaj, w jaki sposób ustalane jest istnienie obowiązku sprawozdawczego.

Wartość dokonanego przywozu i wywozu towarów, którą osoba zobowiązana porównuje z wysokością progów statystycznych w celu określenia charakteru swojego obowiązku sprawozdawczego, określana jest następująco:

  • za wartość transakcji zaliczanych do przywozu w systemie INTRASTAT, będących jednocześnie wewnątrzwspólnotowymi nabyciami w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, uznaje się kwotę będącą podstawą ich opodatkowania podatkiem VAT (tj. bez kwoty samego podatku). Jeśli do podstawy opodatkowania wliczony jest podatek akcyzowy, nie należy go uwzględniać przy wyznaczaniu wartości tych transakcji;
  • za wartość transakcji zaliczanych do wywozu w systemie INTRASTAT, będących jednocześnie wewnątrzwspólnotowymi dostawami w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług, uznaje się kwotę będącą podstawą ich opodatkowania podatkiem VAT (tj. bez kwoty samego podatku). Jeśli do podstawy opodatkowania wliczony jest podatek akcyzowy, nie należy go uwzględniać przy wyznaczaniu wartości tych transakcji;
  • za wartość pozostałych transakcji zaliczanych do wywozu lub przywozu w systemie INTRASTAT uznaje się oszacowaną przez podmiot aktualną wartość samych towarów, która byłaby ustalona w ramach zwykłej transakcji kupna/sprzedaży. W przypadku towarów przywożonych/wywożonych po uszlachetnianiu, do ich wartości fakturowej należy doliczyć wartość usługi uszlachetniania;
  • do wartości transakcji, określonych w punktach 1-3, nie wlicza się wartości przywiezionychlub wywiezionych towarów, wymienionych w załączniku nr 3 do instrukcji.

Istnienie obowiązku sprawozdawczego ustala się odrębnie dla przywozu i dla wywozu.

Polecamy: Czy zawieszenie działalności wyklucza możliwość ubiegania się o dotację dla firmy?

Obowiązek sprawozdawczy powstaje dla osoby zobowiązanej, gdy:

  • wartość dokonanych przez nią w roku poprzedzającym rok sprawozdawczy przywozów lub wywozów towarów przekroczyła wartość określoną odpowiednio dla statystycznego progu podstawowego w przywozie albo statystycznego progu podstawowego w wywozie, ustalonego na aktualny rok - w takim przypadku zgłoszenia dokonuje się za pierwszy okres sprawozdawczy roku sprawozdawczego;
  •  wartość dokonanych przywozów albo wywozów towarów przekroczyła wartość określoną odpowiednio dla statystycznego progu podstawowego w przywozie albo statystycznego progu podstawowego w wywozie, ustalonego na aktualny rok sprawozdawczy - w takim przypadku zgłoszenia dokonuje się za okres sprawozdawczy, w którym został przekroczony statystyczny próg podstawowy.

W przypadku, gdy wartość dokonanych przywozów lub wywozów towarów przekroczyła, w roku poprzedzającym rok sprawozdawczy lub w roku sprawozdawczym, wartość określoną dla statystycznego progu szczegółowego w przywozie lub statystycznego progu szczegółowego w wywozie, ustalonego na aktualny rok sprawozdawczy – w takim przypadku zgłoszeń dokonuje się zgodnie z wymogami ustalonymi odpowiednio dla każdego z tych progów.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Źródło: MF

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

System INTRASTAT podlega od 1 lutego 2011 istotnym zmianom.
System INTRASTAT podlega od 1 lutego 2011 istotnym zmianom.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Häfele Polska

Producent okuć meblowych i budowlanych, a także elektronicznych systemów kontroli dostępu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama