reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Czy przedsiębiorcza matka może ubiegać się o umorzenie składek do ZUS?

Czy przedsiębiorcza matka może ubiegać się o umorzenie składek do ZUS?

Kobiety, które prowadziły działalność gospodarczą lub współpracowały przy jej prowadzeniu, oraz przebywały w trakcie jej prowadzenia (w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r.) na urlopie wychowawczym będą mogły starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o umorzenie składek na Fundusz Pracy za okres przebywania na tym urlopie.

Każda przedsiębiorcza mama, która w tym czasie prowadziła działalność pozarolniczą, w trakcie przebywania na urlopie wychowawczym zobowiązana była do odprowadzania składek na Fundusz Pracy. Jeżeli składek nie odprowadzała teraz będzie mogła wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z wnioskiem o umorzenie tychże.

Wnioski o umorzenie niezapłaconych w terminie składek oraz naliczonych z tego tytułu odsetek będzie można składać w okresie od 1 lutego do 1 sierpnia tego roku. Natomiast wnioski, które do ZUS wpłyną po tym terminie nie będą już rozpatrywane.

Umorzenie będzie dostępne dzięki ustawie z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 257, poz. 1725), która w art. 8 i 9 wprowadziła tę możliwość.

W przypadku gdy kobieta przedsiębiorca opłaciła składki na Fundusz Pracy za okres przebywania na urlopie wychowawczym po terminie umorzeniu podlegać będą wyłącznie odsetki za zwłokę w zapłacie tych składek.

Polecony: Jak wypełnić deklarację ZUS IWA?

Należy wspomnieć, że jest to już kolejna tego typu akcja dająca możliwość umorzenia niezapłaconych do ZUS składek.

Przez rok, w okresie od 1 września 2009 r. do 1 września 2010 r. kobiety mogły się ubiegać się o umorzenie składek na ubezpieczenie społeczne na podstawie ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy Prawo Bankowe z dnia 24 kwietnia 2009 r. Niestety wówczas z pomocy i umorzenia składek skorzystało tylko około połowa uprawnionych do tego biznesmenek. Tym bardziej warto skorzystać z obecnie nadarzającej się szansy i złożyć wniosek o umorzenie, jeżeli takiego wniosku „biznesmama” nie złożyła wcześniej.

W przeciwnym wypadku może zdarzyć się, że ZUS w przyszłości może domagać się zapłaty zaległych i nieumorzonych składek.

Polecamy: Co powinien zrobić przedsiębiorca jeżeli nienależnie pobierze świadczenie?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama