REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uzyskać dofinansowanie z PFRON według nowych zasad?

Paulina Sojczyńska
Jak uzyskać dofinansowanie z PFRON według nowych zasad?
Jak uzyskać dofinansowanie z PFRON według nowych zasad?

REKLAMA

REKLAMA

Od 14 stycznia przedsiębiorca, zatrudniający pracowników niepełnosprawnych, nie musi składać sprawozdań finansowych z działalności przy staraniu się o dofinansowanie z PFRON. Nowelizacja rozporządzenia w tej sprawie znosi obowiązek przedstawiania do Funduszu informacji o sytuacji ekonomicznej dla mikro-, małych oraz średnich przedsiębiorstw.  Jak uzyskać dofinansowanie? Przeczytaj, co radzi ekspert.

Dzięki nowemu rozporządzeniu z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych będzie mogło skorzystać więcej przedsiębiorców. Ograniczony zakres informacji pozwoli przedsiębiorcy zminimalizować formalności sprawozdawcze i zwiększyć szanse na pozyskanie dodatkowych środków niezależnie od aktualnej sytuacji finansowej.

REKLAMA

Jakie zmiany w pozyskiwaniu dotacji?

REKLAMA

Na zmianach w rozporządzeniu skorzystają trzy grupy przedsiębiorców. Po pierwsze, są to właściciele mikroprzedsiębiorstw, którzy zatrudniają 10-u i mniej pracowników oraz których roczny obrót lub bilans jest nie większy niż 2 mln euro. Drugą grupę beneficjentów stanowią właściciele małych przedsiębiorstw o liczbie pracowników, nieprzekraczającej 50 osób oraz, w których roczny obrót lub bilans jest nie większy niż 10 mln euro.

Trzecią grupą są średni przedsiębiorcy, czyli firmy zatrudniające do 250 osób, z rocznym obrotem w granicach do 50 mln euro przy całkowitym bilansie rocznym nie większym niż 43 mln euro. Według rozporządzenia przedsiębiorcy ci, starając się o pomoc inną niż pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, nie muszą przedkładać sprawozdań finansowych z trzech ostatnich lat obrotowych.

Zwolnieniu z obowiązku składania comiesięcznej informacji o sytuacji finansowej firmy objęte zostały również przedsiębiorstwa, które już uzyskują dofinansowanie z PFRON. Dla tych przedsiębiorców jest to o tyle dobra wiadomość, że nie będą oni pozbawieni dofinansowania w przypadku, gdy wykażą w danym miesiącu gorsze wyniki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie da się ukryć, że nowe zasady stanowią ułatwienie dla wielu przedsiębiorców, z zwłaszcza dla firm z dość niestabilną sytuacją ekonomiczną. Zwiększają nie tylko szanse na uzyskanie dodatkowych środków, ale również pozwalają na ustabilizowanie wypłat dla aktualnych beneficjentów.

Polecamy: Jak obliczyć opłacalność firmy?

Co to oznacza dla PFRON?

REKLAMA

Ograniczenie zakresu informacji odnośnie sytuacji finansowej przedsiębiorcy, starającego się o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, wyeliminuje ocenę sytuacji finansowej przedsiębiorstwa przy udzielaniu dofinansowania. Z punktu widzenia PFRON nowelizacja rozporządzenia może okazać się brzemienna w skutkach. Występuję bowiem ryzyko, że pomoc finansowa zostanie przydzielona firmie, która zagrożona jest bankructwem.

W myśl zasad ekonomicznych taka forma pomocy firmie bankrutującej jest mało efektywna, niewystarczająca. Dlatego przedstawianie sprawozdań finansowych w celu uniknięcia nieefektywnego wykorzystania środków publicznych wydaję się być zasadne.

Polecamy: Czy finansować działalność funduszami poręczeniowymi?

Z drugiej zaś strony, opieranie wycofania świadczenia jedynie na podstawie np. rosnących zapasów czy zmniejszonych obrotach, okazuję się niesprawiedliwe dla przedsiębiorcy, zwłaszcza jeśli pod uwagę weźmiemy roczne sprawozdanie, które świadczy o dobrej kondycji finansowej firmy. Czas pokaże, a póki co przedsiębiorcy mogą ruszać po dofinansowanie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA