| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Jak uzyskać dofinansowanie z PFRON według nowych zasad?

Jak uzyskać dofinansowanie z PFRON według nowych zasad?

Od 14 stycznia przedsiębiorca, zatrudniający pracowników niepełnosprawnych, nie musi składać sprawozdań finansowych z działalności przy staraniu się o dofinansowanie z PFRON. Nowelizacja rozporządzenia w tej sprawie znosi obowiązek przedstawiania do Funduszu informacji o sytuacji ekonomicznej dla mikro-, małych oraz średnich przedsiębiorstw.  Jak uzyskać dofinansowanie? Przeczytaj, co radzi ekspert.

Dzięki nowemu rozporządzeniu z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych będzie mogło skorzystać więcej przedsiębiorców. Ograniczony zakres informacji pozwoli przedsiębiorcy zminimalizować formalności sprawozdawcze i zwiększyć szanse na pozyskanie dodatkowych środków niezależnie od aktualnej sytuacji finansowej.

Na zmianach w rozporządzeniu skorzystają trzy grupy przedsiębiorców. Po pierwsze, są to właściciele mikroprzedsiębiorstw, którzy zatrudniają 10-u i mniej pracowników oraz których roczny obrót lub bilans jest nie większy niż 2 mln euro. Drugą grupę beneficjentów stanowią właściciele małych przedsiębiorstw o liczbie pracowników, nieprzekraczającej 50 osób oraz, w których roczny obrót lub bilans jest nie większy niż 10 mln euro.

Trzecią grupą są średni przedsiębiorcy, czyli firmy zatrudniające do 250 osób, z rocznym obrotem w granicach do 50 mln euro przy całkowitym bilansie rocznym nie większym niż 43 mln euro. Według rozporządzenia przedsiębiorcy ci, starając się o pomoc inną niż pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, nie muszą przedkładać sprawozdań finansowych z trzech ostatnich lat obrotowych.

Zwolnieniu z obowiązku składania comiesięcznej informacji o sytuacji finansowej firmy objęte zostały również przedsiębiorstwa, które już uzyskują dofinansowanie z PFRON. Dla tych przedsiębiorców jest to o tyle dobra wiadomość, że nie będą oni pozbawieni dofinansowania w przypadku, gdy wykażą w danym miesiącu gorsze wyniki.

Nie da się ukryć, że nowe zasady stanowią ułatwienie dla wielu przedsiębiorców, z zwłaszcza dla firm z dość niestabilną sytuacją ekonomiczną. Zwiększają nie tylko szanse na uzyskanie dodatkowych środków, ale również pozwalają na ustabilizowanie wypłat dla aktualnych beneficjentów.

Polecamy: Jak obliczyć opłacalność firmy?

Ograniczenie zakresu informacji odnośnie sytuacji finansowej przedsiębiorcy, starającego się o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, wyeliminuje ocenę sytuacji finansowej przedsiębiorstwa przy udzielaniu dofinansowania. Z punktu widzenia PFRON nowelizacja rozporządzenia może okazać się brzemienna w skutkach. Występuję bowiem ryzyko, że pomoc finansowa zostanie przydzielona firmie, która zagrożona jest bankructwem.

W myśl zasad ekonomicznych taka forma pomocy firmie bankrutującej jest mało efektywna, niewystarczająca. Dlatego przedstawianie sprawozdań finansowych w celu uniknięcia nieefektywnego wykorzystania środków publicznych wydaję się być zasadne.

Polecamy: Czy finansować działalność funduszami poręczeniowymi?

Z drugiej zaś strony, opieranie wycofania świadczenia jedynie na podstawie np. rosnących zapasów czy zmniejszonych obrotach, okazuję się niesprawiedliwe dla przedsiębiorcy, zwłaszcza jeśli pod uwagę weźmiemy roczne sprawozdanie, które świadczy o dobrej kondycji finansowej firmy. Czas pokaże, a póki co przedsiębiorcy mogą ruszać po dofinansowanie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »