REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Byki obróciły dane makro na swoją korzyść

Paweł Cymcyk
Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.
Wysokość wydatków i dochodów Amerykanów pozwala domniemać, że konsumpcja w USA będzie utrzymywać się na wysokim poziomie.
Wysokość wydatków i dochodów Amerykanów pozwala domniemać, że konsumpcja w USA będzie utrzymywać się na wysokim poziomie.

REKLAMA

REKLAMA

W poniedziałek agencja Moody’s obniżyła rating Egiptu, co nie zrobiło na inwestorach najmniejszego wrażenia. Światowe rynki nie zwracają uwagi na sytuację w takich krajach jak ten, szczególnie że koncentrowały się na kimś innym – Stanach Zjednoczonych i tamtejszych danych.

Warto podkreślić, że wydarzenia w Egipcie będą lekceważone tak długo jak długo niezagrożony pozostanie Kanał Sueski, którym transportuje się ropę z Arabii Saudyjskiej. Stąd też jedynym dotychczasowym skutkiem egipskich zamieszek jest ostatni wzrost cen ropy powyżej 90 dolarów za baryłkę.

REKLAMA

Teoretycznie początkowe spadki na WIG20 można przypisać obawom, związanym z Egiptem, ale w rzeczywistości ich przyczyną był istotny brak popytu na GPW. Idealnym przykładem jest bank PEKAO, którego kurs raptownie tracił 8 proc. z uwagi na jedno tylko, większe zlecenie sprzedaży. Po poranku sytuacja ustabilizowała się, ale indeks nadal pozostawał oddalony od poziomu 2700 pkt. o ponad 1 proc.

Dowiedz się także: Dlaczego podwyżka stóp nie wpłynęła na koniunkturę giełdową?

Sytuację rynkową znacznie poprawiały dzisiejsze dane makro. Informacje o dochodach i wydatkach Amerykanów były pozytywne, ponieważ dochody zwiększyły się zgodnie z prognozami o 0,4 proc. , a wydatki w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,7 proc. Oba raporty sugerowały, że w najbliższych miesiącach amerykańska konsumpcja powinna się dobrze trzymać, co jest świetną informacją po piątkowym komunikacie o amerykańskim PKB, z którego dowiedzieliśmy się, że wydatki obywateli zwiększyły się najbardziej od ponad 4 lat. Popyt nie przystąpił do odrabiania strat bezpośrednio po tej wiadomości, ale ryzyko większej przeceny zostało ograniczone. Byki przypuściły atak dopiero po publikacji rekordowo dobrego indeksu Chicago PMI, który sięgnął 68,8 pkt. Prognoza mówiła jedynie o utrzymaniu rekordowego w skali 22-lecia wyniku z poprzedniego miesiąca, tymczasem w rzeczywiści dane były jeszcze lepsze. Interesujące wydają się historycznie wysokie poziomy poszczególnych składników tego indeksu z sektorów nowych zamówień i zatrudnienia. Ich interpretacja może być tylko pozytywna, bo w krótkim czasie powinna przełożyć się na zwiększenie produkcji i wzrost zatrudnienia. To zapowiada dobre dane ISM z USA w tym tygodniu, więc warto przygotować się na mnogość pozytywnych impulsów.

Polecamy serwis: Kredyty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po takiej dawce makro-dopalaczy popyt bez problemu odrobił poranne straty. WIG20 zakończył idealnie w punkcie piątkowego zamknięcia i choć z technicznego punktu widzenia podaży w końcu udało się zejść wyraźnie poniżej wsparcia, to trzeba zakładać, że następnym razem chętni do gry pod odbicie włączą się znacznie wcześniej, co ograniczy spadki. Mówiąc w skrócie, strefa 2700 pkt. nadal dobrze się trzyma.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

Połowa konsumentów deklaruje, że wybierze firmę wspierającą odpowiedzialny rozwój zamiast tej, która nie podejmuje takich działań

Inwestowanie ESG (Environmental, Social, Governance), czyli społeczna odpowiedzialność biznesu może być odpowiedzią na pościg za wynikami. Celem działalności firm powinno być dziś nie tylko osiąganie dobrych wyników finansowych, widocznych w raportach kwartalnych, ale także budowanie otoczenia społecznego, ochrona środowiska czy wspieranie ważnych inicjatyw. To istotne dla wielu inwestorów instytucjonalnych, jak również detalicznych, którzy wybierają inwestycje online mające na uwadze środowisko i otoczenie społeczne.

Co robią małe firmy gdy kontrahent nie płaci. Zaległe płatności sięgnęły już 10 miliardów złotych

Ponad połowa firm wysyła wezwania do zapłaty, 47 proc. negocjuje z dłużnikiem, a co 5. zleca odzyskanie należności kancelarii prawnej – tak najczęściej postępują małe i średnie przedsiębiorstwa, kiedy kontrahent im nie płaci.

Dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę?

Levis Strauss czy Beko - dlaczego duże, międzynarodowe firmy opuszczają Polskę? Przyjrzyjmy się przyczynom i skutkom. Jak należy reagować na tego typu odejścia z polskiego rynku?

REKLAMA

Przedsiębiorca na etacie nadal z podwójną składką zdrowotną

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie składki zdrowotnej w przypadku łączenia pracy na etacie z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wynika z niej, iż obecnie nie są planowane zmiany legislacyjne ingerujące w zasadę odprowadzania składki od każdego tytułu odrębnie.

Weryfikacja kontrahenta na białej liście VAT może być skomplikowana

Przedsiębiorca, aby nie stracić możliwości zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych, musi upewnić się, że w dniu realizacji przelewu konto odbiorcy znajduje się na białej liście VAT. Jednak od tej reguły istnieją pewne wyjątki. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że w sytuacji, gdy przelew jest realizowany przez pośrednika, istotna jest data wydania mu pisemnej dyspozycji przelewu. Przepisy jednoznacznie wskazują na konieczność weryfikacji rachunku w wykazie "na dzień zlecenia przelewu". 

REKLAMA