REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są zalety i wady chmury antywirusowej?

Kaspersky Lab Polska
Jakie są zalety i wady chmury antywirusowej?
Jakie są zalety i wady chmury antywirusowej?

REKLAMA

REKLAMA

Chmura antywirusowa to jedna z alternatywnych metod wykrywania i blokowania dzisiejszych zagrożeń. Czy jest skuteczna? Jakie są jej wady? Przeczytaj poradę eksperta.

Plusy

REKLAMA

• Czas reakcji. To jedna z kluczowych zalet ochrony opartej na chmurze. Prędkość, z jaką można zidentyfikować i zablokować zagrożenie, znacznie zwiększa prędkość, z jaką standardowe aktualizacje antywirusowe zapewniają ochronę. O ile aktualizacje sygnaturowe mogą wymagać kilku godzin, przy pomocy technologii chmury można zidentyfikować i wykryć nowe zagrożenia w przeciągu zaledwie minut.

Najdłuższym etapem procesu jest analiza danych uzyskiwanych z metadanych użytkowników w celu zidentyfikowania nieznanych szkodliwych programów – jednak nawet ten proces trwa zaledwie kilka minut.

REKLAMA

• Ukryta logika w procesie decyzyjnym. Ponieważ analiza metadanych odbywa się na serwerach firm antywirusowych, algorytmy wykorzystywane do identyfikacji szkodliwej zawartości nie mogą być analizowane przez cyberprzestępców dla ich własnych celów. Dzięki tej funkcji proces podejmowania decyzji systemu pozostaje wysoce wydajny przez długi okres czasu. To wyróżnia ochronę w chmurze od metod wykrywania heurystycznego i opartego na sygnaturach, które muszą być nieustannie aktualizowane. Jest to istotne dla utrzymania wysokich współczynników wykrywania: po opublikowaniu regularnych aktualizacji twórcy wirusów analizują je w celu rozwinięcia kolejnej wersji programu, która będzie wymagała opublikowania kolejnych uaktualnień. 

• Identyfikacja nowych, niewykrytych jeszcze zagrożeń i ich źródeł. Podejście to pomaga uniemożliwić użytkownikom odwiedzanie zasobów wykorzystywanych do rozprzestrzeniania szkodliwej zawartości. Zważywszy że źródła zagrożeń są często aktualizowane nowymi szkodliwymi programami, niektóre ze szkodników mogą pozostać niewykryte. Blokowanie zarówno zagrożeń jak i ich źródeł automatycznie rozwiązuje problem. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

• Integralność danych o zagrożeniach. Poprzez gromadzenie w czasie rzeczywistym danych od uczestników rozproszonej sieci antywirusowej, która obejmuje cały świat, wyspecjalizowany system pomaga utrzymać większą bazę zagrożeń niż przy użyciu samego wykrywania opartego na sygnaturach. Chmura posiada kompletne dane: kiedy atak został przeprowadzony, zagrożenie wykorzystane w ataku, skala ataku. 

• Minimalizacja fałszywych trafień. Nawet eksperci twierdzą, że wykorzystanie chmury zwiększa prawdopodobieństwo fałszywych trafień (tj. błędne wykrycie nieszkodliwych plików). Nie jest to prawdą. Praktyka pokazuje, że poziom fałszywych trafień w wykrywaniu opartym na chmurze jest co najmniej 100 razy niższy niż w typowym wykrywaniu opartym na sygnaturach. Wynika to z tego, że u podstaw specjalistycznego systemu ochrony leży wielowarstwowy proces weryfikacji zapobiegający i niezwłocznie identyfikujący takie błędy. Co więcej, jeżeli wystąpi fałszywe trafienie, technologia chmury działa znacznie szybciej, aby je zidentyfikować i poprawić. 

• Łatwość automatyzacji procesu wykrywania. Sposób, w jaki chmura identyfikuje nieznane zagrożenia, umożliwia łatwą automatyzację, przewyższając wydajność metod wykrywania heurystycznego i opartego na sygnaturach. 

• Stosowanie ochrony opartej na chmurze pomaga zminimalizować rozmiar pobieranych przez użytkowników antywirusowych baz danych, ponieważ bazy danych chmury nie są dostarczane do komputerów użytkowników.

Warto jednak podkreślić, że dostęp do infrastruktury chmury zależy całkowicie od stałego połączenia komputera z siecią. Naturalnie odnosi się to również do tradycyjnych aktualizacji, których pobieranie wymaga regularnego połączenia z Siecią. Jednak w przeciwieństwie do chmury, jeżeli użytkownik pobierze aktualizacje, będzie chroniony, nawet jeżeli połączenie zostanie przerwane. W przypadku systemu chmury, ochrona zostanie przerwana, jeżeli zostanie przerwane połączenie.

Polecamy: Jakie są tradycyjne rodzaje oszustw internetowych?

Minusy

• Wykrywanie oparte wyłącznie na funkcjach hashujących. W pierwszych wcieleniach infrastruktury chmury wykrywanie opierało się wyłącznie na funkcjach hashujących (unikatowych identyfikatorach plików). Gdy stało się jasne, że podejście jest niewystarczające, firmy zaczęły stosować inne podejścia, które ułatwiają sygnaturze chmury identyfikowanie całych rodzin zagrożeń (łącznie z rodzinami polimorficznymi). Chmura przestanie stanowić ochronę reaktywną, zapewniając długo oczekiwane wykrywanie proaktywne. 

• Problemy z ruchem przy połączeniach o ograniczonej szerokości pasma (dial-up / GPRS itd.) Również ten problem występował w pierwszych wcieleniach systemów chmury. Wprowadzenie podejść adaptacyjnych do zarządzania ruchem pozwala skutecznie rozwiązać ten problem. 

• Działa tylko z plikami wykonywalnymi. Prawdą jest, że obecna technologia ma na celu identyfikowanie zagrożeń jedynie w plikach wykonywalnych. Jednak dokonano również nowych osiągnięć w wykrywaniu innych rodzajów zagrożeń. W rezultacie, wada ta zostanie usunięta w najbliższej przyszłości. 

• Sieć jest zawodna. Jest to bez wątpienia poważna wada. Koncepcja systemu chmury zakłada, że interakcja z użytkownikiem będzie się odbywać za pośrednictwem kanałów sieciowych.

Jeżeli nie ma połączenia sieciowego z infrastrukturą chmury, nie ma ochrony. Jednak jako że ochrona oparta na chmurze nie jest traktowana jako coś niezależnego od istniejących technologii bezpieczeństwa, metoda sygnaturowa zapewnia ochronę nawet wtedy, gdy nie ma aktywnego połączenia, a komputer nie pozostaje niezabezpieczony w takiej sytuacji.

Polecamy: Jak się bronić przed oszustwami internetowymi?

• Brak uwierzytelnienia lub weryfikacji dokładności otrzymywanych danych. To również problem występujący w najwcześniejszych wersjach infrastruktury chmury. Aby go rozwiązać, wystarczy zweryfikować legalność źródła danych. 

A zatem jedyną rzeczywistą wadą, która obecnie nie może zostać usunięta, jest zależność ochrony użytkownika od istnienia stałego połączenia.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

REKLAMA

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

REKLAMA

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

Jak założyć spółkę z o.o. przez S24?

Rejestracja spółki z o.o. przez system S24 w wielu przypadkach jest najlepszą metodą zakładania spółki, ze względu na ograniczenie kosztów, szybkość (np. nie ma konieczności umawiania spotkań z notariuszem) i możliwość działania zdalnego w wielu sytuacjach. Mimo tego, że funkcjonowanie systemu s24 wydaje się niezbyt skomplikowane, to jednak zakładanie spółki wymaga posiadania pewnej wiedzy prawnej.

REKLAMA