REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie są zalety i wady chmury antywirusowej?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kaspersky Lab Polska
Jakie są zalety i wady chmury antywirusowej?
Jakie są zalety i wady chmury antywirusowej?

REKLAMA

REKLAMA

Chmura antywirusowa to jedna z alternatywnych metod wykrywania i blokowania dzisiejszych zagrożeń. Czy jest skuteczna? Jakie są jej wady? Przeczytaj poradę eksperta.

Plusy

REKLAMA

• Czas reakcji. To jedna z kluczowych zalet ochrony opartej na chmurze. Prędkość, z jaką można zidentyfikować i zablokować zagrożenie, znacznie zwiększa prędkość, z jaką standardowe aktualizacje antywirusowe zapewniają ochronę. O ile aktualizacje sygnaturowe mogą wymagać kilku godzin, przy pomocy technologii chmury można zidentyfikować i wykryć nowe zagrożenia w przeciągu zaledwie minut.

Najdłuższym etapem procesu jest analiza danych uzyskiwanych z metadanych użytkowników w celu zidentyfikowania nieznanych szkodliwych programów – jednak nawet ten proces trwa zaledwie kilka minut.

REKLAMA

• Ukryta logika w procesie decyzyjnym. Ponieważ analiza metadanych odbywa się na serwerach firm antywirusowych, algorytmy wykorzystywane do identyfikacji szkodliwej zawartości nie mogą być analizowane przez cyberprzestępców dla ich własnych celów. Dzięki tej funkcji proces podejmowania decyzji systemu pozostaje wysoce wydajny przez długi okres czasu. To wyróżnia ochronę w chmurze od metod wykrywania heurystycznego i opartego na sygnaturach, które muszą być nieustannie aktualizowane. Jest to istotne dla utrzymania wysokich współczynników wykrywania: po opublikowaniu regularnych aktualizacji twórcy wirusów analizują je w celu rozwinięcia kolejnej wersji programu, która będzie wymagała opublikowania kolejnych uaktualnień. 

• Identyfikacja nowych, niewykrytych jeszcze zagrożeń i ich źródeł. Podejście to pomaga uniemożliwić użytkownikom odwiedzanie zasobów wykorzystywanych do rozprzestrzeniania szkodliwej zawartości. Zważywszy że źródła zagrożeń są często aktualizowane nowymi szkodliwymi programami, niektóre ze szkodników mogą pozostać niewykryte. Blokowanie zarówno zagrożeń jak i ich źródeł automatycznie rozwiązuje problem. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

• Integralność danych o zagrożeniach. Poprzez gromadzenie w czasie rzeczywistym danych od uczestników rozproszonej sieci antywirusowej, która obejmuje cały świat, wyspecjalizowany system pomaga utrzymać większą bazę zagrożeń niż przy użyciu samego wykrywania opartego na sygnaturach. Chmura posiada kompletne dane: kiedy atak został przeprowadzony, zagrożenie wykorzystane w ataku, skala ataku. 

• Minimalizacja fałszywych trafień. Nawet eksperci twierdzą, że wykorzystanie chmury zwiększa prawdopodobieństwo fałszywych trafień (tj. błędne wykrycie nieszkodliwych plików). Nie jest to prawdą. Praktyka pokazuje, że poziom fałszywych trafień w wykrywaniu opartym na chmurze jest co najmniej 100 razy niższy niż w typowym wykrywaniu opartym na sygnaturach. Wynika to z tego, że u podstaw specjalistycznego systemu ochrony leży wielowarstwowy proces weryfikacji zapobiegający i niezwłocznie identyfikujący takie błędy. Co więcej, jeżeli wystąpi fałszywe trafienie, technologia chmury działa znacznie szybciej, aby je zidentyfikować i poprawić. 

• Łatwość automatyzacji procesu wykrywania. Sposób, w jaki chmura identyfikuje nieznane zagrożenia, umożliwia łatwą automatyzację, przewyższając wydajność metod wykrywania heurystycznego i opartego na sygnaturach. 

• Stosowanie ochrony opartej na chmurze pomaga zminimalizować rozmiar pobieranych przez użytkowników antywirusowych baz danych, ponieważ bazy danych chmury nie są dostarczane do komputerów użytkowników.

Warto jednak podkreślić, że dostęp do infrastruktury chmury zależy całkowicie od stałego połączenia komputera z siecią. Naturalnie odnosi się to również do tradycyjnych aktualizacji, których pobieranie wymaga regularnego połączenia z Siecią. Jednak w przeciwieństwie do chmury, jeżeli użytkownik pobierze aktualizacje, będzie chroniony, nawet jeżeli połączenie zostanie przerwane. W przypadku systemu chmury, ochrona zostanie przerwana, jeżeli zostanie przerwane połączenie.

Polecamy: Jakie są tradycyjne rodzaje oszustw internetowych?

Minusy

• Wykrywanie oparte wyłącznie na funkcjach hashujących. W pierwszych wcieleniach infrastruktury chmury wykrywanie opierało się wyłącznie na funkcjach hashujących (unikatowych identyfikatorach plików). Gdy stało się jasne, że podejście jest niewystarczające, firmy zaczęły stosować inne podejścia, które ułatwiają sygnaturze chmury identyfikowanie całych rodzin zagrożeń (łącznie z rodzinami polimorficznymi). Chmura przestanie stanowić ochronę reaktywną, zapewniając długo oczekiwane wykrywanie proaktywne. 

• Problemy z ruchem przy połączeniach o ograniczonej szerokości pasma (dial-up / GPRS itd.) Również ten problem występował w pierwszych wcieleniach systemów chmury. Wprowadzenie podejść adaptacyjnych do zarządzania ruchem pozwala skutecznie rozwiązać ten problem. 

• Działa tylko z plikami wykonywalnymi. Prawdą jest, że obecna technologia ma na celu identyfikowanie zagrożeń jedynie w plikach wykonywalnych. Jednak dokonano również nowych osiągnięć w wykrywaniu innych rodzajów zagrożeń. W rezultacie, wada ta zostanie usunięta w najbliższej przyszłości. 

• Sieć jest zawodna. Jest to bez wątpienia poważna wada. Koncepcja systemu chmury zakłada, że interakcja z użytkownikiem będzie się odbywać za pośrednictwem kanałów sieciowych.

Jeżeli nie ma połączenia sieciowego z infrastrukturą chmury, nie ma ochrony. Jednak jako że ochrona oparta na chmurze nie jest traktowana jako coś niezależnego od istniejących technologii bezpieczeństwa, metoda sygnaturowa zapewnia ochronę nawet wtedy, gdy nie ma aktywnego połączenia, a komputer nie pozostaje niezabezpieczony w takiej sytuacji.

Polecamy: Jak się bronić przed oszustwami internetowymi?

• Brak uwierzytelnienia lub weryfikacji dokładności otrzymywanych danych. To również problem występujący w najwcześniejszych wersjach infrastruktury chmury. Aby go rozwiązać, wystarczy zweryfikować legalność źródła danych. 

A zatem jedyną rzeczywistą wadą, która obecnie nie może zostać usunięta, jest zależność ochrony użytkownika od istnienia stałego połączenia.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

REKLAMA

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

REKLAMA