| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Szkolenia > Coaching > Jak przeprowadzić analizę sytuacji problemowej metodą Empsy?

Jak przeprowadzić analizę sytuacji problemowej metodą Empsy?

Metoda Empsy przyjmuje za punkt wyjścia szeroki kontekst sytuacyjny i wymaga wnikliwego zrozumienia związanych z nim kwestii. Zgodnie z metodą Empsy każda sytuacja problemowa składa się z czterech następujących po sobie elementów: źródła, czynników psychologicznych, wyniku, wzmocnienia. Po wzmocnieniu pętla może wrócić do nowego źródła lub do nowych czynników psychologicznych.

Źródło jest to bodziec istniejący w otoczeniu człowieka np. „ktoś źle mnie traktuje”. Źródło wpływa na czynniki psychologiczne (stan umysłu i emocje) np. „źle się czuję w wyniku takiego traktowania”. Wynikiem jest pewne zachowanie – reakcja na bodziec. Kontynuując przykład ze złym traktowaniem, wynikiem może być np. krzyk.

Wzmocnieniem jest z kolei reakcja otoczenia na wynik – krzyk jako negatywne zachowanie powoduje, że krzycząca osoba jest postrzegana negatywnie, a więc przyciąga kolejne negatywne zachowania ze strony innych osób.

Przeczytaj także: Coaching - dobra inwestycja czy stracone pieniądze?

Analiza sytuacji problemowej (prowadząca do jego rozwiązania) zgodnie z metodą Empsy polega na:
(1) uchwyceniu źródła – konkretne zdefiniowanie zachowania skierowanego do osoby szukającej rozwiązania problemu,
(2) wspieraniu czynników psychicznych – sterowania swoimi emocjami w danej sytuacji,
(3) monitoring nowych wyników – czy zmiana emocji wytworzyła nowe zachowania,
(4) monitoring wzmocnienia – czy nowe zachowanie wywarło efekt na otoczeniu, czy był to efekt pożądany.

Polecamy serwis Sekretariat

Pierwszy etap analizy jest stosunkowo prosty. Tak samo trzeci i czwarty. Najtrudniej jest przejść etap drugi, ponieważ zwykle nie posiadamy umiejętności nazwania konkretnych emocji które w danej chwili odczuwamy, a także nie wiemy jak możemy emocjami sterować. Jest to jednak możliwe do opanowania.

Fragment pochodzi z książki „Psychologia coachingu” Ho Lawa, Sary Ireland, Zulfiego Hussaina (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2010). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pierwszy etap analizy jest stosunkowo prosty. Tak samo trzeci i czwarty. Najtrudniej jest przejść etap drugi, ponieważ zwykle nie posiadamy umiejętności nazwania konkretnych emocji które w danej chwili odczuwamy, a także nie wiemy jak możemy emocjami sterować.
Pierwszy etap analizy jest stosunkowo prosty. Tak samo trzeci i czwarty. Najtrudniej jest przejść etap drugi, ponieważ zwykle nie posiadamy umiejętności nazwania konkretnych emocji które w danej chwili odczuwamy, a także nie wiemy jak możemy emocjami sterować.

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Madejski Sasiński Starowicz radcowie prawni

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »