REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Gdzie spędzamy długi weekend sierpniowy? Jakie miasta oblegane?

Długi weekend sierpniowy powoduje ponadprzeciętne oblężenie polskich hoteli. Jakie miejsca są najpopularniejsze?

Jak założyć działalność gospodarczą w CEIDG?

Zakładanie własnej działalności gospodarczej to ważny krok w życiu każdego przyszłego przedsiębiorcy. Jednym z kluczowych etapów tego procesu jest rejestracja w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). W poniższym artykule znajdziesz najważniejszych informacji o CEIDG.

Budżet projektu farmy wiatrowej na Bałtyku to 4,73 mld euro

Zarząd i rada nadzorcza Orlenu wydały warunkowe decyzje inwestycyjne dotyczące uruchomienia fazy budowy projektu morskiej farmy wiatrowej zlokalizowanej w Polskiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej Bałtyku, o maksymalnej mocy do 1200 MW. Całkowity budżet projektu szacowany jest na ok. 4,73 mld euro.

Dofinansowania inwestycji OZE m.in. dla klastrów energii. Nabór wniosków od 12 września

Przyjmowanie wniosków na dofinansowanie dokumentacji dla inwestycji w odnawialne źródła energii (OZE) realizowanych przez np. klastry energii, rozpocznie się 12 września - przekazało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. To pierwsza część naboru w programie, którego łączny budżet wynosi blisko 435 mln zł.

REKLAMA

Co to jest weksel? Jakie ma zastosowania?

Współczesna gospodarka, mimo postępu technologicznego, wciąż korzysta z tradycyjnych instrumentów finansowych. Jednym z nich jest weksel, który od wieków odgrywa kluczową rolę w obrocie gospodarczym. W Polsce, jego funkcjonowanie jest ściśle regulowane przez prawo. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu narzędziu w kontekście polskiego systemu prawnego.

E-weksel w obrocie gospodarczym. Dlaczego należy go wprowadzić?

Czas na e-weksel. Czy polska gospodarka jest gotowa na elektroniczny weksel? W niniejszym artykule przyjrzymy się apelowi Rady Przedsiębiorczości oraz analizie obecnej sytuacji i potencjalnych korzyści z wprowadzenia e-weksla.

Jaki jest poziom rezerw walutowych? Najnowsze dane pokazują spadek

Narodowy Bank Polski poinformował o stanie aktywów rezerwowych w końcu lipca. Odnotowano spadek poziomu rezerw. Jakie są przyczyny?

Zielony Certyfikat. Czym jest? Jak można go uzyskać i dlaczego warto?

Polacy coraz chętniej i świadomiej kupują zdrową żywność. Co czwarty konsument zwraca uwagę na to, w jaki sposób jest ona produkowana oraz jak jej wyrób wpływa na środowisko naturalne. Firmy z branży FMCG – chcąc sprostać wymaganiom współczesnych konsumentów – podejmują szereg aktywności, by być postrzeganym, jako przedsiębiorstwa, które działają w myśl zrównoważonego rozwoju. Pomaga w tym Zielony Certyfikat. Czym jest i jak go uzyskać? 

REKLAMA

Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - sierpień 2023 r.

W sierpniowym komentarzu rynkowym eksperci VIG/C-QUADRAT TFI:
- analizują otoczenie makro-ekonomiczne Polski, USA i Strefy Euro w kontekście postępujących procesów dezinflacyjnych, 
- dokładnie przyglądają się globalnym i krajowym rynkom akcji oraz odpowiadają m.in. na pytanie, dlaczego sektor energetyczny został „gwiazdą miesiąca”,
- sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe.

Jak założyć salon fryzjerski? Przewodnik krok po kroku

Marzysz o własnym salonie fryzjerskim? Otwarcie takiego przedsięwzięcia wiąże się z koniecznością spełnienia pewnych wymogów formalnych i prawnych. W poniższym artykule przedstawiamy krok po kroku, jak założyć salon fryzjerski zgodnie z polskim prawem.

W co inwestują młodzi Polacy?

Aż 74% Polaków w wieku 18-24 lata zaoszczędziło w I półroczu 2023 roku. Jest to wzrost o 3 p.p. w porównaniu z analogicznym okresem rok temu. Jeszcze większą zmianę widać w nieco starszej grupie respondentów (25-34 lata). W tym przypadku zabezpieczyć swoją przyszłość postanowiło 75% osób.

Czy pszczelarz musi płacić podatek?

Pszczelarstwo, choć dla wielu jest pasją, może wiązać się z obowiązkami podatkowymi, zwłaszcza gdy liczba rodzin pszczelich w pasiece przekracza 80. W takim przypadku działalność pszczelarska jest traktowana jako dział specjalny produkcji rolnej, który podlega opodatkowaniu.

Pomoc dla pszczelarzy – wydłużony termin składania wniosków

Pomoc dla pszczelarzy. Beneficjenci pomocy w ramach dwóch interwencji finansowanych z budżetu Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 otrzymali więcej czasu na złożenie wniosków w ARiMR. 

Jak tego lata podróżują Polacy? Wakacyjne podsumowanie lipca

Za nami pierwszy miesiąc tegorocznych wakacji. Jak tego lata podróżują Polacy? Które kierunki i miasta cieszą się największą popularnością? 

CBDC. Czym są kryptowaluty banków centralnych?

CBDC, czyli Pieniądz Cyfrowy Banków Centralnych to rodzaj państwowej wirtualnej waluty, będącej odpowiedzią na zdecentralizowane kryptowaluty. CBDC mają łączyć w sobie zalety kryptowalut z ochroną ze strony państwa, a więc zapewniając większą stabilizację i możliwość implementacji jako krajowy środek płatniczy, funkcjonujący na równi z tradycyjnymi walutami.

Odhumusowanie - proces przywracania ziemi do życia

W świecie rolnictwa i ogrodnictwa terminy takie jak "humus" czy "odhumusowanie" są niezwykle ważne. Dotyczą one jakości gleby, jej zdolności do dostarczania roślinom niezbędnych składników odżywczych oraz wpływają na ogólną kondycję ekosystemu. Ale co dokładnie oznacza odhumusowanie i dlaczego jest tak ważne w kontekście dbania o ziemię?

Coraz mniej promocji w sklepach. Gdzie raczej nie można liczyć na rabaty?

Promocje w sklepach. Analiza ponad miliona akcji promocyjnych wykazała, że w I półroczu br. w gazetkach największych na rynku formatów było o kilkanaście procent mniej promocji niż rok wcześniej. Gdzie jest najmniej okazji do oszczędzania? Ile na tym stracili konsumenci? 

Stabilny wzrost na rynku logistyki kontraktowej do 2027 roku

Inicjatywa na światowym rynku logistyki kontraktowej od lat należy do regionu Azji i Pacyfiku i tak pozostanie przynajmniej do 2027 r. Do tego czasu operatorzy z Europy i Ameryki Płn. utracą na rzecz dalekowschodnich firm aż 4% udziałów w globalnych przychodach, ale wciąż będą się rozwijać. W Europie wzrost zapewni zwłaszcza handel internetowy, na którym skorzysta także Polska. Kluczową dla nas kwestią będzie także utrzymanie dynamiki na rynku magazynowym. 

Elektronikę kupujemy w sieci jednak zwykłe zakupy tradycyjnie

Jak Polacy wydają swoje pieniądze? Jakie są ich preferencje zakupowe? W kategoriach takich jak zabawki, gry i sprzęt elektroniczny dominują zakupy online. Ponadto prawie połowa badanych przyznaje, że obecny kryzys gospodarczy wpłynął na ich wydatki, skłaniając do oszczędzania.

Ceny zbóż 2023 - jęczmień, pszenica. Wysokie zbiory kukurydzy

Zgodnie z prognozą Departamentu Rolnictwa USA światowa produkcja zbóż w sezonie 2023/2024 zwiększy się o 3,1% do poziomu 2299,3 mln ton. Złożą się na to niższe zbiory jęczmienia (-3,0%) oraz wyższe zbiory kukurydzy (+6,0%), pszenicy (+0,2%) i pozostałych gatunków zbóż (+2,4%).

Sejm uchwalił ustawę o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym. Czekamy na podpis prezydenta

28 lipca 2023 r. ustawa o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym została ostatecznie uchwalona przez Sejm i przekazana do podpisu prezydenta.

Ile kosztowały codzienne zakupy w pierwszym półroczu 2023 r.?

Ile kosztowały zakupy w pierwszym półroczu 2023 r.? Codzienne zakupy rdr. podrożały średnio o ponad 20%, a same art. spożywcze i napoje – o równe 20%. Tak wynika z analizy przeszło 460 tys. cen sklepowych. Na 17 kategorii zanotowano aż 16 dwucyfrowych wzrostów.
Co najbardziej drenowało portfele Polaków? 

Jak nowoczesne technologie zwiększają grono klientów?

Kupujący naprawdę nie lubią czekać w kolejkach, co sprzedawcy detaliczni powinni traktować z największą powagą. Konieczność oczekiwania do kasy potrafi skutecznie zniechęcić konsumentów do dokończenia zakupów, a nawet do sklepu, do którego mogą już nie wrócić. 

Jak płacić na zagranicznych wakacjach?

Decydując się na zagraniczny wyjazd, wybieramy Chorwację (18%), Grecję (14%) i Hiszpanię (12%). Dla wielu może okazać się zaskoczeniem, że m.in. w tych krajach warto mieć przy sobie gotówkę.

Zmiany w działalności nierejestrowanej. Możliwe zniesienie miesięcznego limitu przychodowego!

Proponowane przepisy zakładają m.in. wprowadzenie rocznej, a nie miesięcznej kwoty przychodu, do wysokości której możliwe jest prowadzenie tzw. działalności nieewidencjonowanej. Projekt skierowany został do opinii do organizacji samorządowych.

Zmiany w Małym ZUS Plus. Dłuższe korzystanie z ulg dla przedsiębiorców

Prezydent podpisał ustawę wydłużającą okres, w którym można korzystać z Małego ZUS Plus z 36 do 48 miesięcy w ciągu łącznie 60 miesięcy. W związku ze zmianami powstaje luka 12 miesięcy, w której nie można rozliczać się wg zasad Małego ZUS Plus. Jednak 5 lipca trafił do Sejmu projekt ustawy o ograniczaniu biurokracji i barier prawnych, który zakłada całkowitą likwidację limitu czasu, przez jaki można korzystać z Małego ZUS Plus. Oznacza to, że jedynym warunkiem do skorzystania z tej ulgi byłby przychód do 120 000 zł rocznie.

Czy turyści z zagranicy doceniają Bałtyk bardziej niż Polacy?

Zdaniem Północnej Izby Gospodarczej zniechęcanie turystów, by przyjeżdżali nad polskie morze, bo „jest drogo” i „są paragony grozy” jest działaniem, które sprawia, że przedsiębiorcy tracą klientów. 

System kaucyjny. Senackie komisje proponują zwolnienie kaucji od VAT

Zaproponowane przez senackie komisje poprawki do ustawy o systemie kaucyjnym opakowań, dotyczą m.in. zwolnienia kaucji od VAT i obniżenie norm selektywnej zbiórki opakowań do poziomów wymaganych w dyrektywie unijnej.

Jak wygląda wymarzone wesele przedstawicieli pokolenia Z?

Według wedding plannerów wizja idealnego w wesela pokolenia Z bardzo się różni o tej, jaką miało starsze pokolenie. Na co stawiają Zetki? Co jest dla nich najistotniejsze, a co odchodzi do lamusa? 

Team, chat, call, newsletter, full-time, FYI. Jakich angielskich słów i zwrotów najczęściej używamy w pracy i biznesie?

Słowa i zwroty z języka angielskiego (anglicyzmy) na stałe zadomowiły się w firmowym żargonie. Tak zwane buzzwordy (modne słowa) są powszechnie używane w międzynarodowym środowisku, ale nie tylko. Stały się nieodłącznym elementem biznesu, dlatego Preply, w ramach kampanii „Mów pewnie w pracy” przeprowadziła autorskie badania, które pokazują, jak Polacy podchodzą do anglicyzmów.

Piwo w butelce zwrotnej droższe o 10 zł? Czy taki będzie skutek nowych przepisów dot. systemu kaucyjnego?

Piwo w butelce zwrotnej droższe o 10 zł – taki wpływ na ceny może mieć nowe prawo dotyczące systemu kaucyjnego. Ustawa rozmontowuje istniejący system odbioru butelek zwrotnych i daje browarom tylko rok na zbudowanie od podstaw nowego, zgodnego z jej zapisami. Jeśli nie zdążą, grożą im wielomilionowe kary, które będą musiały się przełożyć na ceny na sklepowych półkach. Tym bardziej że do kaucji ustawodawca proponuje doliczać także VAT. – Zamiast systemu proekologicznego będziemy mieć system proinflacyjny – podkreślają eksperci i apelują o szereg zmian w ustawie. Jedną z nich jest przesunięcie terminu jej wejścia w życie.

Czego obecnie najbardziej boją się Polacy? Nie ma zaskoczeń

Cykliczne badanie „Bieżące lęki i obawy Polaków” pokazało, czego aktualnie boją się Polacy. Czy wyniki zaskakują? Niekoniecznie. 

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością: radca prawny a rada nadzorcza

Jeżeli w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością funkcjonuje rada nadzorcza, oczekuje się, że będzie dbała o działanie spółki zgodnie z prawem. Chętnie do składu rad nadzorczych powoływani są prawnicy, aby oceniać działania spółki przez pryzmat przepisów prawnych. Czy w radzie nadzorczej może zasiadać także radca prawny?

Podstawą do zwiększania efektywności energetycznej są dane

Efektywność energetyczna to cel, do którego dąży dziś większość firm. Najważniejszy aspekt dotyczy danych oraz ich właściwej analizy.

Droga energia spowalnia przemysł

Przemysł  wyhamowuje – wynika z najnowszych danych GUS. Powodów jest wiele, ale jednym z głównych winowajców stał się kryzys energetyczny. Aż 7 na 10 reprezentantów sektora nie ukrywa, że wzrost cen energii miał i ma wpływ na ich działalność.

Lepsze nastroje konsumenckie. Czy to zwiastun odbicia w gospodarce?

Według najnowszych danych GUS w lipcu odnotowano poprawę zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich.

Ataki poprzez zaufany e-mail. Straty ogromne

50% firm padło w 2022 r. ofiarą spear phishingu. Cyberprzestępcy przejęli co najmniej jedno konto e-mail 24% ankietowanych organizacji, a z każdego zainfekowanego konta wysyłali średnio 370 złośliwych wiadomości e-mail. 

Susza a prąd – czy jesteśmy bliżej blackoutu?

Według wskaźnika występowania suszy, w ostatnich 10 dniach lipca, miało ona miejsce w przeważającej części kraju. Niepokojący jest również fakt, że przed nami kolejne upały. Warto więc wiedzieć, że zjawisko suszy jest groźne nie tylko dla rolników, ale może prowadzić do przerw w dostawach prądu.

Automatyzacja w handlu. Jakie ułatwienia dla przedsiębiorcy?

Detaliści w obliczu problemów gospodarczych muszą weryfikować swoje strategie i dopasowywać je do zmieniających się warunków. Jak wynika z raportu branżowego, aż 70 proc. badanych przedstawicieli handlu detalicznego z USA ocenia, że spowolnienie gospodarcze potrwa przynajmniej 1,5 roku.

Zalesianie i zadrzewianie. Wnioski o dofinansowanie do 31 lipca 2023 r.

Wciąż można się ubiegać o wsparcie na inwestycje leśne i zadrzewieniowe. Nabory wniosków trwają do 31 lipca 2023 r.

NSA uchylił postanowienie WSA dotyczące Turowa. Co to oznacza?

NSA uchylił postanowienie WSA o wstrzymaniu wykonania decyzji środowiskowej ws. Turowa - poinformował rzecznik NSA sędzia Sylwester Marciniak. NSA uwzględnił zażalenia GDOŚ, PGE GiEK i Prokuratury Krajowej.

Nowe stawki opłat za nadanie i utrzymanie numeru EIPA. Co musisz wiedzieć?

Nowe stawki opłat za nadanie indywidualnego kodu identyfikacyjnego (numeru EIPA), uznawanie kodu oraz ich utrzymanie w systemie teleinformatycznym wprowadza rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska, opublikowane w Dzienniku Ustaw. Jest to istotna informacja dla wszystkich podmiotów, które korzystają z tych usług.

Ministerstwo Finansów zakłada, że inflacja zmaleje. Jakie są prognozy?

Inflacja w Polsce. Według wiceministra finansów Sebastiana Skuzy nie ma prognoz, które wskazywałyby na wzrost inflacji w 2024 r. wobec br. Dodatkowo złoty stale się umacnia. Czy obawy o scenariusz węgierski są bezpodstawne? 

Agroturystyka. Jak zorganizować, aby nie zapłacić podatku?

Agroturystyka to biznes sezonowy, na którym można zarobić. Przepisy dają możliwość organizacji takiej działalności w wersji bez podatku. Jakie warunki spełnić, aby nie dzielić się dochodem z fiskusem?

Niewypłacalność firm w Polsce. Jest rekord... RAPORT

Niewypłacalność firm. Pierwsze półrocze 2023 roku, zgodnie z przewidywaniami, nie było łaskawe dla polskich przedsiębiorców. Od stycznia do czerwca niewypłacalność ogłosiło aż 2528 firm. To prawie tyle, ile w ciągu całego 2022 roku, kiedy upadłość ogłosiły 2752 przedsiębiorstwa. Co mówi raport firmy Coface? 

ZUS przelał przedsiębiorcom ponad miliard złotych

Składka zdrowotna. ZUS przelał przedsiębiorcom ponad miliard złotych w ramach rozliczenia rocznego składki na ubezpieczenie zdrowotne. W 2023 roku opłacający składkę po raz pierwszy dokonywali rozliczenia rocznego za ubiegły rok.

Zatwierdzenie sprawozdania finansowego. Jakie kary za brak dochowania terminu?

Znaczna większość spółek z ograniczoną odpowiedzialnością musi zatwierdzić i złożyć do KRS sprawozdanie finansowe w nieprzekraczalnym terminie do 15 lipca każdego roku licząc się z karami za niedochowanie tego terminu! 

Susza rolnicza - co to jest i jak wpływa na polskie rolnictwo?

Susza rolnicza stała się jednym z najbardziej palących problemów współczesnego rolnictwa. Zmiany klimatyczne, wyższe temperatury i nieregularne opady deszczu prowadzą do poważnych konsekwencji dla rolników i całego sektora rolniczego. Ale co naprawdę oznacza "susza"? Jakie są jej rodzaje i jak wpływa na produkcję rolną?

Gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ) – ostatni moment na wniosek

Niewiele czasu pozostało, by ubiegać się o nagrody w konkursie na najlepsze rozwiązania gospodarki o obiegu zamkniętym. Termin przyjmowania wniosków upływa już 27 lipca br. o godz. 16:00. Przypominamy, że łączna pula nagród to aż 500 tys. zł!

E-konsumenci kupują więcej, szukają okazji cenowych

Pierwsza połowa tego roku przyniosła rdr. wzrost sprzedaży (+ 15 proc.) oraz liczby transakcji (+ 33 proc.) w sklepach internetowych. Jednocześnie okres ten przyniósł spadek średniej wartości koszyka zakupowego.

REKLAMA